Medicina
Učinak novog načina liječenja alergije na kikiriki traje do četiri godine
Novim načinom liječenja alergije na kikiriki djeci se može pomoći da prevladaju alergijsku reakciju na to povrće iz porodice mahunarki, a rezultati liječenja traju do četiri godine, ustanovili su australski znanstvenici, prenosi BBC
Profesorica Mimi Tang s australskog Murdoch Children's Research Institute razvila je probiotik koji sadrži protein kikirikija pod nazivom "lactobacillus rhamnosus". On se otprije povezuje sa sprečavanjem alergijskih reakcija. Jedna grupa djece konzumirala ga je jedanput dnevno tijekom godinu i pol dana, a druga grupa ga je dobivala rijetko.
Tang i kolege su ustanovili da i mjesec dana nakon prestanka uzimanja probiotika kod više od 80 posto djece koja su ga redovito konzumirala nije zabilježena alergijska reakcija.
Isto je testiranje prof. Tang provela i nakon četiri godine te ustanovila da se kod čak 70 posto djece i dalje nije razvila alergijska reakcija.
"Rezultati našeg istraživanja upućuju na to da je probiotik učinkovit na način da omogućuje dugoročnu toleranciju na alergene sastojke kikirikija, do četiri godine nakon što se prestane konzumirati. Dvije trećine sudionika istraživanja i dalje je bez posljedica moglo redovito jesti kikiriki", kazala je, podsjetivši da se broj alergija na hranu u zadnjih 20 godina utrostručio. Na razne vrste hrane u svijetu je danas alergično oko 250 milijuna ljudi.
Jedna od najtežih, koja nerijetko završi smrću je upravo alergija na kikiriki, koji može biti skriven u raznim namirnicama i jelima.
Australski znanstvenici ovim su istraživanjem željeli ustanoviti mogu li njegovi rezultati poboljšati kvalitetu življenja djece alergične na hranu.
"Važnost rezultata ovog istraživanja je u tomu da su i alergična djeca mogla konzumirati kikiriki poput djece koja na tu namirnicu nisu alergična te održati takvo stanje organizma i do četiri godine. Ovo je velik korak naprijed u otkrivanju učinkovitog liječenja alergija na hranu u zapadnome društvu", istaknula je Tang.
Rezultati australskog istraživanja objavljeni su u stručnome časopisu "The Lancet Child and Adolescent Health".
Vezane vijesti
-
Osoblje Opće bolnice Zadar ovim se putem educiralo o prednostima pneumatskog transportnog sustava cijevi kao i praktičnom radu s istima.
-
29.9. obilježavamo Svjetski dan srca. U vrijeme kad se svijet bori protiv COVID-19, nikada nismo bili svjesniji vlastitog i zdravlja naših članova obitelji.
-
Osobe sa sindromom Petra Pana možda još uvijek imaju emocionalnu zrelost djeteta. Izbjegavaju sukobe najbolje što mogu i traže da se drugi brinu o njima.
-
Dijagnostika tumora na mozgu postaje sve preciznija zahvaljujući, primjerice, umjetnoj inteligenciji. Ali pronalazak je jedno, a uklanjanje drugo. Istraživači su sada stvorili kacigu koja je uspjela smanjiti tumor na mozgu kod 53-godišnjeg pacijenta (pacijent je umro iz razloga koji nisu povezani s tumorom).
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Reci što misliš!