NAJKOMPLETNIJA #RECENZIJA
Recenzija OnePlus 7 Pro – na vrhu, ali nije premium
Prije pet godina OnePlus je krenuo u pohod do kupaca nudeći visokokvalitetne pametne telefone cijenom na granici pristupačnosti jer nisu bili jeftini, no isto tako ni skupi kao poznati brendovi.
Koliko su uspjeli održati dobar odnos cijene i kvalitete od tada do danas reći će vam ova recenzija OnePlus 7 Pro modela nastala nakon mjesec dana korištenja uređaja.
ONEPLUS 7 PRO KLJUČNE ZNAČAJKE
- Dimenzije: 163 x 76 x 8,8 mm
- Masa: 206 g
- Zaslon: AMOLED , 6,7 inča , 1.440 x 3.120 piksela, 515 ppi, HDR +
- Procesor: Qualcomm Snapdragon 855 octa-core (1 x Cortex-A76 na 2.84 GHz + 3 Cortex-A76 jezgre na 2.42 GHz + 4 Cortex-A55 jezgre na 1.8 GHz), 7nm; Qualcomm AI Engine
- Memorija: 6 ili 8 ili 12 GB / LPDDR4x - interna UFS 3.0 128/256 GB
- Povezivanje: Bluetooth 5.0 / aptX , aptX HD; NFC; USB Tip C 3.1 gen 1; Wi-Fi 802.11 a, ac, b, g, n (2x2 MIMO), GPS (L1 + L5 Dual Band), GLONASS, Galileo (E1 + E5a Dual Band), Beidou, SBAS, A-GPS
- Baterija: 4000 mAh Li-Ion ( brzo punjenje 5V / 6A)
- OS: Android 9.0
- Kamere:
- Prednja kamera (skočna) 16 MP, f / 2.0
- Glavna kamera: 48 MP Sony IMX586, f / 1.6, OIS, EIS + telefoto 8 MP, f / 2.4. + 16 MP ultra širokokutna f / 2,2; Dvostruka LED bljeskalica, 3× optički zum, video 4K na 30/60 fps; super Slow Motion na 240 fps, 720p, time-lapse 480 fps
·Senzori: otiska prsta na zaslonu, mjerač ubrzanja, elektronički kompas, žiroskop, ambijentalnog svjetla, udaljenosti, laserski
·Ostalo: stereo zvučnici , kompatibilan sa slušnim pomagalima, otključavanje prepoznavanjem lica,
- Cijena (srpanj, 2019.): HGSPOT 6.299,00
DIZAJN I ERGONOMIJA ONEPLUS 7 PRO
Kada primite u ruke OnePlus 7 Pro, zapravo odmah osjetite duh Samsunga, a na stražnjoj strani dizajnerski jezik prethodnog 6T modela. Obje strane su zaštićene Corning Gorilla Glass 5 slojem, a spojevi s metalnim okvirom su sasvim prirodni.
S aspekta ergonomije OnePlus 7 Pro nekima može biti noćna mora za korištenje. Ne toliko zbog hiperboloidnog dizajna zaslona, već pozamašnih dimenzija koje zahtijevaju obje ruke za dohvaćanja gornje površine zaslona, a nema funkcionalnosti smanjenja veličine prikaza, odnosno prilagođenog rada za korištenje jednom rukom.
Na lijevom boku nalazi se gumb za glasnoću, a na desnom za uključivanje/isključivanje rada te klizač za upravljanje zvukom telefona (uključeno, vibriranje, tiho) bez potrebe za ulaskom u softver. Gumbi su pomalo tvrdi na pritisak, ali rade dovoljno dobro.
Donji dio je opremljen USB priključkom tipa - C 3.1, zvučnikom i utorom za dvije SIM kartice dvostrukog dizajna.
Stražnja strana je završne matirane površine s efektom promjene boje pod različitim kutovima svjetlosti.
Klaster kamera je centriran, milimetar podignut od površine, ali ne stvara problem ljuljanja uređaja dok je položen na stolu. I to je dobro.
Na vrhu je izlaz prednje kamere ( širine 14,8 mm, visine 8,8 mm i debljine 5,3 mm) koji koristi elektromotor za podizanje. Ova kamera pojavljuje se glatko, brzo (0,65 sek) i tiho kada je to potrebno i nestaje jednako tako. Osim toga, automatski se povlači ako senzori otkriju slobodni pad (upravo ste ispustili telefon) ili blokiraju otvaranje postoji li neka prepreka koja bi dovela do oštećenja.
