TESTIRALI SMO
Recenzija Sony Xperia 5 II - kompakt oslonjen na vrhunsku tehnologiju
Nakon reorganizacije linije proizvoda s novim principom imenovanja, Sony polako okreće posao s pametnim telefonima u povoljnijem smjeru. Očekuju profitabilan poslovni rezultat za tekuću fiskalnu godinu koja traje od travnja 2020. do ožujka 2021. godine.
Pametni telefon Xperia 5 II ( Five Mark Two) , lansiran ove jeseni, zasigurno će im u tome pomoći. Može li vas privući? Odgovor ćete pronaći u recenziji.
TEHNIČKE KARAKTERISTIKE
- Dimenzije (Š x V x T): 68 x 158 x 8 mm
- Masa: 163 grama
- Ekran: 120 Hz OLED 6,1 ", 2520 x 1080 piksela, CinemaWide 21: 9, HDR10 +, DCI-P3,
- Mobilna platforma: Qualcomm Snapdragon 865
- CPU: 1x 2,84 GHz + 3 x 2,42 GHz+ 4 x 1,8 GHz
- GPU: Qualcomm Adreno 650
- Memorija: RAM 8 GB, interna 128 GB + MicroSD
- Kamere: prednja 8 MP, f / 2,0, - glavna trostuka 12 MP, leće Zeiss T *, OIS , Dual Pixel AF, AI,
- Video: 1080p / 60 i 4K (2160p) / 60, 2K 120fps 10-bitnom HDR-u, SteadyShot video stabilizacija
- Audio: stereo zvučnici, Dolby Atmos, HiRes, DSEE Ultimate, 360 Reality Audio
- Komunikacija i povezivost: 2/3/4/ 5G, VoLTE, GNSS (A-GPS,GLONASS,BeiDou, Galileo), Wi-FI 802,11 a / b / g / n / ac / n 5GHz, Bluetoth 5.1, NFC, 3,5 mm audio, USB tip C (OTG)
- Senzori: blizine, svijetla, Hal, brzinomjer, kompas, žiroskop, barometar, otiska prsta
- Baterija: Li-pol (litij polimer) 4000 mAh +
- OS: Android 10
- Ostalo: IP65, IP68, Gorning Gorilla Glass 6, aluminijski okvir
- Cijena (studeni 2020): 6.998,00 kn do 7.668,90 kn
SONY XPERIA 5 II VANJSKI DIZAJN
Xperia 5 II ima pomalo konzervativne dizajnerske elemente prilično nalik Xperiji 1 II, ali je kompaktniji model i izuzetno pogodan za upotrebu jednom rukom. S druge strane, ima neizostavnu IP65 / 68 zaštitu od prašine i vode. Najveća značajka dizajna je njegovo okomito usko kućište i minimalizam.
Izrađena je od visoko sjajnog stakla (Corning šesta generacija Gorilla Glass). Istodobno, okvir od nehrđajućeg čelika je blago zakrivljen i ovim mekšim linijama ugodniji za dugo držanje.
Stražnja strana djeluje elegantno s modulom kamere uzdignutim od površine, taman toliko da se neće ljuljati kada se uređaj postavi na ravnu površinu.
Desna strana prilično je prepoznatljiva izduženim gumbom za uključivanje/isključivanje s ugrađenim senzorom otiska prsta koji nas pomalo prisiljava da držimo mobitel desnom rukom.
Na ovom boku je i gumb okidača kamere i još jedan za pokretanje Google Asistenta. Potonji se ne može prilagoditi. U stvari, Google Asistenta možete aktivirati iz kuta zaslona, pa mislim da je pomalo suvišan. Osim toga gumb okidača ima blago konveksni oblik, dok gumb Google asistenta udubljen, kako bi se lakše razlikovali.
Na lijevoj strani je utor za SIM kartice. Možete koristiti 4G + 5G dvostruke kartice ili jednu SIM + jednu memorijsku karticu.
Za Sony, poznat po audio tehnologiji, sasvim je prirodno da su dodali na gornji brid 3,5 mm priključak za slušalice. Tu je smješten i pomoćni mikrofon.
Priključak za punjenje nalazi se na dnu, gdje je i glavni mikrofon.
Prednjica održava Sonyjev dizajn zaslona bez usjeka. Ako Xperiju 5 II promatramo kao top model, gornji i donji okviri oko zaslona ne uklapaju se savršeno u trendove, ali ne bih to uzela kao neki veliki nedostatak ili nešto presudno.
