Važna obavijest
Od početka godine na snagu stupila nova pravila za civilne dronove
Svi vlasnici dronova do sada evidentirani u Hrvatskoj agenciji za civilno zrakoplovstvo moraju se ponovo registrirati, a time će dobiti dozvolu za let u cijeloj Europskoj uniji.
Od 31. prosinca 2020. godine na snagu su stupila nova pravila koja reguliraju područje rada i korištenja bespilotnih letjelica u Europskoj uniji, a time, naravno, i u Republici Hrvatskoj. Od početka ove godine počinje primjena Provedbene Uredbe Komisije (EU) 2019/947 donesene 24. svibnja 2019., a koja se tiče pravila i postupaka za rad bespilotnih zrakoplova.
Obvezna ponovna registracija i ispiti
Između ostalog, svi vlasnici civilnih bespilotnih letjelica koji su bili evidentirani pri Hrvatskoj agenciji za civilno zrakoplovstvo za izvođenje letačkih operacija, sukladno Pravilniku o sustavima bespilotnih zrakoplova, moraju se ponovo registrirati. Ovom novom registracijom vlasnik drona smije izvoditi operacije njime u otvorenoj kategoriji u bilo kojoj državi članici Europske Unije. Prilikom registracije dobit će i jedinstveni registarski broj kojim mora označiti sve svoje bespilotne zrakoplove.
Početkom primjene spomenute Provedbene Uredbe, udaljeni piloti će prije izvođenja operacija bespilotnim zrakoplovima u "otvorenoj kategoriji" morati položiti teorijske ispite. "Otvorena kategorija" bespilotnih letjelica podijeljena je na tri potkategorije: A1, A2 i A3, na temelju radnih ograničenja, zahtjeva koji se odnose na udaljene pilote i tehničkih zahtjeva za UAS-e.
Kada je registracija obvezna?
Sukladno odredbama EU svi UAS operatori se moraju registrirati kad unutar "otvorene kategorije" izvode operacije bespilotnim zrakoplovima dopuštene mase pri polijetanju od najmanje 250 g ili bespilotnim zrakoplovima koji u slučaju udara na čovjeka mogu prenijeti kinetičku energiju veću od 80 J ili bespilotnim zrakoplovima opremljenima senzorima koji mogu prikupljati osobne podatke osim ako je riječ o bespilotnim zrakoplovima koji se smatraju igračkama.
Više i detaljnije o registraciji UAS operatora sukladno Provedbenoj Uredbi Komisije (EU) 2019/947 i polaganju ispita za udaljene pilote koji planiraju izvoditi operacije u otvorenoj kategoriji moguće je pronaći na stranicama Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo.
Vezane vijesti
-
Europska komisija prihvatila je u utorak propis o valjanosti covid potvrda u trajanju devet mjeseci od primarnog cijepljenja, rekao je za Reuters dužnosnik Europske unije.
-
Pandemija koronavirusa posebno je negativno utjecala na mlade zbog čega će sljedeća godina biti posvećena problemima s kojima se suočavaju, od uskraćivanja obrazovanja do porasta problema s mentalnim zdravljem, upozorili su europarlamentarci u raspravi o proglašenju 2022. Europskom godinom mladih.
-
Premijer Andrej Plenković istaknuo je u srijedu kako je Hrvatska u osam godina članstva u EU povukla 50 milijardi kuna više nego je uplatila, naglasivši kako problema u povlačenju novca iz europskih fondova ima u svim zemljama.
-
Hrvatska je kao i svih 27 članica EU-a po novoobjavljenom DESI indeksu Europske komisije napredovala u digitalizaciji gospodarstva i društva, no umjereno, za jedno mjesto, te je sada na 19., a najveći pomak ostvarila je u povezivosti, većinom zbog ulaganja u mreže i 5G.
Izdvojeno
-
Katamaran "Princ Zadra" koji se sinoć nasukao na hridi ispred otoka Premude poslijepodne je potonuo, priopćilo je Ministarstvo mora. Kako neslužbeno doznajemo, još mu je samo vrh iznad površine.
-
To je razočaravajuće, rekla je izvršna direktorica UNEP-a Inger Andersen na klimatskom samitu COP29 u Bakuu.
-
Povodom Europskog dana jednakih plaća SDP je danas na Narodnom trgu u Zadru, kao i drugim gradovima širom RH, organizirao kampanju kojoj je cilj podizanje svijesti o nejednakim plaćama muškaraca i žena u RH i na razini EU.
-
Znanstvenici su otkrili najveći koralj na svijetu u jugozapadnom dijelu Tihog oceana, javlja u četvrtak BBC.
Reci što misliš!