TESTIRALI SMO
Recenzija Sony WF-SP800N bežičnih slušalica s funkcijom blokade buke - dizajnirane za aktivan životni stil
Slušalice s izolacijom vanjske buke izvorno osmišljene za zrakoplovstvo, konceptualno su se proširile tijekom godina i postale trendi dodatak za naše pametne telefone. Nije im mogao odoljeti ni Sony.
Tako su nam na test stigle WF-SP800N, njihove prve potpuno bežične sportske slušalice s funkcijom digitalne blokade buke, tehnologijom EXTRA basa, zahvaljujući kojoj bi trebale obradovati korisnika čistim zvukom s dubokim i voluminoznim niskim frekvencijama. Krenimo otkrivati što još nude i vidjeti kako će se pokazati u praksi.
Sony WF-SP800N: OSNOVNA TEHNIČKA SPECIFIKACIJA
- Vrsta slušalica: u uhu, zatvorene, dinamične
- Masa: 9,8 g x 2
- Pogonski sklop: 6 mm
- Magnet: Neodimij
- Frekvencijski odgovor: 20 Hz – 20 000 Hz
- Maksimalna ulazna snaga: 5 V DC
- Otkazivanje buke: digitalno
- Baterija: litij-ionska, punjenje slušalica pribl. 2,5 sata / kućište za punjenje pribl. 3 sata
- Bluetooth: 5.0, 2,4 GHz, A2DP, HFP (handsfree profil), HSP (profil za slušalice)
- Podržani audio formati: SBC, AAC
- Ostalo: IP55 (samo slušalice), podrška za glasovne asistente: Google, Amazono Alexa i Siri, prilagodljiva kontrola zvuka
- Sadržaj pakiranja: USB Type-C kabel (USB-A na USB-C), silikonski
- nastavci (SS, S, M & L), nosači (M & L), kutija za punjenje,korisnički priručnik
- Cijena: 1.553,00 Kn
- Ustupio Sony Hrvatska
POGLED IZVANA
Sony WF-SP800N slušalice, kvalitetom neklizajuće teksture, silikonskim čepićima za uši i mekanim kružnim držačima trodimenzionalnog zakrivljenog dizajna, zaslužuju pohvalu. Držači sprečavaju ispadanje iz ušiju dok radite različite joga položaje, aerobik vježbe, vozite bicikl, trčite ili skačete. Pa čak i ako zadrijemate. U slučaju da vam i padne jedna od slušalica, indikatorska lampica treptat će plavo kako bi vam se olakšalo traženje u mračnom okruženju. Ne pitajte me kako znam :D
Same slušalice su lagane, mase od 9,8 grama. Imaju IP55 zaštitni standard koji neće omogućiti da plivate s njima, ali ne boje se znoja, možete ih oprati vodom i vježbati na kiši. Upravo ove karakteristike ih razlikuju od onih koje se obično koriste u svakodnevnoj upotrebi. Zato, palac gore za Sony!
Uz to, ono što nećete lako vidjeti na slušalicama su mikrofoni i senzori koji će zaustaviti reprodukciju glazbe odmah nakon što izvadite slušalice iz uha ili pokrenuti reprodukciju kada ih opet stavite.
UDUBNOST NOŠENJA
Što se tiče udobnosti nošenja, ne ulazim u kategoriju osjetljivih osoba i nakon nekoliko sati nisam osjećala bolove u ušima. Ali neki od vas bi ih mogli osjetiti ako ih pravilno nosite, odnosno imate dovoljno umetnute u slušni kanal i ako nisu blokirane hrskavičavom pregradom, što nije neobično za ovu vrstu slušalica. Međutim, ne nosite li ih pravilno, dojam zvuka može se radikalno pogoršati.
Kućište za punjenje i prenošenje je sferičnog dizajna i izrađeno od iste plastike od koje su i slušalice. Stane čak i u džep košulje, a o dubljim džepovima hlača ili jakne da i ne govorim.
Bojom je usklađeno sa slušalicama i teži 59 grama. Nema ništa posebno istaknuto osim Sony logotipa i lampice statusa koja za vrijeme punjenja svijetli crveno. USB-C priključak za punjenje pomalo je skriven na donjem dijelu. Unutrašnjost kutije ima magnete za automatsku apsorpciju prilikom stavljanja.
Ima dovoljno prostora za pristup rukom i vađenje/stavljanje slušalica budući da kut otvaranja poklopca prelazi 90 °.
MOGUĆNOSTI UPRAVLJANJA
Svaka slušalica ima minijaturno upravljačko područje osjetljivo na dodir. Na desnoj slušalici jedan dodir pokreće reprodukciju ili pauziranje glazbe, dvostruki vas prebacuje na sljedeću pjesmu na popisu, trostruki vraća na posljednju slušanu, a dugi pritisak aktivira Google asistenta.