Na vrhu su LED za obavijesti, senzori, prednja kamera i zvučnik, dok je drugi zvučnik simetrično na donjem rubu okvira.
S ovako smještenim dvostrukim prednjim zvučnicima nema problema s ručnim blokiranjem kad se uređaj drži vodoravno. O kvaliteti zvuka bit će riječi kasnije.
SONY XPERIA 5 II AMOLED ZASLON
Cinema Wide HDR OLED zaslon je 6,1-inčni omjera prikaza 21: 9. Međutim, zbog podrške za brzinu osvježavanja od 120 Hz (aktivira se u postavkama), razlučivost zaslona smanjena je s 4K kao što ima Xperia 1 II, na 1080 x 2550 piksela. Njegovih 449 ppi više su nego dovoljni da oštrina bude odlična.
Iznenađujuće je da nema velike razlike u količini informacija koje su se mogle istovremeno prikazati u odnosu na veći model. Brzina osvježavanja od 120 Hz djeluje na sve programe pa je cijeli postupak pomicanja dodirom , primjerice web stranica, prilično gladak. Uz to, ima brzinu uzorkovanja dodira od 240 Hz.
Ovaj zaslon dobio je Sonyjevu tehnologiju Bravia HDR Remaster. Bez obzira gledate li na zaslonu fotografije, videozapise, igrate igre ili pregledavate web, ima besprijekoran kontrast i performanse boja.
Ako se boja zaslona prebaci u redateljski način rada, uz tehničku podršku CineAlte, pruža podršku za 10-bitnu dubinu boje i može prikazati raspon boja na Hollywoodskoj razini ( BT.2020) što je puno veći prostor u boji od DCI-P3 kao kod mnogih drugih mobitela. Postoji i noćni način filtriranja plavog svjetla.
Međutim, svjetlina vanjskog zaslona za izravan rad na suncu je oko 600 cd / m2 i potrebno je ponekad malo naprezanje očiju da bi bio čitljiv. Ili ja moram svakodnevno nositi naočale? Zaslon također podržava L1 i kompatibilan je sa sadržajem zaštićenim autorskim pravima, filmovima i animacijama.
PROCESOR I OSTALE ZNAČAJKE SUSTAVA NA ČIPU
Sony Xperia 5 II pogoni Qualcomm Snapdragon 865 SoC s Adreno 650 GPU, 8 GB LPDDR5 RAM-a i 128 GB UFS 3.0 interne memorije. U svakodnevnom radu "leti", kako bi neki rekli. Nema problema u pokretanju ili prebacivanju bilo koje aplikacije, multitaskingu kao niti pretjeranog zagrijavanja zahvaljujući grafenu koji se proteže gotovo cijelom stražnjom stranom.
Sintetička mjerila za Sony Xperia 5 II:
- Geekbench 5: 910 (single core), 3237 (multi core),OpenCL 3151
- AndroBench (memorija): sekvencijalno čitanje /pisanje 3 1391.44 / 229.02 MB/s
- 3D Mark Sling Shot Extreme - OpenGL ES 3.1: 6 966 boda
- 3D Mark Sling Shot Vulkan: 6 309 boda
- 3DMark SSE Vulkan 1440p: 6 579 bodova
- PC Mark Storage: 21 995
- GFX 3.0 Manhattan (1080p izvan zaslona): 122
- GFX 3.0 Manhattan (na zaslonu): 101
- GFX 3.1 Manhattan (1080p izvan zaslona): 87
- GFX 3.1 Manhattan (na zaslonu): 71
- GFX 3.1 Auto scena (1080p izvan zaslona): 51
- Aztek Vulkan High (na zaslonu): 23
IGRE
Za igranje je namijenjen poseban način rada s nizom mogućnosti podešavanja koje omogućavaju potpunu uronjenost u svijet igara.
Među funkcijama su postavljanje izvedbe / raspodjele snage za svaku pojedinu igru, određivanje brzine osvježavanja zaslona od 40 Hz -120 Hz, odabir brzine odziva na dodir ili skraćivanja vremena odziva naredbe nakon klika ( 40 Hz, 60 Hz, 120 Hz, 240 Hz ) i praćenje samog dodira za, primjerice, pucanje u stvarnom vremenu.
