zanimljivo istraživanje
Svijetloružičasta je najstarija boja na svijetu, tvrde znanstvenici
Znanstvenici vjeruju da su otkrili najstariju boju na svijetu - i da je to svijetloružičasta
Istraživači su otkrili pigmente, koje je proizvela prastara mikroskopska cijanobakterija, nakon što su izvadili komade 1,1 milijardi godina starog morskog crnog škriljevca duboko ispod pijeska Sahare u Mauritaniji, prema istraživanju objavljenome u znanstvenom časopisu PNAS.
Znanstvenici su rekli da su pigmenti "najstarija biološka boja" te da je više od pola milijarde godina stariji od prijašnjih sličnih otkrića.
"Svijetloružičasti pigmenti molekularni su ostaci klorofila koje su proizveli fotosintetski organizmi nastanjeni u prastarom oceanu koji je odavno nestao", rekla je Nur Gueneli, znanstvenica s australskog nacionalnog sveučilišta (ANU) koja je pronašla molekulu tijekom istraživanja u sklopu doktorskog studija.
Istraživači su razbili stijene stare milijardu godina u prah i iz njih izvukli i analizirali molekule prastarih organizama.
Ostaci su u rasponu od krvavocrvene do jarkoljubičaste u svojem koncentriranom obliku, a svijetloružičaste kad su razrijeđeni, rekli su znanstvenici.
"Precizne analize prastarih pigmenata potvrđuju da je sićušna cijanobakterija dominirala osnovom hranidbenog lanca u oceanima prije milijardu godina, što pomaže u objašnjenju zašto u to doba životinje nisu postojale", rekao je Guenell.
Stijene je prije desetak godina na sveučilište poslala naftna tvrtka koja je tražila naftu u saharskoj pustinji.
"Svaka stvar ima boju i boje nas vraćaju u početke vremena. Ispravniji termin kojim bi se opisalo otkriće bio bi da je to najstarija organska biološka boja", rekao je Jochen Brocks, njemački znanstvenik na ANU i viši istraživač koji surađuje na toj studiji.
To znači da su znanstvenici pronašli molekulu s biološkim pigmentom staru više od milijardu godina koja je sačuvana do danas.
On je kazao da je to jednako kao kad bismo nakon 100 milijuna godina pronašli ostatke kože dinosaura s još netaknutom bojom životinje.
"Činjenica da takav pigment može preživjeti tako dugo vremena izaziva u nama radoznalost i čuđenje", rekao je Brocks.
Vezane vijesti
-
Onkološki bolesnici koji su cijepljeni dvjema dozama cjepiva protiv covida-19 ne bi smjeli podcijeniti opasnost od zaraze koronavirusom, upozorili su znanstvenici.
-
Istraživanje je provedeno na 10.000 ispitanika, među kojima je bilo 350 vegetarijanaca i vegana. Ono je pokazalo da je uzrok tomu manjak nekih vitamina i minerala kod vegetarijanaca koji ima negativan učinak na njihovo mentalno zdravlje
-
Kvaliteta sperme u nekih je muškaraca bila narušena i nekoliko mjeseci nakon oporavka od covida-19, pokazala je nedavna studija belgijskih znanstvenika.
-
Britansko istraživanje pokazalo je da bi varijanta koronavirusa omikron mogla biti manje uspješna u napadu na pluća od ranijih varijanti virusa koji izaziva bolest covid-19.
Izdvojeno
-
U HNK Zadar u ponedjeljak, 16. prosinca stiže urnebesna crna komedija i kazališni krimić kazališta Planet Art u režiji Marka Torjanca. U glavnim ulogama su Anja Šovagović - Despot i Nataša Janjić Medančić.
-
Večeras, u nedjelju, 15. prosinca s početkom u 18 sati predstava “Bolna djeca u cvijeću” u režiji Vinka Radovčića prikazat će se u HNK Zagreb.
-
U petak. 13. prosinca u 23.20 sati u Zadru u Ulici Put biliga policijski službenici Postaje prometne policije Zadar su zaustavili 35-godišnjeg hrvatskog državljanina koji je upravljao automobilom zadarskih registarskih oznaka.
-
Policijski službenici Postaje prometne policije Zadar su u kontroli prometa u petak, 13. prosinca u 15.35 sati u Bibinjama zaustavili automobil zadarskih registarskih oznaka s kojim je upravljao 55-godišnji hrvatski državljanin prije stjecanja prava na upravljanje, odnosno prije položenog vozačkog ispita.
Reci što misliš!