Recenzija: Samsung Galaxy A41 - relativno mali pametni telefon, ali ne s najmanjim zaslonom
S obzirom na sve veći pad kupovne moći pametni telefoni srednje kategorije postaju još privlačniji. Samsung to vrlo dobro razumije pa su tako vijesti o novim modelima A i M serije sve učestalije. Zato smo upravo iz ponude "ekonomičnih" modela tvrtkinog portfelja odabrali za test Galaxy A41 '(SM- ).
Sličan je drugim uređajima iz linija, ali koristi MediaTek SoC, iako proizvođač ima svoje procesore kao i dugogodišnje iskustvo u korištenju Qualcomm proizvoda. Kakvo iskustvo donosi ova neočekivana kombinacija? Što opravdava njegovu kupnju? Krenimo s recenzijom kako bismo dobili odgovore na ova pitanja.
KLJUČNE TEHNIČKE KARAKTERISTIKE
- Dimenzije (VxŠxD, mm): 149.9 x 69.8 x 7.9
- Masa (g): 152
- Zaslon: Super AMOLED 6,1 " , 2.400 x 1.080 piksela, (omjer slike 20: 9) , 431 ppi
- Procesor: (12 nm) MediaTek Helio P65 MT6768 (2x2,0 GHz Cortex-A75 + 6x1,7 GHz Cortex-A55)
- GPU: Mali-G52 MC2
- Memorija: 4 GB LPDDR4 ROM/ 64 GB interna flash + MicroSD (do 512 GB)
- Kamere
Glavna: 48 MP (F2.0) žarišna duljina 26 mm + 8 MP žarišna duljina 12 mm (F2.2) + 5 MP (F2.4), digitalni zoom 8x, 1920 x 1080 @30fps
Prednja: 25 MP (F2,2), nema autofokus
- Povezivost: 4G LTE; Dual-SIM; USB (2.0) Tip-C; GPS, Glonass, Beidou, Galileo; 3.5 mm audio; Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac 2.4+ 5 GHz; Bluetooth v5.0; NFC
- Baterija: Li – polimer 3500 mAh
- OS: Android + One UI 2.1
- Senzori: Akcelerometar, Senzor otiska prstiju, Žiro senzor, Geomagnetski senzor, Hallov senzor, Senzor svjetla, Detekcija virtualne blizine
- Cijena ( srpanj 2020) - HGSPOT: 2.184,00 kn
DIZAJN SAMSUNG GALAXY A41
Samsung Galaxy A41 stilski koketira s premium modelima. Osim toga je kompaktan, širine samo 70 mm i prilično lagan sa 152 grama. Istodobno odlično leži u ruci i ne pokušava se izvući.
Otisci nemaju tendenciju da se zadržavaju na površini kućišta, a gumbe na desnom boku za uključivanje / isključivanje/pokretanje kamere i podešavanje glasnoće je lako dohvatiti i prirodno padaju pod prst.
S lijeve strane je samo ladica za dvije SIM kartice i microSD karticu.
I u ovoj cjenovnoj kategoriji Samsung još uvijek ne napušta 3,5 mm ulaz za slušalice, što je odlična vijest. Nalazi se na donjem bridu gdje su smješteni i mikrofon (drugi je na gornjem bridu), USB Type-C priključak 2.0 brzine za razmjenu podataka te standardni mono zvučnik.
Vrh ima dodatni mikrofon za poništavanje buke.
Na stražnjoj strani sjajna plastika, s jedva primjetnim geometrijskim uzorkom vizualno podijeljenim na 4 dijela , reflektira svjetlo poput prizme. Telefon uvijek izgleda drugačije kad je izložen svjetlu i lijep je detalj dizajna.
U gornjem lijevom kutu je, uzdignut milimetar iznad površine, crni modul od tri kamere i LED bljeskalica.
Prednja strana uređaja s Corning Gorilla Glass 3 slojem je blago zakrivljena na rubovima za ugodniji hvat. Izgleda da se između stakla nalazi zračni otvor jer Infinity-U zaslon izgleda malo svjetlije u odnosu na okvire. Potonji su razumne širine, osim što je brada malo šira.
