Svjetski čelnici pozdravili nuklearni sporazum s Iranom
Svjetski čelnici pozdravili su u utorak sporazum između šest svjetskih sila i Irana o iranskom nuklearnom programu, ustvrdivši da je riječ o otvaranju novog poglavlja u međunarodnim odnosima i prilici koju valja iskoristiti.
Nakon dugotrajnih pregovora u utorak je u Beču napokon postignut sporazum između Irana i šest sila - SAD-a, Njemačke, Velike Britanije, Francuske, Kine i Rusije - koji predviđa ograničavanje nuklearnih aktivnosti Teherana u zamjenu za ukidanje zapadnih gospodarskih sankcija i okončanje diplomatske izolacije Irana.
Američki predsjednik Barack Obama pohvalio je taj "sveobuhvatan dugoročan dogovor koji će spriječiti da Iran dobije dobije nuklearno oružje", dok je njegov iranski kolega Hasan Rohani kazao da "dogovor smatra mogućnošću otvaranja novoga poglavlja suradnje s vanjskim svijetom, nakon godina sankcija i izolacije".
Obama je pohvalio dogovor o iranskom nuklearnom programu što su ga postigli predstavnici Irana i šest svjetskih sila i rekao kako je to prilika koju treba iskoristiti te upozorio Kongres da će staviti veto na svaki zakon koji bude sprečavao uspješnu primjenu bečkoga dogovora.
U Bijeloj je kući Obama rekao da je tim dogovorom presječen svaki pravac koji bi Iranu omogućio stjecanje nuklearnog oružja. Dogovor ne počiva na povjerenju, rekao je, nego na provjeri i bilo bi "neodgovorno" odbaciti ga.
"Taj dogovor pruža priliku da se krene u novome smjeru. Morali bismo je iskoristiti", rekao je Obama. "On ne počiva na povjerenju. On počiva na verifikaciji", rekao je.
Dogovor šest sila s Iranom velika je vanjskopolitička pobjeda Obame, kojega su 2008. kao predsjedničkog kandidata kritizirali što je predlagao da se SAD prijateljski okrene svojim neprijateljima.
"Nakon dvije godine pregovora danas su Sjedinjene Države zajedno s međunarodnom zajednicom ostvarile nešto što desetljeća neprijateljstava nisu: sveobuhvatan dugoročan dogovor koji će spriječiti da Iran dobije nuklearno oružje", rekao je Obama uz kojega je stajao potpredsjednik Joe Biden.
Kineski ministar vanjskih poslova Wang Yi rekao je kako novi dogovor s Teheranom dokazuje da svijet može pregovorima riješiti problematična pitanja i bit će zaštita globalnog sustava neširenja nuklearnog oružja.
Dogovor je prilika da iransko gospodarstvo ojača, ali samo bude li se Teheran u potpunosti držao odredaba sporazuma, rekla je glasnogovornica britanskoga premijera Davida Camerona. "Za Iran postoji stvarna mogućnost ekonomske koristi od dogovora, ali jedino ako Iran bude ostvario sve što je dogovoreno", rekla je.
Velike sile moraju budno opaziti kako se Iran služi financijskim sredstvima koje će steći ublažavanjem sankcija, rekao je francuski predsjednik Francois Hollande.
"Sad Iran ima veći financijski kapacitet pa moramo ekstremno budno pratiti kakav će Iran biti", rekao je.
Budući da Iran dosljedno podupire režim sirijskoga predsjednika Bašara al-Asada, Hollande od Teherana očekuje da pomogne u traženju rješenja za sirijsku krizu. "Iran mora pokazati da je spreman pomoći nam da završimo taj sukob", dodao je.
Nisu svi skloni dogovoru. Izraelski premijer Benjamin Netanyahu nazvao ga je "pogreškom povijesnih razmjera".
"Iran će dobiti jackpot, gotovinsku nagradu od stotina milijarda dolara, i moći će nastaviti s agresijom i zastrašivanjem i regije i svijeta", rekao je. "Iran je dobio siguran put prema stjecanju nuklearnog oružja".
Iranski predsjednik Rohani novi dogovor smatra mogućnošću otvaranja novoga poglavlja suradnje s vanjskim svijetom, nakon godina sankcija i izolacije, pa drži kako će obostrano nepovjerenje dviju strana postupno nestajati.
U govoru koji je prenosila iranska državna televizija Rohani je rekao da će se Iran držati dogovorenoga i pozvao susjedne zemlje da ignoriraju, kako je rekao, izraelsku propagandu jer i Iran želi stabilnost u regiji.
Da dogovor s Iranom šalje pozitivan signal Bliskome istoku i možda otvara novo poglavlje diplomatskih odnosa bliskoistočnih zemalja, rekao je i njemački ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier. "Možda ovaj dogovor može biti znak nade protiv sila kaosa na Bliskome istoku", rekao je i dodao kako pobjeda diplomacije i dijaloga može biti i primjer drugim sudionicima regionalnog konflikta. "Siguran sam da ćemo i Izrael uvjeriti tim dogovorom", kaže njemački ministar.
Dogovor postignut u austrijskome glavnom gradu kulminacija je dvanaestogodišnjeg nagovaranja kojim su mješavinom pregovaranja i sankcija svjetske sile htjele dobiti ustupke od Teherana.
Po bečkom dogovoru Iran mora smanjiti broj centrifuga za obogaćivanje uranija s 19 tisuća na 6100 i reducirati zalihe obogaćenog uranija s 10 tona na 300 kilograma.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Puhat će slaba do umjerena bura, od sredine dana jugozapadni i sjeverozapadni vjetar, uz malo, mjestimice umjereno valovito more.
-
Krumpir je jedna od najbitnijih namirnica u mnogim kućanstvima, ali može brzo proklijati ako se ne čuva u pravim uvjetima.
-
Katamaran "Princ Zadra" koji se sinoć nasukao na hridi ispred otoka Premude poslijepodne je potonuo, priopćilo je Ministarstvo mora. Kako neslužbeno doznajemo, još mu je samo vrh iznad površine.
-
To je razočaravajuće, rekla je izvršna direktorica UNEP-a Inger Andersen na klimatskom samitu COP29 u Bakuu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.