Sci-Tech

Uređaji će naučiti vašu rutinu

Kako će pametni mobiteli izgledati za pet godina?

Kako će pametni mobiteli izgledati za pet godina?

Vrijeme je novac, zato će se i mobiteli ubrzati

Jeste li prije 5 godina mogli zamisliti kako će izgledati vaš mobitel? A možete li tek zamisliti kako će pametni mobiteli izgledati za sljedećih 5 godina?

Direktorica Googlea, Aparna Chennapragada,  na tehnološkoj je konferenciji u Irskoj odgovorila na ovo pitanje. "Tehnologija će se još više razviti, aplikacije će biti naprednije, a informacije koje korisnici žele će im same dolaziti", objasnila je Chennapragada.

Tako će Googleova aplikacija Google Now funkcionirati kao virtualni pomagač, a smatra se kako će za 5 godina mnoge tvrtke razviti nešto slično. Naravno, pretpostavlja se kako će Google imati vodeću riječ kada se radi o najnaprednijim uređajima, piše Independent.

Uređaji će naučiti vašu rutinu, a tražilice vaše misli

"To je ono što sve vodeće tehnološke tvrtke pokušavaju razviti – informacije koje pronalaze vas, a ne obrnuto. Mobiteli će naučiti vašu rutinu, tražilice će zapamtiti vaše interese, vaši uređaji će znati o čemu mislite i što želite znati“, pojasnila je direktorica Googlea.

Vrijeme je novac, zato će se i mobiteli ubrzati

Aparna je objasnila kako je prvi korak unaprijeđenju praćenje želja korisnika, a korisnici generalno nemaju vremena. Želimo informacije dobiti odmah i ne želimo čekati dugo na otvaranje neke stranice.

"Možete raditi i više stvari odjednom, prije ste morali odlučiti hoćete li posjetiti Facebook ili slušati glazbu; mobiteli sada omogućuju obavljanje više funkcija odjednom, što također štedi vaše vrijeme. U budućnosti će i to još više napredovati", objasnila je.

A što je s narušavanjem privatnosti?

Žele li ljudi stvarno da ima netko ulazi u glavu i prati svaki njihov pokret? Bivši izvršni direktor Facebooka, David Marcus, smatra kako ovo nije nešto čega se trebamo bojati jer je napredno i korisno, a Chennapragada se slaže.

"Dugo sam o tome razmišljala, ali shvatila sam da nije nešto oko čega se treba brinuti. Zbog čega? Jer će sve funkcionrati na način da je tehnologija tek pomagač, a korisnik ima glavnu riječ. Moći će sam birati sadržaje koji ga zanimaju, podesiti aplikaciju na način koji njemu odgovara. Također, otkrivanje lokacije je potrebno isključivo iz koristi korisnika, primjerice u prometu – ona vas upozorava da ne vozite prema gužvi ili mjestu nesreće."

Kao još jedan primjer pozitivnog efekta, aplikacija će vam pomoći pronaći automobil u slučaju da ste zaboravili gdje ste ga parkirali.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.