TESTIRALI SMO
Recenzija Sony WH-1000XM4 - naglasak na "pametnim" funkcijama
Na testu imamo WH-1000XM4, četvrtu generaciju Sony naglavnih bežičnih slušalica s tehnologijom poništavanja buke i AI umjetnom inteligencijom. Jesu li, kako Sony tvrdi, najbolje koje danas možete kupiti? Saznajte u recenziji.
SONY WH-1000XM4 TEHNIČKI PODACI
- Tip: naglavne BT slušalice - aktivno poništavanje buke
- Masa: 255 grama
- Emiteri: Dinamični 40 mm (tip kupole)
- Raspon reproduciranih frekvencija: Hz 4-40.000 Hz
- Impedancija: 47 Ohm
- Osjetljivost na 1 kHz i 1 mW: 105 dB (žično)
- Bluetooth: 5,0 (profili A2DP, AVRCP, HFP, HSP)
- Kodeci: SBC, AAC, LDAC
- Trajanje baterije: 30 sati (s prigušivanjem buke), 38 sati (bez prigušivanja buke)
- Vrijeme punjenja: 3 sata
- Cijena: od 2.793,00 kn do 3.090,00 kn
- Ustupio: Sony Hrvatska
DIZAJN I KONSTRUKCIJA
Sony WH-1000XM4 usvajaju klasični, prepoznatljivi dizajn, fine detalje poput reljefnog i zlatnog logotipa i odličnu raspodjelu težine. Ugodne su za nošenje satima, zahvaljujući podstavljenoj i podesivoj metalnoj traci za glavu, udobnim jastučićima za uši presvučenim sintetičkom kožom i punjenim pjenom visoke gustoće.
Sviđa mi se što se mogu preklopiti (kad se ne koriste) radi lakšeg spremanja i prenošenja bez zauzimanja previše prostora u ruksacima ili torbama. Isporučuju se s tvrdom torbicom koja ih štiti od potencijalnih udaraca i ogrebotina.
Slično kao i kod većine bežičnih naglavnih slušalica, tipke, gumbi i priključci nalaze se na samim slušnim jedinicama.
Desna ima 3,5 mm priključak kako bi se mogle koristiti kao žičane slušalice, a tu je i USB-C sučelje te LED indikator punjenja i statusa uparivanja. S vanjske strane ima dodirnu površinu za upravljanje reprodukcijom glazbe.
Na lijevoj slušnoj jedinice je NFC područje, tipka za uključivanje / isključivanje rada i druga, prilagodljiva, kojoj se može dodijeliti neka funkcija po želji korisnika. Primjerice, za pozivanje glasovnog asistenta. Istodobno, obje slušalice imaju na vrhu mikrofone i rupice za bas refleksiju.
Senzor blizine s funkcijom žiroskopa smješten je u unutrašnjosti lijeve slušne jedinice. Omogućava da skidanjem slušalica s glave ne morate sami zaustaviti reprodukciju glazbe.
Slušalice će to učiniti same, primivši signal od senzora. Isto tako, automatski će započeti reprodukciju kad ih ponovno staviti na glavu, osim ako to ne učinite za 15 minuta jer će se u tom slučaju potpuno isključiti radi uštede energije. Osim toga, zasvijetlit će i LED-ica na gumbu za uključivanje/isključivanje na lijevoj slušalici.
UČINAK SMANJENJA BUKE
Za smanjenje buke koriste se Bluetooth 5.0 čip i dvostruki mikrofoni u kombinaciji QN1 procesora koji pruža 32-bitnu audio obradu s naprednim Sony algoritmima koji donose smanjenja buke na 20 razina. Prema specifikacijama, navedene komponente mogu reagirati na buku u stvarnom vremenu (700 puta u sekundi) i povećati učinkovitost njenog smanjenja za 15 %.