ZASLON
Dijagonala Super AMOLED zaslona omjera slike 20: 9 je 6,1 inča, a rezolucija 2.400 × 1.080 piksela gustoće oko 431 ppi . Vizualno, ostavlja vrlo dobar dojam. Kontrast, široki kutovi gledanja su gotovo na najvišoj razini.
Čitljivost na otvorenom lako je zagarantirana čak i za vedrih dana, a svjetlina je prilično dobra pri 600 cd / m², dok je reprodukcija boja odlična. U postavkama se nude dva profila, od kojih jedan pokazuje zasićenje boje a drugi prirodnije. Kroz "napredne opcije" omogućeno je igranje s RGB-om kako biste sve podesili kako vam najbolje odgovara.
Maksimalna svjetlina do 450 cd / m² nije loša. Na suncu opće informacije ostaju čitljive. Osim toga, kao i uvijek, ima Always-On Display mod kad u stanju čekanja na isključenom ekranu možete vidjeti vrijeme, datum i obavijesti. Ovaj zaslon pokazuje brze stope odgovora i reagira na do 5 ulaza istovremeno.
Postoji noćni i zaštitni način rada pomoću plavog filtra, funkcija zaštite od slučajnog kontakta i povećanja osjetljivosti na pritiskanje ako koristite pametni telefon s rukavicama. Galaxy A41 podržava DRM Widevine Level 1, što mu omogućuje reprodukciju streaming sadržaja u HD kvaliteti.
BIOMETRIJA: Skeniranje lica i otisaka prstiju
Samsung Galaxy A41 osim klasičnih obrazaca zaštite od neovlaštenog pristupa uređaju zna prepoznati vlasnika pomoću prednje kamere i senzora otiska prsta koji je ispod zaslona. Smješten je prilično nisko.
Naravno, ne biste trebali očekivati brzinu prepoznavanja kao u S20 , ali ne biste se trebali ni žaliti. Radi precizno, pouzdano i točno.
SAMSUNG GALAXY A41: SoC
Gledajući interne specifikacije, A41 dobio je 12 nm Helio P65 MT6768 sustav na čipu s osmo jezgrenim procesorom (2 x Cortex-A75 na 2 GHz + 6 x Cortex A55 na 1,7 GHz), grafičkim akceleratorom Mali-G52 2EEMC2 s frekvencijom do 820 MHz, 4 GB radne memorije (RAM-a) i 64 GB interne eMMC 5.1. umjesto UFS veće brzine.
Korisnički ostaje oko 45 GB, i kao što sam već spomenula, proširiva je do 512 GB putem microSD kartice. S ovim performansama je sve u redu za svakodnevne zadatke poput pregledavanja interneta, komunikaciju na društvenim mrežama ili e-poštom.
BENCHMARK TESTOVI
- Geekbench 5: 352 (single core), 1.246 (multi core),
- Geekbench 4.4.2 : 1746 (single core), 5042 (multi core)
- 3DMark
Siling Shot Extreme - OpenGL ES 3.1: 1 149 bodova
Siling Shot Extreme Vulkan: 1 112 bodova
- AndroBench (memorija): sekvencijalno čitanje /pisanje 302, 59 / 203,41 MB/s // slučajno čitanje / pisanje 21 460,93/ 20355.03 IOPS-a
IGRE
S druge strane, nije stvoren za zahtjevne 3D igre na visokim grafičkim postavkama. Primjerice PUBG Mobile nudi prosječnu grafičku kvalitetu i visoku brzinu kadrova, Call of Duty stabilnost uz nisku kvalitetu grafike i prosječnu brzinu kadrova, a Fortnite i Galaxy A41 nisu "kompatibilni". A 41 također ima ugrađeni centar za igre (Game Booster) koji se može postaviti za blokiranje obavijesti, slučajnih dodira, upravljanje potrošnjom baterije i performansi tijekom igre.
POVEZIVANJE I KOMUNIKACIJA
Postoji NFC, tako da možete platiti svojim pametnim telefonom na bilo kojoj blagajni gdje je prihvatljiv ovaj oblik plaćanja. Tu su LTE, WiFi 5 (WLAN 802.11ac), Bluetooth 5.0, FM tuner i navigacijski paket s integriranim kompasom za bolju preciznost pozicioniranja. Svi ovi moduli su stabilnih performansi i normalno odrađuju posao. Također, na Galaxy A41 možete koristiti VoLTE i Wi-Fi pozivanje ako to podržava vaš mrežni operator.
