OS Windows i Windows Phone
Windows store prepun lažnjaka
Nije neka tajna da Microsoft ima ozbiljnih problema s 'lažnjacima' u svojoj trgovini aplikacijama za OS Windows i Windows Phone. Lov na velike brojeve učinio je svoje, no uz nekoliko trikova se mogu izbjeći problemi - i gubitak novca
Microsoft tu i tamo očisti veliku količinu sadržaja (obično nakon što stvara eksplodira na blogovima i medijima) koji nije prikladan za Windows Store, no smeća itekako i dalje ima.
Kako bi se uspješno izbjeglo plaćanje 'lažnih' appova, najjednostavniji je savjet obratiti pažnju na to tko je developer određene aplikacije - a ne sam naziv. Oni koji zatrpavaju sadržaj smećem svoje ime ne mogu tek tako krivotvoriti, za razliku od hrpe aplikacija nazvanih YouTube, Twitter i slično.
Jednostavan primjer je app Amazon - u slučaju da je developer DeepakChopra Inc., šanse su da je riječ o lažnjaku. Naravno, uvijek je zgodno provjeriti i web-odredišta za neslužbene aplikacije - ponekad su izvrsno izvedene (poput različitih Twitter klijenata za Windows i Windows Phone).
Još jedan od trikova je provjeriti cijenu. Ako netko pokušava naplatiti app za sadržaj poput onog s YouTubea (jer Google nije izdao službenu aplikaciju u 'metro' izdanju), šanse su da korisnik može proći besplatno - s nekim drugim komadom servisa. Ista stvar vrijedi za Facebook, Twitter i hrpu drugih stvari. Opet - najvažnija je provjera, jednostavna pretraga online može učiniti čuda.
Iako su ponekad zgodna stvar, korisničke recenzije uvijek valja uzeti sa zrnom soli. Jasno, tu u pitanju nije samo Windows Store, već i druge trgovine aplikacijama. Neki appovi od korisnika traže recenziju odmah po prvom pokretanju pa se na to više nikad ne obaziru - sve i da je riječ o potpunom smeću. Recenzije aplikacija je nažalost vrlo lako lažirati, a u igru opet ulazi koja minuta analize prije preuzimanja na uređaj.
Kao i na platformi Android - valja provjeriti što koja aplikacija traži za svoj rad. Ako je u pitanju app za crtanje - šanse da mu treba pristup mikrofonu i telefonskim mogućnostima uređaja su male ili radije - nikakve. Već tu bi korisnik trebao postati vrlo oprezan prije instaliranja.
Na sličan način valja biti oprezan i sa 'sigurnosnim aplikacijama' u Windows Storeu. Sadržaja koji 'imitira' izvornike čitava je gomila, a izuzetak nije ni Microsoftova mobilna platforma. Ime Windows kod mnogih korisnika nažalost asocira na mogućnost zaraze virusima i sličnim materijalom - što je potpuno suvišno u slučaju Windows Phone platforme, dok za punokrvna Windows rješenja (računala i tableti) postoje stolne verzije softvera koji se brine o tome. Na Windows Store jednostavno treba zaboraviti u tom smislu.
Dok je Microsoft i dalje trom u uklanjanju problematičnog sadržaja, za sada ne postoje značajniji sigurnosni rizici pa nastradati može eventualno tek novčanik kakvog naivnog korisnika. Usprkos tome, Microsoft je otvorio i posebnu stranicu na kojoj se može prijaviti sumnjivi sadržaj.
Vezane vijesti
-
-
Najnoviji podaci pokazuju kako se Windows 8.1 "opasno" približio besmrtnim Windowsima XP, te kako bi iste do kraja mjeseca mogao baciti s trona
-
Microsoft će sa zadnjim danom listopada onemogućiti daljnju kupovinu Windows 8 operativnog sustava u Retail izdanju
-
Prema najnovijem istraživanju tvrtke Net Applications, operativni sustav Windows 7 i dalje bilježi porast svoga tržišnog udjela, dok obje inačice Windows 8.x sustava bilježi pad udjela
Izdvojeno
-
Projekt koji prati velebitske pastire od prapovijesti do danas zaokružen je dokumentarnim fotografijama Marka-Lorenza Blaslova!
-
U sklopu cjelogodišnjeg programa obilježavanja 50. godišnjice kluba, KK Aleta Puntamika organizira još jedan događaj sportsko-humanitarnog karaktera.
-
U prvom subotnjem susretu 17. kola HNL-a, u Kranjčevićevoj ulici, nogometaši Lokomotive su s 3-1 (3-1) pobijedili Dinamo i time produbili krizu aktualnog prvaka.
-
U Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru u petak su održane dvije svečane promocije prvostupnika različitih struka.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.