Lagani dodir na području lijeve slušalice uzrokovat će aktivaciju/isključivanje ambijentalnog načina rada ili načina rada brze pažnje. Potonji pojačava ambijentalni zvuk , smanjuje glasnoću glazbe kako bi jasno čuli glasove drugih ljudi. Primjerice, dok vježbate, možete razmijeniti pozdrave, nekoliko rečenica s poznanicima ili komunicirati na blagajni u trgovini, sve bez vađenja slušalice iz uha.
Kada smo već kod ovog dijela upravljanja slušalicama, posebno mi se svidjelo što nikada nisam morala razmišljati o snazi, kutu i brzini dodira. S druge strane, slušalice ne znaju raditi s gestama i nećete moći smanjiti ili pojačati glasnoću zvuka. To se može učiniti samo pomoć glasovnog asistenta ili pametnog telefona.
POVEZIVANJE
WF-SP800N usvajaju Bluetooth 5.0 tehnologiju prijenosa, a čip istodobno prenosi zvuk do lijevog i desnog uha. Kompatibilne su s Google Fast Pair tehnologijom i stoga će se u većini slučajeva automatski povezati s Android pametnim telefonom nakon početnog pretraživanja.
Testirala sam ih s nekoliko pametnih telefon uključujući Sony Xperia 1 II, Poco X2 NFC, iPhone 12 Pro Max kao i Sony i HP prijenosnim računalima. Na svaki od ovih uređaja povezivale su se brzo i bez ikakvih problema. Stabilnost Bluetooth veze je također odlična. No Bluetooth podržava samo SBC i ACC audio formate. Ne podržava druge visokokvalitetne mogućnosti protokola.
Recenzija Sony WH-1000XM4 - naglasak na "pametnim" funkcijama
KVALITETA ZVUKA
Mnogi misle da je kvaliteta zvuka glazbe tijekom vježbanja sporedna. I nisu u pravu. Dapače, kvalitetan zvuk omiljenih glazbenih naslova za vrijeme bavljenja sportskim aktivnostima može pojačati našu izdržljivost, motivirati, a ritam smanjiti osjećaj napora.
Sony WF-SP800N slušalice imaju ugrađenu 6 mm zatvorenu jedinicu dinamičkog upravljačkog programa, ali nisu opremljene ekskluzivnom Sonyjevom DSEE tehnologijom poboljšanja kvalitete zvuka. Time kvaliteta zvuka varira od srednje do visoke razine.
Primjerice, kada slušate rock, jazz i popularnu glazbu, zvučna slika je živa i dinamična. Vokalne izvedbe nude priličan nivo emocionalnog izraz ljudskog glasa s fino uklopljenim instrumentima u pozadini. Također, mirna instrumentalna glazba ili klasika dobro zvuče. Kod ove vrste glazbe zamjerku bih usmjerila jedino na visokofrekvencijski dio zvuka (primjerice violine ili klavira) koji je nešto manje jasan.
Primjena Extra bas zvučnih efekata je za moj sluh i preferencije vrlo uspješna. Međutim, nekima će možda snaga basa biti malo nedostatna, dok će drugima biti savršena jer anulira tup osjećaj slušanja i dozvoljava niskim frekvencijama i ritmovima finu jasnoću.
Ove slušalice podržavaju Sony 360 Reality Audio za prostornu podršku putem Deezera i Tidala. Kako to zvuči? Raspon zvuka postaje širi i čistiji. Mogla bih ga usporediti sa zvukom kvalitetnijih Bluetooth zvučnika.
Zanima li vas što je s gamingom? Ovisno o scenariju igre glasovima likova mogu se pojaviti određene nesinkroniziranosti. Međutim, trkače i akcijske igre prepune pucanja, udaranja i skakanja nemaju problema s sinkronizacijom, odnosno kašnjenjem.
TELEFONSKI RAZGOVORI
Tijekom poziva pozadinski zvuk će nestati. Općenito, za razgovore nemam neke ozbiljne primjedbe, osim što u nekom prostoru s odjekom mikrofoni ne mogu smanjiti razinu jeke.
KOLIKO SU GLASNE Sony WF-SP800N SLUŠALICE?
Općenito, maksimalna razina glasnoće je visoka. Čak i kada ste na bučnoj ulici, nećete željeti postaviti glasnoću na više od 70 % od maksimuma. Kad slušate glazbu kod kuće, u većini slučajeva nije potrebno ni 50 %.
UKLANJANJE BUKE
Osnovni naglasak WF-SP800N slušalica je na digitalnom uklanjanju buke pomoću procesora, jednostavnijeg od one u Sony naglavnim slušalicama i mikrofona. Visokofrekventna buka uglavnom se izolira pasivnim smanjenjem, dok niskofrekventna novo nadograđenim algoritmom i konfiguracijom mikrofona.
