stravične brojke
Alarmantan porast oboljenja od karcinoma u svijetu
Svaki peti muškarac i svaka šesta žena u svijetu obole od raka tijekom života, a svaki osmi muškarac i svaka jedanaesta žena umru od te bolesti, prema svjetskim podacima objavljenim u srijedu.
Rak se i dalje alarmantno širi u svijetu s 18,1 milijuna novih slučajeva i 9,6 milijuna smrtnih ishoda tijekom 2018. godine, prema posljednjim podacima Međunarodne agencije za istraživanje raka (IARC), pri Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO).
Rak pluća je najsmrtonosniji s 1,8 milijuna smrti (18,4 posto), slijedi rak debelog crijeva (881.000 smrti, ili 9,2 posto), rak želuca (783.000 smrti) i rak jetre (782.000 smrti), prema novim procjenama za 36 vrsta raka u 185 zemalja.
Bez raka kože osim melanoma, novi slučajevi raka u svijetu dosežu 17 milijuna u 2018. prema 14 milijuna u 2012. godini.
"Ti novi podaci pokazuju da preostaje puno posla u odgovoru na alarmantno povećanje svjetskog bremena raka i da je prevencija ključna", rekao je Christopher Wild, direktor IARC-a u Lyonu.
"Hitno se moraju poduzeti učinkoviti pristupi prevencije i ranog otkrivanja bolesti u borbi protiv te razarajuće bolesti u svijetu", dodao je u priopćenju.
Oko polovice novih slučajeva i više od polovice smrti od raka u svijetu 2018. zabilježeno je u Aziji, većinom u Kini, djelomično i zato što je tamo koncentrirano oko 60 posto svjetskog stanovništva.
Na svijetu 5 godina nakon postavljanja dijagnoze živi 43,8 milijuna osoba, primjećuje specijalizirana agencija. Rak pluća vodi među najčešće dijagnosticiranim rakovima kod muškaraca i predstavlja glavni uzrok smrti od raka s oko dvadeset posto slučajeva.
Izvješće naglašava zabrinjavajuće povećanje slučajeva raka pluća kod žena, koji sada predstavlja glavni uzrok smrti od raka među ženama u 28 zemalja.
U Sjevernoj Americi, sjevernoj i zapadnoj Europi (posebice u Danskoj i Nizozemskoj), Kini, Australiji i Novom Zelandu primjećuje se najviša stopa novih slučajeva kod žena, a Mađarska vodi na tom popisu.
Rak dojke je glavni uzrok smrti od raka među ženama (627.000 smrti).
On predstavlja i oko četvrtinu novih slučajeva raka dijagnosticiranih ženama u svijetu. Među novim slučajevima slijedi rak debelog crijeva u razvijenim zemljama i rak grlića maternice u zemljama u razvoju.
Povećanje broja raka izazvano je demografskim rastom, starenjem i porastom čimbenika opasnosti poput pušenja, pretilosti, nedostatnog kretanja i neuravnotežene prehrane.
U zemljama brzog gospodarskog rasta, rak povezan sa siromaštvom i zarazama (jetra, želudac, grlić maternice) može se razviti u rak uz načine života tipičnije za industrijalizirane zemlje, primjećuje IARC.
Prevencija mora voditi računa o utjecaju raznih vrsta raka na spol, regije i zemlje i tako biti ciljana, drže autori.
Između trećine do dvije petine novih slučajeva raka mogli bi se izbjeći eliminiranjem ili smanjenjem izloženosti poznatim čimbenicima opasnosti povezanim s načinom života i okolišem, prema nedavnim istraživanjima, primjećuju autori.
Vezane vijesti
-
Rak crijeva, inače poznat kao kolorektalni karcinom, zahvaća debelo crijevo. Kad se stanice u tijelu počnu dijeliti i razmnožavati na nekontroliran način, to dovodi do razvoja raka. Dok je vjerojatnije da će se rak crijeva razviti u debelom crijevu nego u tankom crijevu, rak tankog crijeva se također može pojaviti.
-
Jedan od istaknutih američkih liječnika koji zastupaju holistički pristup zdravlju, dr. David Brownstein, skreće nam pozornost na neke znakove upozorenja da organizmu prijeti rak.
-
Moskovljani će na biračkim mjestima 18. ožujka kada Rusi biraju predsjednika moći obaviti krvne pretrage za onkološka oboljenja, najavio je čelnik gradskog odjela za zdravstvenu zaštitu Aleksej Hrupkin.
-
Ne samo da je šećer primarni izvor viška kalorija, već najnovija istraživanja pokazuju da stanice raka upijaju visoko fruktozni kukuruzni sirup, što je još jedan dodatni razlog da ga izbjegavamo.
Izdvojeno
-
Kurzel je dovoljno vješt redatelj koji zna istaknuti bitne segmente priče stoga i sam film obiluje s prizorima kakvi se teško zaboravljaju.
-
U subotu, 18. siječnja 2025. počinje program obilježavanja 32. obljetnice Vojno-redarstvene operacije Maslenica’93.
-
Pazusi su vlažan i topao dom za mnoge bakterije koje uzrokuju neugodne mirise. Međutim, također smo vidjeli pojavu takozvanih dezodoransa za “cijelo tijelo” – unatoč činjenici da na mnogim mjestima na tijelu znoj vjerojatno neće dovesti do neugodnog mirisa.
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
Reci što misliš!