U praksi, stavljanjem slušalica, imate li osjetljiv sluh, mogli biste čuti manje tihe klima uređaje ili buku kamiona za odvoz smeća. Znači, prigušenje nije potpuno, ali su ti srednjefrekventni i niskofrekventni zvukovi vrlo tihi. Međutim, jednom kad pustite zvuk s nekog uređaja, uopće nećete čuti vanjske zvukove.
U uredskom okruženju, čak i ako smanjenje buke nije uključeno, izolacija je jaka. Nema sumnje, sustav je među najboljima. Vrijedno je napomenuti da se nakon uključivanja funkcije smanjenja buke zvučni tlak niske frekvencije odmah znatno povećava, a cjelokupni zvuk postaje topliji.
Osim toga, ovaj sustav za poništavanje buke je pametan. Može razumjeti gdje ih koristite prema lokacijskom položaju (GPS-u na mobitelu) i primijeniti željeno smanjenje buke ili razinu prolaska ambijentalnog zvuka. Primjerice, u kući možete imati eliminirane sve vanjske zvukove, dok u uredu ili na ulici djelomičnu prolaznost zvuka.
Ako je ova fleksibilna pametna funkcija aktivna, slušalice će se oglasiti zvučnim signalom kod promjene propuštanja vanjske buke. Prebacivanje je prilično glatko. Ovdje imamo još jednu zanimljivost - poništavanje buke isključuje se ako slušalice "čuju" zvučni signal semafora.
FUNKCIONALNOST I KVALITETA ZVUKA
WH-1000XM4 koriste upravljačku jedinicu kupolastog tipa od 40 mm, s aluminiziranom konfiguracijom od polimera s tekućim kristalima. Čip podržava SBC, AAC i LDAC dekodiranje, ali neće podržati Qualcomm dekodiranje aptX i aptX HD.
Općenito, bez obzira na to što slušalice nisu audiofilni model, svi glazbeni žanrovi imaju kohezivan zvuk, s bežičnim prijenosom ili putem kabela. Snažne bas note naglašavaju intenzitet pjesme, razdvajanje između ljudskog glasa i glazbenih instrumenta je odlično.
DSEE EXTREME
DSEE Extreme (Digital Edition Enhancement Engine Advanced Edition) AI tehnologija razvijena sa Sony Music Entertainment poboljšava kvalitetu digitalnog zvuka u stvarnom vremenu, dinamički prepoznaje glazbene stilove i razne elemente, te vraća gubitak kvalitete nastale tijekom kompresije kodekom kao što je MP3.
Ovdje umjetna inteligencija ne uključuje funkciju učenja, ali prednost je što se može koristiti odmah, i čak ako se slušalice vrate na tvorničke postavke, neće utjecati na performanse AI. Pop glazba je prilično kompatibilna s DSEE Extreme, kao i ona s YouTube Music, Spotify ili Deezer servisa.
Niske frekvencije su kompaktnije, srednje prirodnije, a visokofrekventne osjetljivije. U klasičnim i jezz skladbama donosi ravnomjerniju instrumentaciju. Ne čini uslugu agresivnoj glazbi poput metala.
LDAC DEKODIRANJE
LDAC je standard kodiranja visoke kvalitete zvuka kojega je razvio Sony. Sa Sonyjevom aplikacijom za reprodukciju glazbe "Music Center" može reproducirati Bluetooth bežični streaming do 24 bit / 96 kH. Nudi detaljan trodimenzionalni zvuk za gotovo sve glazbene žanrove. Ovdje bih napomenula da korištenje DSEE Extreme s LDAC datotekama visoke kvalitete nije potrebno, ali je i onemogućeno. Vjerojatno radi uštede energije.
360 REALITY AUDIO
Osobno mi se ne sviđaju 360 Reality Audio zvukovi koji donose osjećaj da se nalazite na koncertu, ali to je subjektivan dojam. Usput, opcija radi samo sa posebnom aplikacijom i Deezerom.
