#matematika
Superračunalom izračunali pi na rekordan broj decimala
Znanstvenici u Švicarskoj iskoristili su snagu superračunala kako bi izračunali vrijednost broja pi na do sada nezabilježenih 62,8 bilijuna decimalnih mjesta. Objavljena je i konfiguracija koja je to omogućila
Švicarski znanstvenici sa Sveučilišta za primijenjenu znanost u kantonu Graubünden objavili su ovoga tjedna da su službeno oborili rekord za računanje broja pi. Novi rekord u preciznosti ove matematičke konstante postavljen je na 62,8 bilijuna decimalnih mjesta, a dobiven je superračunalom.
Kalkulacija je trajala 108 dana i devet sati, a bila je gotovo 3,5 puta brža nego ona kojom je postignut lanjski rekord od 50 bilijuna znamenki iza decimalnog zareza. Ovaj broj, dakle, započinje s 3,1415… a nakon 62,8 bilijuna znamenki završava s 7817924264. Ovih deset znamenki posljednje su koje su ovi istraživači izračunali i objavili, a očekuje se da će sve izračunate decimale objaviti kada njihov rekord službeno uđe u Guinnessovu knjigu rekorda.
Konfiguracija superračunala
Za ovaj pothvat korišteno je superračunalo, čiju konfiguraciju su Švicarci također objavili. U njegovoj osnovi bila su dva 32-jezgrena procesora AMD Epyc 7542. Računalo je imalo na raspolaganju i 1 terabajt radne memorije, kao i 38 hard diskova s kapacitetom od po 16 TB, od čega je ukupno iskorišteno 510 terabajta. 34 diska korištena su za swapping radne memorije, dok su četiri diska po 16 TB poslužila samo za pohranu izračunate vrijednosti broja pi. Operacijski sustav na kojem se vrti ovaj hardver bio je Ubuntu Linux 20.04, instaliran na dva SSD-a.
Znanstvenici koji su proveli ovaj izračun kažu kako je njihov računalni rack trošio oko 300 W električne energije za samo računalo te dodatnih 430 W za JBOD sustav diskova. Za hlađenje je bilo potrebno još oko 950 W. Ukupna, dakle, priključna snaga ovog sustava iznosila je oko 1,7 kW, a efikasnost računanja bila je 1,75 GFlops / W.
Vezane vijesti
-
Kompanija Facebook u utorak je objavila da ukida svoj sustav prepoznavanja lica koji automatski identificira korisnike na fotografijama i video snimkama, navodeći kao razlog rastuću zabrinutost zbog korištenja takve tehnologije.
-
Ovog petka vas u Inovativnom Zadru očekuje još jedan u nizu Tech talksa. Predavanje s početkom u 19 sati održat će Ive Botunac, a predavanje nosi naziv "Znanost o podacima".
-
Tim Dizajnerica kojeg čine Matea Klešnik i Petra Božajić briljirao je na nedavno održanom hackatonu u sklopu My Smart City konferencije u studentskoj kategoriji natjecanja.
-
WhatsApp pokušava otkrit koriste li talibani tu aplikaciju za razmjenu poruka kako bi uspostavili svoju kontrolu nad Afganistanom, a ako koriste, kako ih blokirati.
Izdvojeno
-
Grad Benkovac je kroz provedbu Intervencijskog plana s ciljem rješavanja problematike stambenog zbrinjavanja svojih građana tijekom 2023. godine izgradio 2 stambene zgrade u ulici Plemena Lapčana na Kaštelu u Benkovcu.
-
U petak, 13. prosinca, na dan Sv. Luce, u Koncertnoj dvorani braće Berse s početkom u 19 sati, adventsko pripovijedanje - "Ferali u noći- priče koje nose svjetlo".
-
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena na Crkvenom kod kućnog broja 11.
-
Dalmatinska pjesma i klapski zvuk dobit će posebno mjesto na ovogodišnjem Adventu u Zadru uz nastup Matea Grgata, tenora iz malog mjesta Otok u Dalmatinskoj zagori.
Reci što misliš!