medicina
Mozak, oči, testisi - organi koji se ne transplantiraju
Od prve uspješne transplantacije organa u povijesti - bubrega 1954. godine, ta je grana medicine toliko napredovala da su nedavno revolucionarnim zahvatom ranjenom vojniku presađeni penis i mošnja
Jedan je Francuz nedugo prije postao prva osoba koji je drugi put presađeno lice, jer je prva transplantacija završila neuspjehom, a drugi je ušao u povijest ponovno uzgojivši kožu koju je izgubio s više od 95 posto tijela zahvaljujući uzorku koji je dobio od brata blizanca.
Presađivanja više nisu ograničena na vitalne organe: srce, jetra ili pluća. Ljudi danas mogu dobiti novu šaku ili čak maternicu.
Ali neki organi ne smiju se dirati. Zasad.
Na vrhu te liste je mozak. Razlozi su i tehnički i etički, kažu stručnjaci.
"Sve što ima veze sa živčanim sustavom najteže je presaditi jer nemamo učinkovite tehnike za regeneraciju živaca", objasnio je transplantacijski kirurg David Nasralla sa Sveučilišta Oxford.
"Zato su transplantacije mozga i očiju zasad izvan dosega moderne medicine", rekao je.
Postoje 'kirurzi' koji navodno planiraju presaditi glavu, ali ovi ozbiljniji kažu da bi pacijent, po svemu sudeći, umro. Mnogi sumnjaju da je uopće moguće spojiti živčana tkiva dviju leđnih moždina.
Iznad svega, presađivanje mozga postavlja uznemirujuća moralna pitanja, uključujući i ono temeljno: Što čini osobu? Samo mozak?
Takav pacijent vjerojatno bi se borio s konceptom "ljudskog identiteta", kaže se u nedavno objavljenom članku u časopisu Surgical Neurology International.
"Čak bi i sjećanja na to koju je ulogu bivše tijelo imalo u stvaranju pacijentova identiteta bila mogućem konfliktu s novim, doniranim tijelom", napisali su bioetičari Anto Cartolovni i Antonio Spagnolo.
Slična su pitanja već viđena u slučajevima transplantacija lica i ruku. "Ta psihološka konfuzija neke osobe može dovesti i do ozbiljnih psihičkih problema, pa i doslovce ludila", dodali su.
Jeste li za svinjsko srce?
S obzirom na to da doniranih organa nikada nije dovoljno, korištenje životinjskih srca, pluća ili jetra za spas ljudskih života sveti je gral medicinske znanosti.
Ali tome na putu tvrdoglavo stoji odbacivanje organa drugih vrsta.
"Pokušalo se sa ksenotransplantacijama 1950-ih i 1960-ih, s bubrezima čimpanzi, primjerice. Ali organi su bivali odbačeni u roku nekoliko dana. U to doba znanstvenici nisu mogli probiti tu barijeru, kako presaditi organ s jedne vrste na drugu", kaže Olivier Bastien iz francuske biomedicinske agencije.
To se polako mijenja jer znanstvenici shvaćaju kako modificirati gene koji potiču imunološki sustav na napad na 'uljeze' koje doživljavaju prijetnjom.
Sada se u istraživanjima fokusiraju na modifikaciju gena životinjskih donora kako bi se njihovi organi oduprli reakciji ljudskoga imunološkog sustava, ali istodobno moraju spriječiti i prijenos životinjskih bolesti.
Na umu treba imati i dobrobit životinja. "Do koje mjere trebamo potkopati životinjski imunosni sustav, potencijalno ih izložiti bolestima i patnji, samo kako bismo mogli ubirati njihove organe", pita se Bastien.
Ima li ograničenja?
Stručnjacima je ostalo još malo organa koje je tehnički nemoguće presaditi. Dva su zasad isključena zbog etičkih razloga - testisi i jajnici.
Na primjer, ako primatelj s novim testisima postane plodan, čija su to djeca, njegova ili donorova?
Isto pitanje javilo bi se i u slučaju transplantacije mozga u drugo muško tijelo.
Članak objavljen prošle godine u časopisu Journal of Medical Ethics poziva na reviziju odnosa koristi i štete pri transplantaciji organa koji nisu nužni za spašavanje života.
"Najveći rizik za primatelje organa dolazi od snažnih, ali štetnih lijekova - imunosupresiva, koji su nužni kako presađeni organ ne bi bio odbačen", napisali su znanstvenici Arthur Caplan i Duncan Purves.
Imunosupresivi imaju dug popis nuspojava, uključujući i mogući rak, ali to je prihvatljivo kada su u pitanju presađivanja srca ili pluća. Ne toliko za novo lice, ruku ili spolovilo.
"Odmak od transplantacije kao načina spašavanja života prema načinu unapređenja života zahtijeva i promjenu u etičkom razmišljanju koje je dugo bilo temelj transplantacijske medicine", zaključili su.
Vezane vijesti
-
U splitskoj bolnici, na Klinici za očne bolesti, u subotu je obavljena prva transplantacije rožnice, pacijentica koja je zbog virusne upale rožnice bila slijepa na oba oka, nakon operacije dobro se osjeća.
-
Međunarodni tim znanstvenika napravio je korak naprijed u ksenotransplantaciji ili presađivanju organa među različitim vrstama, stvorivši genetski modificirane svinje čiji su organi pogodni za transplantiranje ljudima, objavljeno je u američkom časopisu Science
-
Prvo dijete na svijetu kojemu su presađene obje ruke - donji dio podlaktica, u stanju je jesti, pisati i odjenuti se 18 mjeseci nakon operacije, objavili su liječnici, izražavajući veliku radost zbog tog "uspjeha"
-
Španjolska je lani oborila rekord u broju transplantiranih organa te se zahvaljujući svom inovativnom sustavu već 25 godina nalazi u svjetskom vrhu, pokazuju podaci španjolske Nacionalne organizacije za transplantacije (ONT)
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Reci što misliš!