Politika

#nato

Brojni su izazovi pred NATO-om u idućoj godini: Države su ispunile ono što se tražilo, no sada bi zahtjevi mogli biti još veći

Brojni su izazovi pred NATO-om u idućoj godini: Države su ispunile ono što se tražilo, no sada bi zahtjevi mogli biti još veći

U pokušaju da pridobiju Trumpa, mnoge su europske države prošle godine ispunile obećanje da će potrošiti dva posto svog bruto domaćeg proizvoda na obranu. Sada, dok se Trump priprema za prisegu, postoje sugestije da bi NATO mogao povećati željene izdatke na na tri ili čak četiri posto.

Novi šef NATO-a Mark Rutte definirao je prioritete saveza za 2025. u svom znakovitom govoru početkom mjeseca ističući koliko je rat blizu pragu zapadnog vojnog saveza. "Od Bruxellesa vam treba samo jedan dan vožnje do Ukrajine", rekao je u govoru govoru na think tanku Carnegie Europe. "Toliko blizu nas padaju ruske bombe. Toliko blizu lete iranske bespilotne letjelice. I ne mnogo dalje, bore se sjevernokorejski vojnici."

Kako piše Deutsche Welle, Rutte je iznio argumente za javnu potporu povećanog ulaganja u obranu ne samo za jačanje europske sigurnosti nego i kao pomoć Ukrajini i odvraćanje Rusije od daljnjeg širenja borbi. Povećanje potrošnje za obranu europskih članica NATO-a također bi vjerojatno pomoglo savezu u njegovom izazovu suočavanja s nepredvidivim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom. Doduše svi nedavni predsjednici SAD-a pozivali europske nacije da troše više na svoju obranu. No Trump je jedini koji je zaprijetio da SAD neće štititi one članice koje ne udovolje ovom zahtjevu.

U pokušaju da pridobiju Trumpa, mnoge su europske države prošle godine ispunile obećanje da će potrošiti dva posto svog bruto domaćeg proizvoda na obranu. Sada, dok se Trump priprema za prisegu, postoje sugestije da bi NATO mogao povećati željene izdatke na  na tri ili čak četiri posto.


Reci što misliš!