KVALITETA ZVUKA: TELEFONIJA I GLAZBA
Za telefoniju, gornji zvučnik nudi dobru kvalitetu s finom pozadinskom filtracijom zvuka. Od glavnog zvučnika ne treba očekivati čuda . Bez obzira o kojoj vrsti glazbe se radi, niske frekvencije nećete čuti, kao ni izraženiji bas. Stvara isječen i zasićen zvuk pri maksimalnoj jačini. Relativno ga je lako blokirati rukom tijekom igranja igara ili gledanja videozapisa. Ako koristite slušalice, možete uključiti Dolby Atmos da zvuk postane znatno puniji i time kvalitetniji. Ali, to ćete vjerojatno i učiniti.
BATERIJA: IZDRŽLJIVOST/PUNJENJE
Litij-polimerna baterija od 3.500 mAh u mom intenzivnom načinu korištenja uređaja nije živjela više od jednog dana. Često su mi dva punjenja dnevno bila norma, ako sam koristila navigaciju ili igrala primjerice PUBG-u više od dva sata. Ali nemojte se sada preplašiti da je baterija loša. Stopa potrošnje energije se razlikuje ovisno o okruženju upotrebe i/ili vrsti aplikacija. Možda će vama biti dostatna i do dva dana.
Baterija se puni žičano uz adapter od 15 W (9 V / 1,67 A). Koliko brzo? Za pola sata 38 %, a 50 % za oko 40 minuta, što su prosječne brojka. U potpunosti se napuni za 1 sat i 36 minuta.
SAMSUNG GALAXY A41: KAMERE
Rezolucija prednje kamere je 25 MP, a otvor blende ƒ / 2.2. S mogućnostima je ovdje sve poznato: možete primijeniti mod za ljepotu, postoji automatski HDR, ali automatski fokus nije podržan. Omogućeno je snimanje s bokeh efektom koji tvrtka naziva "Live Focus". Kao i kod drugih Samsung telefona možete odrediti točku fokusiranja i nakon toga podesiti stupanj zamućenja. Moram priznati da algoritmi ovaj posao odrađuju odlično. Snimljeni selfiji su prirodni a detalji dobri za raspon cijena.
Set kamera ima tri modula. Glavni je širokokutni, 48 MP senzora ( veličina senzora 1/2" ), otvora f / 2 s autofokusom. Prema zadanom snima fotografije od 12 MP kombinirajući četiri susjedna piksela od 0,8 mikrona u jedan veliki od 1,6 mikrona kako bi se uhvatilo više svjetla. Ali, ako želite, možete bez problema koristiti sve megapiksele bez spajanja.
Drugi modul je ultra širokokutni ( 8 MP, veličina senzora: 1/4 "; veličina piksela: 1,12 µm; f / 2.2, 123 stupnja ) s fiksnim automatskim fokusom, dok je treći, pomoćni, senzor dubine ( 5 MP, f / 2.4) za primjenu bokeh efekta. Kao i obično, AI pomaže u snimanju, prepoznavajući scene i optimizirajući kadar. Maksimalno dostupno zumiranje je 8x i nema optičke stabilizacije, pa čak i elektroničke.
KVALITETA SNIMLJENIH FOTOGRAFIJA
Što se tiče snimanja dnevnih fotografija, kvaliteta je prilično dobra za cjenovni rang. AI i HDR odlično funkcioniraju, a automatsko fokusiranje je iznenađujuće brzo. Fotografije imaju prilično intenzivne boje, širok raspon tonova i normalnu ekspoziciju.
Po danu, ultra širokokutni modul ne nudi puno detalja i oštrina na rubovima malo pati.
No noću kvaliteta znatno pada. Gube se detalji, ima artefakata i ponekad prekomjerne ekspozicije.
Razlog je i nedostatak noćnog načina rada. Konkurenti, čak i jeftiniji, imaju ovu opciju. Iako ne funkcionira briljantno, pomogne pri slabom osvjetljenju. Međutim, ukupna kvaliteta noćnih fotografija nije tragična. Prihvatljiva je za kategoriju uređaja. (*Izvorne fotografije u punoj rezoluciji i neke dodatne možete pogledati ovdje )
VIDEO
Što se tiče videa, podržava snimanje do pune razlučivosti (1080p) pri 30 sličica u sekundi. Ako želite snimiti 4K (UHD), to nećete moći učiniti. Razlog je MediaTek čipset koji ne može obraditi video u tako visokoj rezoluciji.
