Superkapacitatori
Uskoro ćemo baterije mobitela puniti za samo nekoliko minuta
Superkapacitatori mogu pohraniti deset puta manje energije od sadašnjih litij-ionskih baterija, no tisuću puta su izdržljiviji. Napravljeni su prvi funkcionalni prototipi
Punjenje baterije mobitela u samo nekoliko minuta moglo bi uskoro postati stvarnost zahvaljujući radikalnoj novoj tehnologiji.
Takozvani superkapacitatori, koji imaju oblik sitne pločice, mogu pretvoriti kućišta za mobitele, karoserije automobila, pa čak i zidove u baterije koje se brzo pune. Istraživači iz laboratorija Vanderbilt Nanomaterials and Energy Devices objavili su da su izradili prve prototipe, javlja Daily Mail.
Superkapacitatori energiju pohranjuju skupljanjem električno nabijenih iona na površini poroznog materijala, umjesto u kemijskim reakcijama, kao što je slučaj s baterijama. Iako mogu pohraniti deset puta manje energije od sadašnjih litij-ionskih baterija, tisuću puta su izdržljiviji.
Superkapacitatorski wafer sastoji se od silicijskih elektroda, kemijski obrađenih kako bi dobile nano-pore na unutarnjim površinama te potom obložene ultratankim zaštitnim slojem ugljika, nalik grafenu. Između dvije elektrode tanak je sloj polimera, koji služi kao spremnik nabijenih iona, poput elektrolitne paste u bateriji. Kad se elektrode stisnu zajedno, polimer se uvlači u sićušne pore. Nakon što se ohladi i ukruti, stvara se iznimno snažna mehanička veza.
Vezane vijesti
-
-
Qualcomm je predstavio novu tehnologiju za brzo punjenje baterija mobilnih uređaja – Quick Charge 4+ koja je od prethodne brža 15 %
-
-
Izdvojeno
-
Novoimenovani povjerenik Europske unije za promet ističe kako su prijevoz i turizam dva ključna stupa održive konkurentnosti bloka te smatra da je važno poboljšanje željezničke infrastrukture.
-
Globalni sporazum o plastici, koji se reklamira kao najvažniji ekološki sporazum od Pariškog sporazuma iz 2015., trebao bi se pregovarati u Južnoj Koreji tijekom sljedećeg tjedna.
-
Europska agencija za lijekove (EMA) potvrdila je da istražuje lijek protiv bolova metamizol. Sumnjaju kako je povezan sa slučajevima koji su doveli do smrti pacijenata i stanja u kojem su bijela krvna zrnca ozbiljno oslabljena.
-
Velika mesinska kriza saliniteta koja se dogodila na Mediteranu prije 5.98 i 5.33 milijuna godina pretvorila je Sredozemlje u gigantski slani bazen, a sada napokon znamo kako se to točno dogodilo.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.