Sci-Tech

U Splitu predstavljen Centar izvrsnosti za znanost i tehnologiju

U Splitu predstavljen Centar izvrsnosti za znanost i tehnologiju

Centar izvrsnosti za znanost i tehnologiju - integracija mediteranske regije STIM na Sveučilištu u Splitu, koji znači poveznicu između Sveučilišta i visoke znanosti, posebno u biomedicini i obnovljivim izvorima energije, predstavljen je u utorak u splitskoj Sveučilišnoj knjižnici.

 

Glavna zadaća tog centra, sedmog u Hrvatskoj, jest unaprijediti hrvatsku znanost, uključiti je u europski istraživački prostor te potaknuti sudjelovanje u istraživačkim programima Europske unije i drugim međunarodnim programima.

Voditeljica tog centra Vlasta Bonačić-Koutecky rekla je da centri imaju zadaću dati novu znanstvenu kvalitetu koja će biti iznad individualnih znanstvenih rezultata i stvarati interdisciplinarnu mrežu inovativnih znanstvenika i znanstvenih timova te gospodarskih i javnih subjekata koji sustavno istražuju teme važne za znanost i društvo.

Rektor Sveučilišta u Splitu Šimun Anđelinović istaknuo je da pojedinac danas u znanosti ne može sam ništa napraviti, zbog čega je važno da je to sveučilište dobilo takav centar. "Ovaj je centar važan jer povezuje naše napore da provedemo funkcionalnu integraciju Sveučilišta i uvedemo pametne specijalizacije", rekao je rektor Anđelinović.

Na pitanje novinara zbog čega je splitsko Sveučilište, kao drugo u državi, iz proračuna dobilo manje novca od drugih, rektor Anđelinović je odgovorio da "postoji naslijeđeni sustav financiranja" te da je to sveučilište izborilo najmanje radnih mjesta pa zato i ima najmanje novca od kojega gotovo osamdeset posto ide za plaće. Sveučilištu, upozorio je, s obzirom na sve studijske programe koje ima, nedostaje zaposlenika.

Na Sveučilištu se nadaju da će, s obzirom na to da još nije jasno kako će se taj centar financirati, dio novca potrebnog za opremu, ljude i istraživanja povući iz europskih fondova te da će ih u tome poduprijeti i država.

Centru izvrsnosti za znanost i tehnologiju, kako se predviđa, za pet godina rada trebalo bi oko četiri milijuna eura.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.