Stotine svijeća
Reakcije na smrt Navaljnog se ne stišavaju, u Rusiji za mnoge izgubljena svaka nada
Stotine svijeća i cvijeće položeno u petak u Moskvi u znak sjećanja na Alekseja Navaljnog, najistaknutijeg ruskog oporbenog vođu, uglavnom su odvezene tijekom noći u crnim vrećama.
Ruska zatvorska služba priopćila je da se Navaljni (47) onesvijestio i umro u petak nakon šetnje u arktičkoj kaznenoj koloniji "Polarni vuk". Nekoliko desetaka ruža i karanfila ostalo je u subotu na snijegu kod spomenika žrtvama sovjetske represije, koji se nalazi pokraj bivšeg sjedišta KGB-a na trgu Lubjanka u središtu Moskve.
Vladimir Nikitin (36) sam je polagao karanfil na Solovecki kamen, koji potječe s istoimenih otoka u Bijelom moru gdje su 1923. godine boljševici osnovali jedan od prvih gulaga, logora za prisilni rad.
Kada ga je Reuters zamolio za intervju, Nikitin je tražio da govori u podvožnjaku koji se proteže ispod trga Lubjanka, navodeći kao razlog strah od pritvaranja.
"Smrt Navaljnog je strašna: nade su razbijene", rekao je Nikitin.
"Navaljni je bio vrlo ozbiljan čovjek, hrabar čovjek i sada više nije s nama. Govorio je istinu - a to je bilo vrlo opasno jer se nekim ljudima istina nije sviđala".
Zapad, uključujući američkog predsjednika Joea Bidena, optužio je predsjednika Vladimira Putina za smrt.
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da je reakcija zapadnih čelnika na smrt bila neprihvatljiva i "apsolutno bijesna".
Ruske vlasti su Navaljnog i njegove pristaše smatrale ekstremistima povezanim s obavještajnom agencijom CIA-om koji žele destabilizirati Rusiju. Zabranili su njegov pokret, prisilivši mnoge njegove sljedbenike da pobjegnu u inozemstvo.
Smrt Navaljnog, bivšeg odvjetnika, oduzima ruskoj oporbi najkarizmatičnijeg i najhrabrijeg vođu dok se Putin priprema za izbore koji će bivšeg KGB-ovog špijuna zadržati na vlasti barem do 2030.
Smrt u zatvoru
Skupina za praćenje prosvjeda OVD-Info rekla je da je više od 110 ljudi uhićeno diljem Rusije na skupovima i spomen obilježjima Navaljnom, uključujući 64 u bivšoj ruskoj carskoj prijestolnici Sankt Peterburgu.
Navaljni je postao poznat prije više od deset godina dokumentirajući i ismijavajući ono za što je rekao da je ogromna korupcija i bogatstvo "prevaranata i lopova" koji vode Putinovu Rusiju.
U trenutku smrti služio je zatvorsku kaznu u ukupnom trajanju od više od 30 godina pod optužbama za ekstremizam i prijevaru, koje je negirao i rekao da su politički motivirane.
Navaljnijevi pristaše - uključujući i one na Zapadu - smatrali su ga ruskom inačicom južnoafričkog Nelsona Mandele, koji će jednog dana biti slobodan i voditi zemlju.
Njegova supruga Julija rekla je na Munchenskoj sigurnosnoj konferenciji da Putin snosi odgovornost za smrt njezina supruga i da bi se svijet trebao ujediniti kako bi porazio "užasan režim" u Moskvi i vratio Rusiju.
Neki su Rusi, međutim, odbacili takvo stajalište kao klasičan slučaj pustih želja i ukazali na anketu koja je pokazala da ga većina Rusa ne odobrava i da je Putin daleko popularniji.
"Smrt Navaljnog vrlo je korisna za Putinove protivnike", rekao je Sergej Markov, bivši savjetnik Kremlja.
"Oni će to iskoristiti da naruše legitimitet predsjedničkih izbora u Rusiji, iskoristit će to da ne priznaju Putina kao legitimnog predsjednika. Putina ne pokušavaju predstaviti kao predsjednika neprijateljske zemlje, nego kao kriminalca s kojim nitko ne treba imati posla".
Vijest o smrti Navaljnog stigla je samo nekoliko sati prije nego što se Ukrajina povukla iz južnog dijela grada Avdiivke, otvarajući put najvećem napredovanju Rusije u zemlji od svibnja 2023.
Zapad nam nije prijatelj
U "Patriki", ili Patrijaršijskim ribnjacima, središtu moskovskog noćnog života, mnogi mladi Rusi uživali su u petak navečer samo nekoliko sati nakon vijesti o smrti Navaljnog. Nije bilo ni traga tuzi.
"Naravno da je tužno kad netko umre", rekla je Olga Kazakova, Ruskinja, za Reuters u subotu u središtu Moskve.
"Ali vi na Zapadu ga predstavljate kao nekoga tko on nije bio. Zapad nam nije prijatelj - vi se borite protiv nas u Ukrajini", dodala je.
Na mostu pokraj Kremlja na kojem je 27. veljače 2015. ubijen oporbeni čelnik Boris Njemcov također je tijekom noći uklonjeno cvijeće. Ostala je improvizirana vaza s bijelim i crvenim karanfilima s ispisanim papirićem.
"Boris Njemcov je upucan u leđa i ubijen ovdje", stoji u poruci.
Izdvojeno
-
U derbiju 17. kola prvenstva Hrvatske za košarkaše Zadar je kao domaćin svladao Split sa 59-54 (21-12, 13-18, 15-18, 10-6).
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
Reci što misliš!