Politika

#izbori

Vlada RH je donijela odluku o održavanu lokalnih izbora

Vlada RH je donijela odluku o održavanu lokalnih izbora
RTL

Vlada RH je na 82. sjednici od 14. travnja ove godine donijela odluku o održavanju lokalnih izbora. Prema toj odluci lokalni izbori održat će se u nedjelju, 18. svibnja. Prvi krug izbora je 18. svibnja, a u jedinicama u kojima će to biti to potrebno, drugi krug održat će se dva tjedna kasnije.

Pravo glasa na lokalnim izborima imaju svi hrvatski državljani i državljanke koji su navršili 18 godina. Kandidate i kandidacijske liste mogu predložiti političke stranke i birači, kandidacijska lista grupe birača. Politička stranka mora biti registrirana u Republici Hrvatskoj u trenutku raspisivanja izbora kako bi mogla predložiti članove i kandidate.
Birači koji predlažu kandidate za izvršna tijela, općinski načelnik, gradonačelnik, župan te njihovih zamjenika, i kandidacijske liste za članove predstavničkih tijela, općinska i gradska vijeća te županijske skupštine, moraju prikupiti potpise birača za kandidaturu. Stranke moraju prikupiti potpise birača za kandidaturu općinskog načelnika, gradonačelnika i župana i njihovih zamjenika. Potpise ne treba skupiti kako bi se kandidirale liste za članove predstavničkih tijela. Potpis mogu dati samo birači koji imaju prebivalište u jedinici, na području općine, grada, odnosno županije u kojoj se provode izbori. Birač može svojim potpisom podržati više kandidacijskih lista odnosno kandidatura unutar svoje jedinice. Zakon o lokalnim izborima propisuje minimalan broj potpisa koji je potrebno prikupiti za pravovaljanu kandidaturu, a koji ovisi o broju stanovnika jedinice. Podatke o potrebnom broju potpisa birača objavit će Državno izborno povjerenstvo.
Kandidacijske liste i kandidature moraju prispjeti nadležnom izbornom povjerenstvu u roku od 14 dana od dana stupanja na snagu odluke o raspisivanju izbora. Kada nadležno izborno povjerenstvo zaprimi kandidacijske liste i kandidature, provjerit će jesu li one podnesene sukladno zakonskim odredbama i obvezatnim uputama Državnog izbornog povjerenstva. Ako uoči određene nedostatke, pozvat će podnositelja da ih ispravi u pravilu u roku od 48 sati.
Nakon što utvrdi pravovaljanost svih kandidacijskih lista, odnosno kandidatura, nadležno izborno povjerenstvo sastavit će zbirne liste pravovaljanih kandidatura i objavit će ih u roku od 48 sati od isteka roka za kandidiranje. Tada će početi izborna promidžba.
Sudionici izborne promidžbe su kandidati, nositelji kandidacijskih lista grupe biračica i birača, tzv. nezavisni kandidati i političke stranke.
Službena kampanja počinje danom objave zbirnih lista, a prestaje 24 sata prije dana održavanja izbora.
Nepravilnosti vezane za izbornu promidžbu trebaju se prijaviti nadležnom općinskom ili gradskom izbornom povjerenstvu.
Tijela za provedbu izbora su Državno izborno povjerenstvo Republike Hrvatske, Izborno
povjerenstvo Grada Zagreba, županijska, gradska i općinska izborna povjerenstva i birački odbori.
Birački odbor čine predsjednik, potpredsjednik i osam članova i članica. Četiri člana biračkog odbora određuju većinske političke stranke, a ostalih četiri oporbene političke stranke, sukladno stranačkom sastavu predstavničkog tijela pojedine jedinice. Predsjednik i potpredsjednik ne smiju biti članovi niti jedne političke stranke.
Zainteresirani za rad u biračkom odboru trebaju se javiti političkim strankama koje ih mogu predložiti za članove biračkog odbora ili nadležnom gradskom ili općinskom izbornom povjerenstvu za funkcije predsjednika i potpredsjednika biračkog odbora.
Prema zakonu, na lokalnim izborima biraju se nositelji izvršne vlasti, općinski načelnici, gradonačelnici, župani i njihovi zamjenici i članovi predstavničkih tijela lokalnih jedinica, članovi općinskih i gradskih vijeća i županijskih skupština.

Reci što misliš!