Sigurnosne mjere
Britanska vlada želi nadzirati Facebook i MySpace
Sasvim očekivano, britanski borci za ljudska prava poput organizacije NO2ID žestoko su se pobunili protiv vladinog prijedloga
Britansko ministarstvo unutrašnjih poslova najavilo je nove odlučne korake protiv terorizma i organiziranog kriminala, koji sve češće ugrožavaju nacionalnu sigurnost. Jedna od mjera je potpuni nadzor društvenih mreža poput Facebooka ili MySpacea.
Iako je teoretski itekako moguće provoditi nadzor i praćenje internetskog prometa pojedinaca, u razvijenim zemljama to je najčešće samo paranoidni scenarij koji serviraju razne medijske kuće, u nedostatku materijala za ispunjavanje tehnoloških rubrika na svojim stranicama. U nekim represivnim zemljama poput Irana i Sjeverne Koreje vladin nadzor internetskih aktivnosti uobičajena je praksa, a kako sada stvari stoje, isto bi se pod krinkom nacionalne sigurnosti moglo dogoditi i u britanskom internetskom prostoru.
Najavom britanske vlade direktno je pogođen značajan broj Britanaca, kojih na društvenoj mreži Facebook ima oko 17 milijuna, a na MySpaceu i Bebou otprilike još po deset milijuna. Britanski korisnici ovih mreža najavu svoje vlade smatraju direktnom povredom privatnosti, jer na njima posjeduju značajne količine osobnih podataka, privatnih slika i sličnih materijala. Jednako tako, pod nadzorom bi se našli i svi prijatelji Britanaca na društvenim mrežama, tako da se broj osoba pod nadzorom značajno povećava.
Sasvim očekivano, britanski borci za ljudska prava poput organizacije NO2ID žestoko su se pobunili protiv vladinog prijedloga, argumentirajući da bi takav potez doveo do povrede privatnosti korisnika društvenih mreža, kao u diktatorskim ili represivnim režimima.
S druge strane, glasnogovornica britanskog ministarstva unutrašnjih poslova odbacila je spekulacije o tome da bi se 'osobni podaci korisnika pohranjivali u jednu veliku bazu podataka' te je rekla da će se nadzor aktivnosti na društvenim mrežama 'vršiti isključivo u svrhu sprečavanja terorističkih napada i sličnih kriminalnih aktivnosti'.
Vezane vijesti
-
Nakon što ga je News Corp kupio 2005. za 580 milijuna dolara, MySpace je vrlo brzo počeo gubiti na popularnosti pod pritiskom navale nove konkurencije Facebooka i Twittera
-
Gotovo polovina ispitanika provjerava Facebook i Twitter kao posljednju stvar koju čini prije spavanja
-
Društvena izoliranost nema gotovo nikakve veze s tehnologijama
-
Analize agencije Anderson iz srpnja ove godine samo potvrđuju navedene rezultate
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Reci što misliš!