SF obrana
Novi izum: Štetočine ćemo tjerati - laserom
Europska komisija dodijela je 1.777.985 eura britanskom projektu koji razvija lasersku ogradu za zaštitu od ptica i štakora.
Projekt LIFE Laser Fence razvijaju pri liverpulskom Sveučilištu John Moores. Problem štete koju poljoprivrednicima koju nanose ptice i glodavci pokušavaju riješiti laserskom ogradom koja bi ih, za razliku od otrova, mogla razlikovati od drugih živih bića. Ujedno se ne može naći u prehrambenom lancu, a i pticama je teže izbjegavati ju.
Tehnologija s kojom istraživači rade, Agrilaser Autonomic, automatiziranim laserom otkriva ptice, štakore i druge potencijalnih štetočine te ih potom osvjetljava jarkim svjetlom. Ptice, čini se, lasersku zraku smatraju izravnom fizičkom prijetnjom i ne žele joj biti blizu.
Bird Control Group, proizvođač Agrilasera, uređaj nudi prvenstveno za odbijanje ptica. No, istraživači planiraju proširiti spektar djelovanja na sve vrste životinja i dokinuti potrebu za korištenjem 1.620 kilograma mišomora tijekom tri godine.
Novac Europske unije dio je ukupnog budžeta vrijednog 3,1 milijun eura. Pomoći će im u eksperimentiranju s novim tehnologijama i testiranjima širih razmjera.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će s promjenjivom naoblakom gdjegod pasti uglavnom samo malo kiše, i to češće prema otvorenom malo do umjereno valovitom moru
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
-
Najava događanja u Gradskoj knjižnici Zadar za tjedan od 20. do 25. siječnja 2025.
-
Jeste li se ikada zapitali zašto vas obuzme neobjašnjiv umor nakon obilnog ručka? Ovaj fenomen, poznat kao postprandijalna somnolencija, često je iskustvo mnogih, no rijetko tko razumije njegove stvarne uzroke.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.