Ako igra ne podržava 120 Hz, već samo 60 Hz, tada se koristi kombinacija hardvera i softvera za umetanje okvira što se smatra optimizacijom dinamike igre. Nadalje, na popisu su uobičajene postavke sakrivanja obavijesti ili dolaznih poziva i onemogućavanje nekih kontrola na dodir. Osim toga, dodano je snimanje snimke zaslona, komentara uživo te funkcija poboljšanja performansi radio mikrofona tako da vaš glas bude jasniji kada koristite gaming slušalice i mikrofon.
Testirala sam igru Call of Duty (koja podržava 120 sličica u sekundi jer je optimizirana za Xperia 5 II u suradnji sa Sonyjem), poznati Asphalt 8 i PUBG Mobile. Prve dvije igre imaju vrlo glatke efekte, rade jako fluidno, a sam doživljaj igre uz gore opisana podešenja je fantastičan za igranje na jednom mobilnom telefonu.
Sony Xperia 5 II - Call of Duty GAME
Za treću igru - PUBG Mobile, u postavkama sam odabrala "Ultra" za FHD rezoluciju, Graphics na Smooth i Frame Rate: Extreme. I ovdje je sve bilo u najboljem redu i ni u jednom trenutku pada fps. Konačno, ovaj telefon nudi podršku PS4 DUALSHOCK 4 kontrolera, koji je znatno praktičniji za korištenje prilikom igranja računalnih igara.
BATERIJA: IZDRŽLJIVOST/PUNJENJE
Xperia 5 II ima kapacitet Li-ion baterije 4000 mAh. Dolazi s USB-C punjačem koji podržava 18 W brzo punjenje. Za 30 minuta možete napuniti do 50 % energije baterije, ali ukupno vrijeme punjenja je 112 minuta , što nije baš optimalno za jedan flagship.
Uz poznati STAMINA način rada, baterija ima i druge mogućnosti u kojima se potrošnja energije može prilagoditi kako biste što kasnije morali tražiti utičnicu. Jedan od njih je otkrivanje vašeg načina punjenja i procjena vremena početka i završetka redovnog razdoblja punjenja. Pri tome se brzina punjenja kontrolira tako da baterija dosegne 100 % neposredno prije isključivanja punjača. Možete i ručno prilagoditi vrijeme početka i završetka razdoblja punjenja.
Osim toga punjenje baterije možete postaviti da se zaustavi na 80 % ili 90 % kapaciteta kako bi se izbjeglo često dovršavanje ciklusa punjenja/ pražnjenja i time produžio vijek njenog trajanja. U tom slučaju, je li 80 % energije dovoljno za jedan dan? Trebalo bi biti, čak i kada koristite 120 Hz za osvježavanje zaslona. Osim ako ne igrate igre nekoliko sati .
PCMark Work 2.0. battery life test baterije, pri 50 % svjetline i brzini osvježavanja zaslona od 120 Hz, od 100 % - 20% simultanog rada svakodnevnih zadataka, pokazao je vrijeme trajanja baterije 13 sati i 28 minuta na 120 Hz, odnosno 15 sati 42 minute na 60 Hz osvježavanju zaslona.
Ali to nije sve. Sony je dodao i HS (Heat Suppression) funkciju upravljanja punjenjem za izbjegavanje dodatnog generiranja topline ako punite bateriju dok igrate neku igru. U biti, to je sustav koji dozvoljava punjaču da opskrbljuje samo matičnu ploču energijom, ne i bateriju. Kada se prestanete igrati, nastavit će se proces punjenja baterije.
Je li stvarno učinkovita ova funkcije? Da, je. Testirala sam ju korištenjem novog 3DMark Wild Life Stress testa visokog intenziteta. I dosita, temperatura sustava se održava na niskoj razini za razliku kada HS nije uključen.
KVALITETA ZVUKA I TELEFONIJA
Što se tiče kvalitete poziva, sve radi u redu. Glasovi zvuče čisto i toplo. Zadovoljna sam tonom i jasnoćom. Mogla sam se nositi s pozivima na bilo kojom mjestu u otvorenom i zatvorenom. Kvaliteta zvuka bilo da se radi o slušalicama ili zvučnicima je na visini. Ugrađeni zvučnici pružaju bogate tonove, fine detalje od basa do visokih tonova.