ZASLON
Fluid AMOLED zaslona pokriva čak 93,22 % prednjice. Iznad njega je slušalica za razgovore (ujedno i zvučnik) čiji linijski dizajn ne utječe na cjelokupnu estetiku. Zaslon je omjera prikaza 19,5: 9 i dobio je za kvalitetu ocjenu A + od DisplayMate.
Dijagonala je duljine 6,67 inča (bez zaobljenja 6,46), rezolucija 3.120 x 1.440 piksela ( korisnički podesivih na 2.336 x 1.080). Podržava HDR 10 i HDR 10+ (s razine čipa) video formate na odabranom sadržaju, te za zaštitu očiju DC prigušivanje koje rješava problem treperenja OLED zaslona s malom razinom svjetline.
Prema navodima tvrtke zaslon odlikuje 100% sRGB i DCI-P3 prostor boja. Nude se tri načina kalibracije: intenzivan (zadane postavke i manje realne boje), prirodan (vjernije boje ) i napredan (odabir između širokog raspona AMOLED boja).
Maksimalna svjetlina na automatskim postavkama je 580 - 700 nita, što je nešto ispod svjetline, na primje, Samsungovih flagship modela. Ne očekujte standardni prikaz "Uvijek na zaslonu" jer ovdje imamo hibridno rješenje. Prikaz se aktivira na nekoliko sekundi kada primite uređaj u ruku, dodirnete zaslon ili primite obavijest.
90 Hz
Ovaj zaslon ima frekvenciju osvježavanja 60 ili 90 Hz. Potonja nije ništa novo. Dugo je na LCD zaslonima i tipična je za gaming pametne telefone poput Razer Phone 2 modela. Kakve su prednosti 90 Hz u odnosu na 60 Hz? Korisnost 90 Hz primijetit ćete u glatkoći animacija sučelja, dok pregledavate događanja na društvenim mrežama ili igrate brze akcijske igre. I to je to. Većina aplikacija nema korisnosti od ove vršne brzine.
ČITAČ OTISKA PRSTA NA ZASLONU
OnePlus 7 Pro integrira čitač otiska prsta ispod zaslona. Otključavanje je pouzdano i brzo sve dok stavljamo prst u ispravno područje. Međutim, prije nego upotrijebite biometriju morate probuditi zaslon ( pritiskom na gumb, dodirom ili podizanjem sa stola) što usporava postupak.
Mobilni telefon također nudi prepoznavanje lica i otključavanje pomoću prednje kamere. Činjenica je da i ovdje imamo usporavanje jer treba pričekati da prednja kamera izađe iz kućišta.
ONEPLUS 7 PRO PERFORMANSE
SoC u našem modelu je Snapdragon 855 s Adreno 640 GPU, 8 GB LPDDR4X radne memorije (kao i kod Galaxy S10e) i 256 GB UFS3.0 flash podatkovne od koje korisnički ostaje oko 236 GB.
Posebno sam bila znatiželjna kolika je brzina pisanja i čitanja novog memorijskog standarda UFS 3.0. Rezultati testa pokazali su poboljšanja u odnosu na 2.1 standard, ali ipak ne toliko koliko je bilo naglašeno. Međutim, u stvarnom iskustvu instalacija i brzina učitavanja velikih igara je očito brža u odnosu na druge top modele iste konfiguracije. Isto tako, za bilo koji zahtjevni zadatak, poput korištenja Adobe aplikacije Photoshop Express i Photoshop Mix, nema nikakvih skrupula oko izvedbe.
Ovdje svakako trebam spomenuti da na izvrstan rad ima utjecaj posebno razvijena RAM Boost tehnologija namijenjena za izvlačenje maksimuma iz komponenti. Osim toga, ovaj SoC odlikuje Hexagon tenzorski akcelerator (HTA) umjesto nezavisne računalne NPU jezgre ) i Hexagon 690 DSP s četiri vektorska akceleratora (HVX) za multimedijske i modemske funkcije.
BENCHMARK REZULTATI
- AndroBench (memorija): brzina sekvencijalnog čitanja 1424,63 MB/s - brzina sekvencijalnog pisanja 394,04 MB/s - Random Read 175,79 MB/s, 45001.08 IOPS (4KB) - Random Write 29.53 MB/s 7560.56 (4KB)
- GeekBench (v4.x): 3 559 (single core) / 11015 (multi core) / OpenCL score 14086
- Sling Shot Extreme Open GL ES 3. 1 – 5 545
- Sling Shot Extreme Vulkan - 4 945
- PC Mark work 2.0: 9006
- Compute Vision: 5058
- AI Benchmark Scores - 2532
IGRE
OnePlus 7 Pro ima način za igre kojim poboljšavate igračko iskustvo tako da možete blokirati obavijesti, dolazne pozive, usmjeriti sve raspoložive resurse CPU i GPU za potrebe igre, možete snimati videozapis što se događa na zaslonu uključujući interni i ambijentalni zvuk.