ŠTO JE S TELEFONIJOM?
U trenutku uspostave poziva, ako slušate glazbu, ona se automatski zaustavlja, način isključivanja buke isključuje i uključuje ambijentalni zvuk.
Koristi se pet mikrofona za otkrivanje kada počinje poziv i vaš glas prolazi kroz te mikrofone, što znači da slušalice ne morate skidati. Najbolji dio u tome je što nakon razgovora ne moramo ništa raditi jer se reprodukcija glazbe nastavlja nakon kratke stanke. U aplikaciji možete prilagoditi trajanje smanjenja buke nakon završetka poziva na 15/30/60 sekundi. Iz stvarnog iskustva najprikladnije je 30 sekundi.
POVEZIVANJE DVA UREĐAJA
Postoji mogućnost istovremenog povezivanja dva uređaja putem Bluetooth veze i reprodukcija glazbe s njih. Ali, ako slušate glazbu na uređaju A i želite reproducirati glazbu na uređaju B, prvo morate pauzirati ili zaustaviti glazbu na A uređaju. Što se mene tiče, idealan scenarij ovog korištenja je povezati slušalice s laptopom za Zoom ili Skype i koristiti ih paralelno s pametnim telefonom za razgovore, glazbu, igre.
HEADPHONES CONNECT APLIKACIJA
Naravno, kako biste uživali u svim prednostima ovih slušalica, potrebno je koristiti aplikaciju Headphones Connect za povezivanje s pametnim telefonom, nadogradnje firmvera, prilagodbu postavki i kontrola koje se u većini odvijaju preko nje.
Neću se zadržavati na detaljnim mogućnostima aplikacije, samo ukratko da znate kako uz pomoć aplikacije možete prilagoditi 4 AI funkciju upravljanja zvukom, prebacivanje postavki izlaza zvuka ( iz prioriteta u kvalitetu, u stabilnosti veze), koristiti ekvilizator, uključiti 360 Reality Audio surround sustav zvuka, ali za to morate preuzeti dodatnu aplikaciju.
BATERIJA
Sony WH-1000XM4 slušalice imaju trajanje baterije od oko 30 sati (kada je uključena funkcija smanjenja buke). Podržano je brzo punjenje, pa je tako samo 10 minuta punjenja dostatno za sljedećih pet sati rada. Za deset dana korištenja jednom sam spojila slušalice na punjenje.
DOJAM I ZAKLJUČAK
Sony WH-1000XM4 su među najboljim, ako ne i najbolje potrošačke bežične naglavne slušalice koje možete kupiti s moćnom funkcijom smanjenja buke. Osim što su pametne, ugodne su oku i za nošenje.
Kvalitetom reprodukcije uz željeni kodek mogu biti više nego zadovoljni korisnici Android uređaja, ali i vlasnici iPhonea ne bi se trebali žaliti. DSEE Extreme odlično odrađuje svoj posao za datoteke niske kvalitete, a LDAC od 900 kbps nije nikako za odbaciti.
Prednosti
- udobne za nošenje
- izvrsno smanjenje buke
- funkcija razgovora
- istovremenog povezivanja dva uređaja
- dodirne kontrole
- kvaliteta zvuka obzirom da nisu slušalice za audiofile
Nedostaci
- ne mogu se koristiti tijekom punjenja
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će s promjenjivom naoblakom gdjegod pasti uglavnom samo malo kiše, i to češće prema otvorenom malo do umjereno valovitom moru
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
-
Najava događanja u Gradskoj knjižnici Zadar za tjedan od 20. do 25. siječnja 2025.
-
Jeste li se ikada zapitali zašto vas obuzme neobjašnjiv umor nakon obilnog ručka? Ovaj fenomen, poznat kao postprandijalna somnolencija, često je iskustvo mnogih, no rijetko tko razumije njegove stvarne uzroke.
Reci što misliš!