Ravnoteža lijevog i desnog kanala poboljšana je iskorištavanjem visokih performansi obrade signala DSP-a integriranog u SoC. Sony je dodao podršku svoje DSEE Ultimate i Dolby ATMOS tehnologije, kao i bežični audio kodek LDAC te 360 Reality Audio zvučne efekte.
KOMUNIKACIJA I POVEZIVOST
Kao drugi 5G telefoni, također podržava 5G mrežne specifikacije. Međutim zbog djelomične pokrivenosti 5G signalom u HR nisam testirala rad. Bluetooth 5.0 s podrškom za aptX se bezbolno povezivao s raznim slušalicama i zvučnicima. GPS je radio besprijekorno. NFC za mobilna plaćanja postavlja se bez problema. WiFi je brz i radi stabilno.
KAMERE
Prednja kamera je 8 MP ( f / 2,0 -24 mm). Nije senzor vrlo visoke razlučivosti, ali u stvarnom snimanju ne biste se trebali žaliti. Selfie kamera snima i video pri 1080p, 30fps.
Xperije 5 II usvaja za glavnu kameru klasičnu konfiguraciju s tri modula. Sva tri imaju 12 MP senzore i Zeiss premaz leća za suzbijanje odsjaja, a djeluje i pod pozadinskim osvjetljenjem. Donosi bolji kontrast i zasićenost. Za rad kamera je zadužen BionZ procesor, isti koji je dio Sony Alpha 9 ili Sony RX100 Mark VII, fotoaparata. Detaljne specifikacije kamera su sljedeće:
- Primarna - Exmor RS senzor (1 / 1,7 inčni), žarišna duljina 24 mm, otvor blende f / 1,7, Dual Pixel PDAF, OIS
- Ultra širokokutna: Exmor RS senzor (1 / 2,55-inčni) , žarišna duljina 16 mm, otvor, f / 2,2, Dual Pixel, PDAF
- Širokokutna: Exmor RS senzor (1 / 3,4-inčni), žarišna duljina 70 mm, otvor, f / 2,4, PDAF, 3x optički zum, OIS
KVALITETA SNIMLJENIH FOTOGRAFIJA
Danju dobivate oštre detaljne fotografije s dobrim dinamičkim rasponom i bojama koje su umjereno zasićenije od onoga što vidite očima.
Međutim, 3D iToF senzor nedostaje što donekle utječe na točnost i brzinu autofokusa za objekte koji se brzo kreću.
HDR radi automatski i nije savršen za svaku scenu, ali korekcija je dosta jaka, iako će neki od vas možda željeti agresivniji tretman.
Telefoto kamera dobro kontrolira svjetlinu scene u sva tri povećanja pri zumiranju.
Ne odustaje niti kad nestane svjetlosti. Također, nema umjetnog prebacivanja obrezivanje okvira s osnovne jedinice, što samo po sebi zaslužuje priznanje.Što se tiče ultraširokokutne kamere, nudi sličan efekt kao akcijska kamera. Ovdje bi trebalo pohvaliti Sony jer ima odlično ispravljanje efekta ribljeg oka pri tome samo malo obrezujući fotografiju. Za snimanje fotografije noću ne postoji poseban način rada, već samo "noćni prizori" s automatskom dugom ekspozicijom kao dio prepoznavanja scena.
Tako snimljene fotografije opet su vjernih boja, imaju određenu količinu buke, a tamni dijelovi i dalje ostaju tamni. Međutim, nema pretvaranja noći u dan. Sony Xperia 5 II ponovno radi dobar posao na razini detalja .
Za makro snimanje koristi se glavna kamera. Nije vrhunska u makrofotografiji. Više je prosjek. Najbliža udaljenost fokusa je prevelika. Portretne fotografije daju normalne tonove kože i osjećaj šminke je vrlo jasan. Možete istaknuti osobu u kadru zamućenjem pozadine. Međutim, samo je softverska obrada dovoljne kvalitete da se ne osjećate nezadovoljno.
Ali sve nedostatke na automatskim postavkama rješava Photo Pro aplikacija. Pruža profesionalno sučelje za rad identično onom kod fotoaparata Sony Alpha. Ima dodan novi MR način koji može zapamtiti skup postavki parametara. Za to je prvo potrebno prilagoditi parametre u P, S i M, a zatim odabrati memoriju u izborniku.
(kamere usmjerene direktno u sunce....)
