Video
Svjetski tjedan svemira: Istraživanje novih svjetova u svemiru
Svjetski tjedan svemira od 4. do 10. listopada ove se godine održava na temu "Istraživanje novih svjetova u svemiru", udruga World Space Week Hrvatska uputila je javni poziv pojedincima, udrugama, školama, muzejima, knjižnicama, fakultetima, javnim ustanovama, tvrtkama i znanstvenim centrima da im se pridruže u realizaciji ove manifestacije
Na službenoj stanici Svjetskog tjedna svemira trenutno je u Hrvatskoj registrirano više od 90 aktivnosti, a udruga poziva zainteresirane da ukoliko i sami žele organizirati aktivnosti na temu svemira, da ih registriraju na službenoj stranici www.worldspaceweek.org. Aktivnosti se mogu registrirati do kraja Svjetskog tjedna svemira.
Svjetski tjedan svemira proglasila je Opća skupština Ujedinjenih naroda 1999. godine. Obilježavanje Svjetskog tjedna svemira vodi Vijeće Ujedinjenih naroda za miroljubivo korištenje svemira (COPUOS) i Ured Ujedinjenih naroda za izvanzemaljske poslove (OOSA) sa sjedištem u Beču.
Partner Ujedinjenih naroda u organizaciji Svjetskog tjedna svemira na globalnoj razini je jedna od najstarijih svjetskih obrazovnih organizacija o svemiru - World Space Week Asocijacija (WSWA), osnovana 1981., koja regrutira i podržava svjetsku mrežu Nacionalnih koordinatora i organizatora događanja vezanih uz tjedan svemira, napominje u priopćenju Danko Kočiš, predsjednik udruge World Space Week Hrvatska te World Space Week nacionalni koordinator za Hrvatsku .
World Space Week Asocijacija ima nacionalne koordinatore u više od 80 država širom svijeta te u suradnji sa UN OOSA određuje temu koja će se obrađivati cijele godine. Za 2017. godinu je preporučena tema „Istraživanje novih svjetova u svemiru“, a odnosi se na istraživanje drugih planeta, mjeseca, asteroida, novih svemirskih pojava kao i dubokog svemira – astronomijom, astrobiologijom, proučavanjem misije Novi Horizonti – New Horizons, rad tvrtke SpaceX, ostavština misije Cassini, rad ostalih svemirskih privatnih tvrtki kao i velikih nacionalnih svemirskih programa – Europske svemirske agencije, NASA-e, Roscosmosa, napredak Google Lunar Xprize natječaja i naših hrvatskih finalista okupljenih u Synergy Moon teamu.
Vezane vijesti
-
Onkološki bolesnici koji su cijepljeni dvjema dozama cjepiva protiv covida-19 ne bi smjeli podcijeniti opasnost od zaraze koronavirusom, upozorili su znanstvenici.
-
Istraživanje je provedeno na 10.000 ispitanika, među kojima je bilo 350 vegetarijanaca i vegana. Ono je pokazalo da je uzrok tomu manjak nekih vitamina i minerala kod vegetarijanaca koji ima negativan učinak na njihovo mentalno zdravlje
-
Kvaliteta sperme u nekih je muškaraca bila narušena i nekoliko mjeseci nakon oporavka od covida-19, pokazala je nedavna studija belgijskih znanstvenika.
-
Britansko istraživanje pokazalo je da bi varijanta koronavirusa omikron mogla biti manje uspješna u napadu na pluća od ranijih varijanti virusa koji izaziva bolest covid-19.
Izdvojeno
-
Čovjek je ključ uspjeha u turizmu - poruka je akcije "Nasmiješeno sunce" kojom su nagrađeni najuspješniji u ostvarenju protekle turističke sezone.
-
Iz zadarskog rodilišta stiže jedna lijepa vijest; zaključno s jučerašnjim danom brojimo ukupno 1.403 rođene bebe i sasvim ćemo sigurno do konca godine nadmašiti brojku od 1.421 djeteta koliko je rođeno u 2023.
-
Hepatolozi vjeruju da ne postoji "zdrav" alkohol, ali odabir sigurnijih pića s njihovog popisa može vam pomoći da svom organizmu nanesete najmanju moguću štetu.
-
Događanja u Gradskoj knjižnici Zadar u tjednu od 16. do 21. prosinca.
Reci što misliš!