Odigrala sam nekoliko igara i mogu reći da je iskustvo igranja izvrsno s jakim osjećajem vibracija i pravovremenim povratnim informacijama. Nema ispuštanja okvira ili zamrzavanja. Što se tiče PUBG mobile, na HD postavkama nema problema s održavanjem stabilnosti okvira na 59/60 fps. Što je s toplinom? Je li uređaj vruć nakon pola sata ili više igranja? Da, kućište je malo vruće oko kamere, ali neugodan osjećaj nije previše očigledan.
POVEZIVANJE I KOMUNIKACIJA
Što se tiče povezivanja , na popisu su Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac na 2.4 i 5 GHz (2 × 2 MIMO), Bluetooth 5.0 , NFC, dual bend GNSS i 4G / LTE Cat. 18, s agregacijom nositelja na pet bendova odjednom i 4x4 MIMO. Na rad svih modula nemam nikakvih primjedbi.
KVALITETA ZVUKA
7 Pro koristi dva zvučnika: jedan iznad zaslona i jedan na dnu pored USB priključka. Bas je prosječan kao i raspon tonova, širi se asimetrično u prostor zbog smještaja zvučnika, a glasnoća zvuka dostatna je za slušanje na udaljenosti od jednog metra i u malo bučnijem prostoru.
Za korištenje slušalica nudi se Dolby Atmos sustav reprodukcije višekanalnog zvuka, ali ne očekujte čudo. Također u kutiji nema adaptera za standardne 3,5 mm slušalice , tako da ga morate zasebno kupiti ili baciti svoje najdraže žičane u kantu za smeće.
BATERIJA: IZDRŽLJIVOST/PUNJENJE
One Plus 7 Pro opremljen je baterijom od 4000 mAh i svi se pitamo može li njena autonomija podržati cjelodnevno korištenje zaslona od 90 Hz? U osnovi nije problem. Tijekom ovih mjesec dana provedenog s uređajem i postavljenom razlučivosti zaslona na prilagodljivom načinu rada, u prosjeku sam imala uvijek 5,5 - 6 sati SoT-a prije nego sam stavila OnePlus 7 Pro na punjač. Ova vrijednost nije osobito visoka, očekivala sam bolju autonomiju, ali se uklapa u rezultat PCMark testa baterije od 8 sati i 21 minute.
Kako biste imali malo više osjećaja što gornje brojke znače, evo nekih dodatnih informacija. Sat vremena PUBG mobile koristi oko 16 % energije baterije, YouTube 8%, surfanje internetom 6 - 10 %. Za 8 sati noćnog "neaktivnog rada", ili dok spavate, ostajete negdje oko 3 % energije u bateriji. Ovdje moram napomenuti da sam, testirajući bateriju, uočila jednu zanimljivost. Ako je svjetlina zaslona 100 %, potrošnja energije pada 18 % za sat vremena, a kada je na 50 posto, samo 16 % u istom periodu. Razlika je doista vrlo mala. Kako to, zašto to, priznajem da odgovora nemam.
OnePlus 7 Pro u zaštitnoj maskici
Baterija podržava standardno punjenje snage 5V / 3A i 30W Warp Charge brzo punjenje. Potonje može za 5 minuta napuniti 12 % kapaciteta baterije, 10 minuta 23% , 35 % za 15 minuta, 61 % za 30 minuta, 93 % za jedan sat, i 100 % za jedan sat i 17 minuta.
ONEPLUS 7 PRO KAMERE
Prednja kamera ima 16 MP Sony IMX471 senzor (veličine piksela 1.0 μm) i objektiv s otvorom f / 2.0. 1080p video. Nudi odabir filtra za ljepotu s podesivom razinom intenziteta u stvarnom vremenu, snima 1080p videozapise , ali nema autofokusa.
Tako snimljene fotografije imaju dobar dinamički raspon i oštrinu, dok u tamnom okruženju ima buke i artefakta.
