Razumijevanje svemira
Otkriven misterij nastanka materije i antimaterije
Antimaterija je danas rijetka, može se stvoriti u sudaračima atoma, nuklearnim reakcijama ili pod udarima kozmičkih zraka.
Novi američki eksperiment otkrio je veliku zagonetku kozmologije - zašto je svijet koji nas okružuje sastavljen od uobičajene materije, a ne njezine suprotnosti - antimaterije.
Antimaterija je danas rijetka, može se stvoriti u sudaračima atoma, nuklearnim reakcijama ili pod udarima kozmičkih zraka. Međutim, fizičari su uvjereni da je Veliki prasak, u kojem je nastao naš svemir, morao stvoriti jednaku količinu materije i antimaterije.
Rezultati studije DZero provedene u Fermilabu u Illinoisu otkrili su što se točno dogodilo na samom početku. Dobiveni podaci čak najavljuju obrise nove fizike koja bi mogla priječi granice sadašnjih teorija.
Prema dosadašnjim spoznajama za svaku elementarnu česticu materije postoji suprotna antičestica jednake mase, ali suprotnog električnog naboja. Tako primjerice negativno nabijeni elektron ima svoju pozitivno nabijenu antičesticu koja se zove pozitron. Kada se čestica i antičestica sudare one se poništavaju, oslobađaju veliku energiju i stvaraju nove čestice i antičestice. U sličnom procesu koji se odvijao na početku stvaranja svemira trebale su nastati jednake količine materije i antimaterije. No začudo mi danas živimo u svemiru koji je uglavnom izgrađen od materije.
Sudarima nastaje više materije nego antimaterije
Znanstvenici Fermilaba u svojem su eksperimentu pratili sudare protona i antiprotona u akceleratoru Tevatronu. Njihovi su rezultati pokazali da u sudarima nastaje malo više materije nego antimaterije. Naime, visoko-energetski sudari stvorili su oko 1 posto više parova elementarnih čestica muona nego antimuona.
'Mnogima od nas koža se naježila kada smo vidjeli rezultate', rekao je za BBC Stefan Soldner-Rembold, glasnogovornik DZeroa. 'Znali smo da vidimo nešto što ide dalje od svega dosad viđenog i svega što aktualne teorije mogu objasniti'.
Dominacija materije u svemiru može postojati samo ako postoji razlika u ponašanju čestica i antičestica. Fizičari su već ranije znali za ovu razliku koja je nazvana CP narušavanje. Naime prema postojećoj teoriji tijekom hlađenja svemira došlo do je narušavanja njegove ravnoteže budući da u raspadima čestica nije zadržana simetrija njihova naboja C i parnosti P. Međutim, ove poznate razlike, konzistentne s tzv. Standardnim modelom, bile su previše malene da bi objasnile toliku prevlast materije.
Stručnjaci Fermilaba tvrde da njihova otkrića, koja će biti predstavljena u časopisu Physical Review D, pokazuju znatno veću asimetriju materije i antimaterije od one koja se može objasniti Standardnim modelom.
Ako rezultate potvrde i drugi eksperimenti, među kojima i oni koji se provode u Velikom hadronskom sudaraču (LHC), bit će to veliki korak u razumijevanju nastanka svemira u kojem živimo.
Vezane vijesti
-
Kina je u utorak optužila SAD za "veliku prijetnju" sigurnosti njezinih astronauta nakon što su se dva satelita Elona Muska iz sustava Starlink zamalo sudarila s njihovom svemirskom postajom.
-
Vojvoda od Cambridgea kritizirao je svemirsku utrku i svemirski turizam, poručivši da se najveći svjetski umovi trebaju usredotočiti na pokušaj popravljanja stanja na Zemlji.
-
Ikona "Zvjezdanih staza" William Shatner poletio je u raketi Blue Origina, u misiju u kojoj će postati najstarija osoba koja je bila u svemiru.
-
Znanstvenici najpoznatijeg instituta na svijetu CERN-a objavili su nedavno da su još jednom bezuspješno pokušali odgonetnuti jednu od najvećih enigmi suvremene fizike – zašto svemir u kojem živimo postoji kada su se prema svemu što znamo materija i antimaterija u njemu trebale međusobno poništiti.
Izdvojeno
-
Kurzel je dovoljno vješt redatelj koji zna istaknuti bitne segmente priče stoga i sam film obiluje s prizorima kakvi se teško zaboravljaju.
-
U subotu, 18. siječnja 2025. počinje program obilježavanja 32. obljetnice Vojno-redarstvene operacije Maslenica’93.
-
Pazusi su vlažan i topao dom za mnoge bakterije koje uzrokuju neugodne mirise. Međutim, također smo vidjeli pojavu takozvanih dezodoransa za “cijelo tijelo” – unatoč činjenici da na mnogim mjestima na tijelu znoj vjerojatno neće dovesti do neugodnog mirisa.
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
Reci što misliš!