Inače, kvaliteta videozapisa prilično je dobra danju, iako se mogu vidjeti učinci povremenog podrhtavanja ruke. Kad snimate noću, gube se detalji i buka je više primjetna.
ANDROID 10, ONE UI I APLIKACIJE
Operativni sustav je Android 10 s One UI 2.1 korisničkim sučeljem, istim koje je primijenjeno na Galaxy S20 liniji. Ovo sučelje ostavlja dobar dojam svojom urednošću, mogućnostima kontrole gestama i najmanjim brojem unaprijed instaliranih aplikacija. Nudi se personalizacija cijelog sučelja i pojedinih elemenata što uključuje promjenu veličine i stila fonta te tamni način rada.
Korejski proizvođač naravno dodaje Always-On, Samsung Pay ili Bixby. Iz skupljih modela prenesena je bočna traka za brzo pokretanje bilo koje aplikacije ili pristup omiljenim kontaktima. Na popisu funkcije su „digitalno blagostanje“, mogućnost dijeljenja zaslona za rada s dvije aplikacije, automatsko buđenja telefona nakon što ga podignete sa stola itd. Roditelji će imati koristi od upravljanja vremenom i kontrolama koje nadgledaju aktivnost djece.
Samsungova tipkovnica možda će vam biti super, ali možda i neće. U potonjem slučaju možete ju zamijeniti bilo kojom alternativom.
Uz Samsung i Google aplikacije, tu je i nekoliko unaprijed instaliranih Microsoftovih aplikacija (Office, OneDrive, LinkedIn i Outlook). Međutim, kao i Samsungove aplikacije, većinu možete deinstalirati.
DOJAM I ZAKLJUČAK
Neću skrivati da je cijena Samsung Galaxy A41 od 2.184,00 kn malo previsoka jer možete pronaći modele snažnijeg procesora sa 6/128 ili čak 8/128 GB za isti novac. Međutim, ako vam ne trebaju, vrijedi razmisliti o Galaxy A41, jer možete ga koristiti bez stresa u svakodnevnim situacijama.
Kompaktan je pametni telefon s 3 utora za SIM i microSD karticu, 3,5 mm ulazom za slušalice i ima odličnim AMOLED ekran. Osim toga, opremljen je skenerom otiska prstiju ispod stakla, što je donedavno uglavnom bila odlika znatno skupljih i premium modela.
Možete ga kupiti u svim HGSPOT trgovinama ili njihovom pouzdanom i provjerenom web shopu.
SNAŽNE TOČKE
- kompaktan i lagan
- dobro kalibriran Super AMOLED zaslon
- Samsung UI 2.1
- FM radio
- zasebni konektori za 2xSIM i MicroSD;
- bežična sučelja, uključujući NFC
- skener otiska prsta moderno poboljšanje
ZAMJERAMO
- plastično kućište
- nedostatak stabilizacije prilikom snimanja videa
- slabiji procesor
- povremeno usporavanje animacija sustava
- visoka cijena obzirom na konkurenciju u vlastitom portfelju
Izdvojeno
-
Tijekom listopada i studenog 2024. oslikane su tri trafostanice u Zagrebu. Murale su izveli: Mia Matijević Akrap, Alba Miočev i Goran Rakić
-
Ovi rezultati već sad potvrđuju kako će se sve generacije kluba Zadar 2013 sudjelovati na završnici Državnog prvenstva u Poreču.
-
S utorka na srijedu, 10./11. prosinca u Sv. Filip i Jakovu nepoznati počinitelj je provalio u građevinski kontejner odakle je otuđio više komada raznog električnog i drugog alata, u vlasništvu dva trgovačka društva. Ukupna materijalna šteta je nekoliko tisuća eura.
-
Film potpisuje Kip Andersen, poznat po izvrsnim dokumentarcima Cowspiracy, What the Health i Seaspiracy, koji se dotiču teme odnosa ljudi prema životinjama i povezanosti iskorištavanja životinja s ekološkom i zdravstvenom krizom, a dostupni su i na Netflixu
Reci što misliš!