Sci-Tech

Obljetnica

Pola stoljeća lasera

Pola stoljeća lasera

Theodore Maiman prvi je uspio generirati lasersku zraku

Ovih dana navršava se 50 godina od izgradnje prvog lasera od strane istraživača Theodorea Maimana u laboratoriju Hughes Labs.

Naime, nakon drugog svjetskog rata mnoga istraživanja bila su usmjerena na radare, odnosno načina na koji se može povećati njihova snaga. Jedna od metoda s kojima se eksperimentiralo bila je "maser", odnosno "Microwave Amplification by Stimulation of Emission of Radiation", piše Bug.hr

Riječ je o tehnologiji u kojoj se niz atoma ili molekula potiče na lančanu reakciju u kojoj se generiraju elektromagnetski valovi. Krajem 1950-ih istraživanja su usmjerena na daljnju evoluciju tehnologije kako bi se dobili optički maseri, odnosno laseri, koji su službeno nazvani "Light Amplification by Stimulation of Emission of Radiation"

PrvPatent za laser dobili su dva fizičara iz Bell Labsa, Charles Townes i Arthur Schawlowa uspješna demonstracija lasera zbila se 16. svibnja 1960. u laboratoriju Hughes Labsa gdje je Theodore Maiman uz pomoć bljeskalice stimulirao sintetski rubin na emitiranje ružičaste laserske zrake.

No patent za laser su dobila dva fizičara iz Bell Labsa, Charles Townes i Arthur Schawlow, koji su 1958. opisali laser i mogućnost njegove izrade, iako sami u trenutku prijave patenta nisu napravili uređaj koji može generirati lasersku zraku.

Obzirom da je Hughes Labs, iz kojeg je kasnije nastala tvrtka Raytheon, u to vrijeme radio za potrebe američke vojske i prve primjene lasera su bile vojne.

Tako je već 1961. razvijen sustav za mjerenje udaljenosti do mete temeljen na laserima, a krajem 1960-ih razvijeni su sustavi za označavanje meta koji su omogućili vrlo precizno bombardiranje. Tokom 1970-ih je počela i komercijalna primjena tako da su danas laseri sveprisutni u uređajima potrošačke elektronike, medicini i industriji.


Reci što misliš!