Ove slušalice mogu blokirati priličnu količinu buke u scenarijima svakodnevnog života, pružiti relativno privatno okruženje u bučnim teretanama, na ulici, sredstvima javnog prijevoza ili oslabiti zvuk pozadinske glazbe na gotovo nečujan u kafićima kada u miru i uz svoju omiljenu glazbu želimo popiti kavu.
Također je učinak smanjenja buke vjetra očigledniji od nekih slušalica koje sam koristila osobno ili testirala. Uz to, smanjenje buke može se automatski i inteligentno podesiti s aplikacijom, što su svakako dodatni bodovi. O detaljima bit će govora kasnije.
AMBIJETALNI ZVUK
Maksimalna izolacija nije uvijek prednost. Na otvorenom, u vrevi grada zvukovi prometa, signali automobila, i drugi glasni zvukovi poželjni su prvenstveno iz sigurnosnih razloga. Sony WF-SP800N slušalice donose i način rada u kome možete biti svjesni tih zvukova iz okoline, dok u pozadini ostaje prigušena glazba čija reprodukcija ne prestaje.
Sony Headphones Connect aplikacija
Na kraju, moram se osvrnuti na "Sony Headphones Connect", aplikaciju u kojoj postoji puno funkcija uz prikaz napunjenosti baterije slušalica i kutije za punjenje. Omogućit će vam prilagodbu različitih funkcija lijeve i desne slušalice, definirati EQ zvučne efekte, podršku pametnih pomoćnika i odabir između 20 razina prigušenja buke.
Uz to donosi prilagodljivu kontrolu zvuka mijenjajući postavke u skladu s okolinom uz podršku Sense engine, pametnog učenja i GPS podataka o fiksnoj točki. Ukratko, osjećaju krećete li se, trčite, mirujete ili se nalazite u nekom prijevoznom sredstvu i učite kako se može "smanjiti buku \ zvuk iz okoliša" na različitim zemljopisnim lokacijama. Također za funkciju hands-free poziva u aplikaciji možete odabrati upotrebu jedne ili obje slušalice za odgovaranje na pozive.
TRAJANJE BATERIJE
Kad je uključeno smanjenje buke, mogu puštati glazbu 9 sati na jednom punjenju. Ako je smanjenje buke isključeno, ukupno trajanje baterije dostiže otprilike 26 sati. Za usporedbu s Appleovim AirPods Pro, izdržljivije su za 2 sata reprodukcije više dok se ne isprazne.
Uz to, kućište za punjenje može dodatno osigurati još jedno punjenje slušalica, što se čini malo nedovoljno, ali podržava funkciju brzog punjenja. Primjerice, nakon 10 minuta punjenja mogu ponuditi do 60 minuta reprodukcije glazbe.
DOJAM I ZAKLJUČAK
Sony WF-SP800N bežične slušalice imaju odličnu kvalitetu izrade i stabilnost nošenja u različitim sportskim scenarijima. Nisam očekivala da će biti tako "svestrane", kombinirajući EXTRA BASS tehnologiju, dugo trajanje baterije, malu latenciju, i digitalnu i pametnu funkciju smanjenja buke.
Kao takve ne samo da zadovoljavaju potrebe sportskih i rekreativnih treninga, već su prikladne za svakodnevno nošenje i putovanja. Cijenom nisu jeftine, ali opet, jeftinije su od AirPods Pro i usporedive u više točaka te mi zvuče bolje, posebno s vrlo jasnim basovima. Za mene su "skriveni flagship" izvan audiofilskih modela.
ZA
- kvaliteta izrade
- Izvrsne zvučne performanse s jakim basovima
- 9-satno trajanje baterije
- IP55 zaštita od znoja
- pouzdane kontrole na dodir
- kompatibilno sa Sony 360 Reality Audio
- integracija Amazon Alexa i Google Asistenta
- stabilnost nošenja u različitim sportskim scenarijima stabilnost nošenja u različitim sportskim scenarijima
- kompatibilne s iPhoneom
PROTIV
- 360 Reality Audio ograničen na nekoliko pretplatničkih usluga
- nema NFC
- uklanjanje i izoliranje buke samo AAC, a ne i Sony LDAC
- nema bežičnog punjenja
- kontrole na dodir ne podržavaju smanjenje/pojačanje zvuka
- nedostatak mogućnosti rekonfiguriranja kontrola u aplikaciji.
Izdvojeno
-
Hrvatska rukometna reprezentacija otvorila je drugi krug Svjetskog prvenstva očekivanom pobjedom protiv Zelenortski Otoka sa 44-24 (24-11).
-
Košarkaši Zadra u očekivano teškoj utakmici slavili su na gostovanju kod Dubrovnika u 18. kolu FAVBET Premijer lige.
-
Za vikend uz južinu toplije od prosjeka, temperature i do 15 stupnjeva. Ipak, neće biti posve stabilno
-
Glasno hrkanje kod djece prilično je uobičajeno i nije razlog za zabrinutost ako se događa samo povremeno, ali ako se javlja više puta tjedno može biti simptom apneje.
Reci što misliš!