Trio kamere na stražnjoj strani podržava algoritme umjetne inteligencije, a prvobitno objavljene specifikacije kamera pokazale su se netočnim. Točne specifikacije su sljedeće:
- Glavna kamera: 48 MP Sony IMX586 veličine 1/2 inča s veličinom piksela 0,8 mikrona, otvor blende f / 1,6; žarišna duljina 26 mm; OIS. Podržan je piksel binning ili kombinacija četiri piksela u jedan 1,6 μm što rezultira 12 MP fotografijama
- Širokokutna kamera (117 °) : 16 MP Sony IMX471 senzor, otvor f / 2.2, 13 mm žarišna duljina
- Telefoto kamera: 13 MP Samsung S5K3M5 senzor, kut gledanja 42 stupnja, otvor blende f / 2,4, efekt zumiranja 2.2x (ne 3x )
Kamere rade uz podršku trostrukog sustava fokusiranja (laserski/fazni/ kontrastni ) i LED bljeskalice. Aplikacija Kamere nudi nekoliko načina snimanja kao što su HDR, portretni i noćni modovi. Postoji također i ručni način rada.
Sučelje aplikacije bit će vam uglavnom poznato ako ste koristili Android uređaje. Možete se prebacivati između kamera pomoću prekidača sa simbolima od kojih svaki pokreće jedan od tri modula. Tako tri stabla aktiviraju ultra širokokutnu kameru, dva (ili 1x) glavnu, a jedno stablo telefoto modul. Također pritiskom na gumb 1x otvaraju se sučelja s kojima možete podesiti digitalno zumiranje između 0.6 x - 10x.
KVALITETA SNIMLJENIH FOTOGRAFIJA
Što se tiče kvalitete snimljenih fotografija, posljednja nadogradnja je donijela svjetlije i jasnije noćne fotografije, povećanje kontrasta i zasićenost boja pri snimanju širokokutnim modulom, točniju kontrolu buke u HDR scenama i poboljšanje automatskog izoštravanja.
Zamućivanje pozadine je precizno prilikom snimanja u portretnom načinu. Međutim, ovaj način snimanja fotografija nema podešavanje dubinske oštrine tijekom i nakon snimanja.
Fotografije snimljene primarnom kamerom u danu punom svjetlosti imaju visoki stupanj detalja, čistoću i točnu ravnotežu bijele boje. Možda će nekima spektar boja u kadru djelovati izblijedjelo i manje atraktivno budući da nisu intenzivne i nema toliko kontrasta kao na konkurentskim modelima, pa čak i ako se radi o plavom nebu.
Fotografije snimljene ultra-širokokutnim objektivom imaju blagog izobličenja na rubovima što ćete uočiti ako ih pregledavate na velikom monitoru. Objavljujete li ih na Instagramu, nepravilnosti neće biti vidljive.
Snimate li telefoto objektivom morate imati na umu da ima znatnih problema s fokusiranjem u slabom svjetlu. Dakle, telefoto objektiv zaboravite čim se sunce sakrije iza oblaka. U dobrim svjetlosnim uvjetima dobivate odlične fotografije iako ne s toliko detalja kao kod Galaxy S10 +.
U uvjetima slabog osvjetljenja primjetno je prilično agresivno smanjenje buke tako da detalji nestaju. Algoritam za noćne scene održava prilično visoku razinu detalja uz malo ograničen dinamički raspon, ali ovaj način rada još uvijek nije sposoban kao kod uređaja poput Google Pixel 3 ili Huawei.
Mini galeriju fotografija u punoj rezoluciji snimljenih kamerama ovog pametnog telefona i automatskim postavkama pogledajte na imgur.com.
VIDEOZAPISI
OnePlus 7 Pro snima videozapise pri 30 ili 60 fps u 4K i 1080p samo putem glavne i telefoto kamere, ne i ultra širokokutne. Dinamički raspon je dobar, stabilizacija izvrsna a zvuk kvalitetan u stereo formatu.
ANDROID 9, OXYGENOS I APLIKACIJE
Sustav je OxygenOS u trenutnoj verziji 9.5.8.GM21BA baziran na Android 9 s Googleovim dizajnom. Osim standardnih “home” zaslona dolazi s jednim dodatnim s lijeve strane gdje možemo postaviti widgete, podsjetnike, prečace za neke aplikacije, označiti mjesto gdje smo parkirali automobil itd.
Slično kao kod Samsung telefona, povlačenjem prema dolje otvaraju se brze postavke, a pomicanjem prema gore sa sredine početnog zaslona otvara se "ladica" aplikacija. Aplikacije su složene abecednim redom bez mogućnosti grupiranja u mape. Moguće je promijeniti izgled njihovih ikona , veličinu (male, srednje ili velike) ili omogućiti/ onemogućiti mjehuriće obavijesti.
