inovacije
Samsung osmislio tehnologiju kojom može puniti mobitele pet puta brže nego sada
Samsung se naučio na teži način kako može izgledati situacija u kojoj se na tržište plasiraju uređaji koji nisu prošli sve potrebne testove. Naravno, radi se o Galaxy Note 7 iz prošle godine, čija baterija bi pod naporima eksplodirala i ne samo da bi uništila uređaj već bi dovela u opasnost i korisnika
Zato su se u južnokorejskom tehnološkom gigantu još krajem prošle godine bacili na posao pa rade na poboljšanjima koja bi mogla uskoro stići te ubrzati punjenje baterija za ček pet puta, javlja ICT Business.
S obzirom na to da se uz Quick Charge već sad može napuniti pametni telefon za otprilike 90 minuta, nova poboljšanja bi omogućila situaciju u kojoj se to može za samo 18 minuta. Bio bi to izniman korak prema naprijed pa svakako svi u tehnološkoj zajednici vezanoj uz rad s pametnim telefonima navijaju da do njega dođe što prije.
Sve to bi se postiglo uz grafen, toliko spominjani materijal posljednjih nekoliko godina. Naime, grafen je istovremeno i najtanji i najjači poznati materijal. Otkriće se odmah odrazilo na brojna druga područja znanosti, od kvantne fizike do praktične elektronike. Premda je gotovo providan i dobar je električni vodič, prikladan je za izradu providnih ekrana osjetljivih na dodir, svjetlosnih panela i solarnih ćelija. Pomiješan s plastikom, omogućava izrade laganih i superjakih kompozitnih materijala za sljedeću generaciju satelita, zrakoplova i automobila. Grafenski tranzistor bi mogao teoretski raditi i brže i na višim temperaturama u odnosu na klasične silicijske.
Upravo zbog toga što je gust, dobar električni vodič i iznimno čvrst, može poboljšati vijek baterije. Nažalost, kao i svaki put kad se spomene uspjeh na "baterijskom planu", znanstvenici se ograde da za komercijalne svrhe tehnologija još nije dostupna zbog brojnih nedostataka. U ovom slučaju, grafen pomaže, ali baterija je u globalu još uvijek previše nestabilna pa ne daje maksimum i često je nepredvidljivo kako reagira pod konstantnim "pritiskom".
Samo, još nitko nije napravio potreban iskorak da sve to iskoristi na pozitivan način. Samsung, čini se, jest. Ali, sigurno tu novu tehnologiju još nećemo vidjeti u Galaxy S9 ili bilo kojem drugom pametnom telefonu sljedeće godine. No, s 2019. bi ona već mogla ući na mala vrata.
Vezane vijesti
-
Prema najnovijem izvješću analitičke tvrtke Canalys, kineski proizvođač pametnih telefona Xiaomi je skočio na drugo mjesto najvećih proizvođača pametnih telefona tijekom drugog tromjesečja, pretekavši Apple. Xiaomi je imao 17% udjela u globalnim isporukama pametnih telefona, ispred Appleovih 14% i iza Samsungovih 19%.
-
Razvijena aplikacija za pametne telefone koja upozorava korisnika na prisutnost bakterija u hrani
-
Čini se kako je velik interes za glavnim konkurentom, iPhoneom X, potaknuo Samsung da ranije nego obično predstavi i pusti na tržište svoj novi flagship uređaj. Tako bi, prema neimenovanim izvorima bliskim kompaniji, pametni telefoni Galaxy S9 i S9 Plus mogli biti predstavljeni već u veljači sljedeće godine
-
Samsung je u srijedu predstavio novi pametni telefon Galaxy Note 8 s kojim namjerava potisnuti razočaranje s Galaxy Note 7 čije su baterije eksplodirale i da se suoči s Appleom koji je uskoro predstaviti iPhone 8
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će s promjenjivom naoblakom gdjegod pasti uglavnom samo malo kiše, i to češće prema otvorenom malo do umjereno valovitom moru
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
-
Najava događanja u Gradskoj knjižnici Zadar za tjedan od 20. do 25. siječnja 2025.
-
Jeste li se ikada zapitali zašto vas obuzme neobjašnjiv umor nakon obilnog ručka? Ovaj fenomen, poznat kao postprandijalna somnolencija, često je iskustvo mnogih, no rijetko tko razumije njegove stvarne uzroke.
Reci što misliš!