Sci-Tech

Arhiviranje

Novi projekt Hrvatskog državnog arhiva i Microsofta

Novi projekt Hrvatskog državnog arhiva i Microsofta

Za potrebe pilot projekta preglednika u Silverlightu dio arhivskih materijala je skeniran i pretvoren u slike, pa ih posjetitelji mogu virtualno listati i dobiti više informacija, poput prijevoda i prijepisa

Nove tehnologije danas imaju daleko širi utjecaj od poslovne ili privatne primjene, one su ključan pokretač u obrazovanju i očuvanju naslijeđa.

Dokaz je i novi projekt Hrvatskog državnog arhiva i Microsofta Hrvatska: multimedijalni preglednik arhivskog gradiva, temeljen na inovativnoj Microsoft Silverlight tehnologiji.

Preglednik je nadogradnja postojeće mogućnosti ARHiNET-a, nacionalnog arhivskog informacijskog sustava za opis, obradu i upravljanje arhivskim gradivom.

Za potrebe pilot projekta preglednika u Silverlightu dio arhivskih materijala je skeniran i pretvoren u slike, pa ih posjetitelji mogu virtualno listati i dobiti više informacija, poput prijevoda i prijepisa.

Ovim je projektom Microsoft želio izravno pokazati vrijednost koju tehnologija pruža u prezentaciji povijesne baštine, istaknuo je direktor Microsofta Hrvatska Davor Majetić.

Projekt izrade preglednika digitalizirane građe Hrvatskog državnog arhiva samo je dio napora te institucije za produbljivanjem razumijevanja i korištenja hrvatskog povijesnog nasljeđa.

Još jedan projekt proizaći će i iz suradnje s Institutom za jezik i jezikoslovlje, u sklopu kojega će se izraditi genealoška baza podatka te omogućiti istraživanje povijesti obitelji.

Drugi dio kulturne baštine koji će se uskoro također naći na internetu je filmska arhiva.

Digitalizacija starih filmova zajednički je projekt Hrvatskog državnog arhiva, Jadran filma i Hrvatskog telekoma, a njen je cilj očuvanje bogate hrvatske filmske građe i njezino lakše korištenje.

Distribucijska mreža za prikazivanje klasičnih hrvatskih filmova vrlo je ograničena, a DVD izdanja takvih naslova iznimno rijetka. Zato je HT odlučio digitalizirane stare filmove prikazivati u okviru svoje MAXtv Videoteke. Objavit će ih i u obliku DVD-a koje će donirati obrazovnim ustanovama i institucijama koje se bave popularizacijom filma, naglasila je članica Uprave T-HT-a Ivana Šoljan.

Projekt uključuje i temeljitu restauraciju oštećenih filmskih kopija, uklanjanje šumova i oštećenja, korekciju boje i podrhtavanja slike. Riječ je o vrlo skupom procesu, pa će digitalizacija po filmu stajati i do 100 tisuća eura.

Predsjednik Uprave Ivica Mudrinić istaknuo je kako je uz očuvanje kulturne baštine cilj HT-a stvoriti nove vrijednosti kroz suradnju s predvodnicima u razvoju nove tehnologije.


Reci što misliš!