Izbornik Postavke lako je uključiti i razumjeti. Postoji nekoliko opcija za podešavanje rada virtualnih tipki na zaslonu i nudi se potpun navigacijski sustav temeljen na pokretu. OnePlus ima i geste na koje smo gotovo zaboravili, u recenzijama ih preskačemo, a to su utišavanje poziva preokretanjem uređeja, pokretanje nekih aplikacija crtanjem slova na zaslonu itd.
U postavkama imate mogućnost kloniranja aplikacija (Instagram, WhatsApp), blokator aplikacija sa zaštitom pristupa (PIN-a ili otisak prsta) i onemogućavanja vidljivosti sadržaja za njihove obavijesti. Zanimljiva funkcionalnost je brz odgovor na WhatsApp, Viber, Twitter ili Instagram obavijesti kada držite uređaj u vodoravnom položaju bez napuštanja trenutne aplikacije.
Quick Launch (brzo pokretanje) je još jedna praktična opcija namijenjena brzom pokretanju neke aplikacije ili za plaćanja kada je telefon zaključan tako da držite prst pritisnuti na području čitanja otiska prsta. Zen mod bi vam se mogo svidjeti ili bi vas mogo frustrirati. Naime, ako uključite ovu opciju, nakon 45 minuta ili više neprekinutog korištenja uređaja, on će odbiti poslušnost na 20 minuta. Tijekom tog vremena ne možete deaktivirati opciju, neće vam stizati nikakve obavijesti, možete samo primati pozive, no ne i uspostaviti ih osim SOS poziva.
Popis aplikacija, uz one Googleove, uključuje Netflix ( možda za neke bloatware), OnePlus Switch za prijenos kontakata, poruka i fotografija sa starog pametnog telefona bez korištenja WiFi ili mobilnih podataka.
ONEPLUS 7 PRO: DOJAM I ZAKLJUČAK
S OnePlus 7 Pro tvrtka je daleko odmakla od početne strategije. Neki nedostaci su razumljivi, ali ne svi jer se u ovoj najnovijoj generaciji uređaja više mogu tretirati kao kompromis za cijenu. Zadovoljna sam završnom obradom kućišta, brzim i čistim softverom, snažnim hardverom, Fluidnim AMOLED zaslonom sa širokom paletom boja, podrškom za HDR10 + te frekvencijom osvježavanja do 90 Hz.
Kvaliteta kamera je u skladu s cijenom uređaja i izvrsna za većinu korisnika, ali ipak još uvijek nisu u stanju nositi se s vrhunskom konkurencijom, bez obzira na softverska ažuriranja i DxOMark testove. Bila sam skeptična prema načinu aktiviranja selfie kamere, ali moram priznati da sam se navikla na to vrlo brzo.
Značajke koje nedostaju su bežično punjenje i vodootporna IP ocjena koju bi mobilni telefon s ovom cijenom trebao imati. Čak i mobiteli srednjeg ranga imaju ovaj međunarodno dogovoreni standard. Izgovor tvrtke OnePlus da bi certifikacija poskupjela cijenu ne drži vodu i samo me nasmijao. Konačno, njegova cijena više nije toliko niža u odnosu na druge top modele i košta u poznatom i popularnom HGSPOT-u 6.299,00 kn gdje smo ga mi nabavili. Možete ga kupiti putem njihovog web shopa plaćanjem na rate i besplatnom dostavom do vaših vrata.
PREDNOSTI
- kvaliteta izrada
- AMOLED zaslon s frekvencijom osvježavanja od 90 Hz
- nema ureza ili izreza za na zaslonu
- UFS 3.0 standard interne flash memorije
- odlična izvedba
- čisti softver s dobrim dodacima
- prekidač s tri pozicije
- stereo zvučnici
- brzo punjenje Warp Charge 30
- dobar dizajn toplinske disipacije
NEDOSTACI
- nema službeni IP certifikat
- degradacija zaštitnog sloja na zaslonu u odnosu na prethodni model (Gorilla Glass 5 vs Gorilla Glass 6)
- zaštitna folija na zaslonu koja se brzo odljepljuje
- nema 3,5 mm audio ulaza (za neke)
- nema audio-adaptera u kutiji
- maksimalnom svjetlina zaslona ispod drugih vrhunskih telefona
- bez podrške za microSD (za neke)
- nepostojanje LED-a za obavijesti
- hibridno rješenje " Uvijek na zaslonu" (za neke)
- Nema Qi bežičnog punjenja
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Reci što misliš!