Uz to, aplikacija omogućava automatsko fokusiranje / izlaganje kontinuiranog snimanja do 20 kadrova u sekundi, kontinuirano izračunavanje automatskog fokusa / ekspozicije do 60 puta u sekundi.
Također, autofokus oka u stvarnom vremenu za fotografiranje ljudi i životinja može se koristiti u ovoj aplikaciji. Moć ove značajke je u tome što čak i kad su oči prekrivene ili je izloženo samo jedno oko, AF u stvarnom vremenu radi brzo i prilično precizno.
****** Fotografije u punoj rezoluciji možete pogledati ovdje.
VIDEO
Telefon može snimati video na automatskim postavkama 4K / 30fps. Iako postoji anti-shake efekt, malo je poljuljaniji. Ako želite snimiti vrlo stabilan 4K video, potrebno je uređaj staviti na neki stabilizator ili koristiti Cinema Pro aplikaciju. U tom slučaju omogućeno je 4K snimanje pri 24/30/60 / 120fps i HDR, 1080p s 5-osnim žiroskopom i OIS-om. Ima i ugrađenih 8 različitih opcija postavki boja, može snimati video tonove koji odgovaraju različitim scenama priča ili stilovima filma.
Sony Xperia 5 II - 4K - dnevno svjetlo
Što se tiče usporenog snimanja, opet, s ovom aplikacijom možete snimati puni usporeni video od 120 fps, dok s automatskim postavkama samo 720p.
OS, APLIKACIJE I GESTE
Xperia 5 II dolazi s Androidom 10. Sony je najavio nadogradnju na Android 11 inačicu, međutim, nije poznato kada točno. Sučelje je dosta blizu čistom Androidu s nekoliko dodataka među kojima je podijeljeni zaslon za pokretanje dvostrukih aplikacija.
Također je opremljena sučeljem bočnog osjetnika koje se može pozvati dvostrukim klikom na rub zaslona, što olakšava upravljanje funkcijama mobilnog telefona jednom rukom.
Što se tiče bloatwarea, omogućeno je da odaberete koje će se aplikacije instalirati, a koje ne kada konfigurirate telefon prvi put.
UKUPNI DOJAM I ZAKLJUČAK
Sony Xperia 5 II je možda najbolji Sonyjev mobitel u posljednjih nekoliko godina. Materijali i izrada su vrhunski. Atraktivnog je formata i zaslon s brzinom osvježavanja od 120 Hz je izvrstan. Ima sve specifikacije i funkcije koje mnogi korisnici žele, ravnotežu između lakoće korištenja i performansi, visokokvalitetno iskustvo u mobilnim igrama i dobru bateriju s nizom mogućnosti prilagodbe.
Osvrnemo li se na fotografske mogućnosti, imaju svoje snage i slabosti, koje ovise kako percipirate pojedinačne značajke. Ali ovaj mobitel mogla bih s povjerenjem preporučiti, osobito onima koji pridaju veliku važnost ručnim postavkama kamera. Mislim da neće požaliti zbog kupnje .
SNAŽNE TOČKE
- vrhunska kvaliteta izrade
- kompaktnost
- mnogobrojne gaming funkcije
- stereo zvučnici
- 3,5 mm priključak za slušalice (za neke)
- dobar vijek trajanja baterije
- ručne opcije za kamere
- LED za obavijesti (za neke)
- podrška za microSD kartice ( za neke)
NEDOSTACI
- nema bežičnog punjenja
- bez prepoznavanja lica (za neke)
- dodjela neke druge funkcije gumbu Google asistenta
Uređaj ustupio Sony Hrvatska.
Izdvojeno
-
Proslava Dana Grada Zadra u nedjelju 24. studenog, započinje budnicom, a završava koncertom Mladena Grdovića na adventskoj pozornici
-
Dnevni horoskop za petak, 22. studenog, dan kada zvijezde poručuju...
-
Povodom Dana grada Zadra i blagdana sv. Krševana, u subotu, 23. studenoga 2024., održat će se 41. tradicionalni polumaraton Nin-Zadar koji je dio 1. Hrvatske atletske cestovne lige.
-
Zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta u prekidu su brodske linije: Mali Lošinj-Unije-Susak, Zadar-Preko, Vodice-Šepurine-Prvić Luka-Zlarin-Šibenik, Dubrovnik-Koločep-Lopud-Suđurađ.
Reci što misliš!