na sastanku u Sofiji
Plenković: Idući sastanak na vrhu čelnika EU i zemalja jugoistočne Europe u Zagrebu 2020.
Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković boravio je jučer i danas u Sofiji gdje je sudjelovao na sastanku na vrhu čelnika država članica Europske unije i čelnika i čelnika Albanije, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore, Makedonije i Kosova te na neformalnom sastanku Europskoga vijeća.
Domaćin sastanka na vrhu bio je predsjednik Vlade Republike Bugarske Boyko Borissov, čija zemlja trenutno predsjedava Vijećem Europske unije, a sastankom je predsjedao predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk.
Potvrđena je predanost Europske unije partnerima sa zapadnog Balkana te daljnjem proširenju i istaknuti pripadnost država regije europskoj obitelji. Također, raspravljalo se o jačanju veza u pogledu infrastrukture, prometa, digitalne povezanosti te snažnijoj suradnju u pitanjima sigurnosti, migracija i izgradnje dobrosusjedskih odnosa.
Na kraju sastanka na vrhu, u izjavi za medije, predsjednik Vlade Andrej Plenković zahvalio je bugarskom premijeru Borissovu na ovoj inicijativi kojom je u fokus dnevnoga reda Europskoga vijeća stavljen jugoistok Europe i teme proširenja EU.
Posebno zadovoljstvo izrazio je zbog činjenice da je u zaključke Sofijske deklaracije ušla inicijativa Hrvatske da se idući sastanak na vrhu u ovom formatu održi u Zagrebu, 2020. godine, tijekom hrvatskog predsjedanja Vijećem EU. Dodao je kako će se taj sastanak održati točno 20 godina nakon sastanka na vrhu održanog također u Zagrebu, koji je Hrvatskoj otvorio europsku perspektivu.
"To je snažna poruka naše Vlade i snažna poruka Hrvatske da želimo pružiti ruku našim susjedima i pomoći im.", naglasio je.
Kazao je da je tijekom vrlo otvorene rasprave, koja se između ostalog odnosila i na bolju prometnu povezanost, infrastrukturu te digitalnu suradnju, poručio čelnicima regije kako je ključno da ispune kriterije, da se kvalitetno pripreme za nove iskorake, jer je Hrvatska od Soluna pa do danas prošla transformaciju od riječi europska perspektiva, koja je poprilično apstraktna, do članstva u Europskoj uniji.
"Zato je naš primjer zaista model za naše susjede i nastojat ćemo nastaviti s direktnom političkom i stručnom potporom našim susjednim državama, jer je njihov europski put i jamstvo našega razvoja i stabilnosti i dobrosusjedstva.", poručio je predsjednik Vlade.
Stoga je, smatra predsjednik Vlade, strukturiranje ovog razgovora na najvišoj razini sjajna zajednička poruka Bugarske i Hrvatske ostalim zemljama.
Od ostalih tema koje su raspravljene, izdvojio je raspravu o digitalnoj agendi i o inovacijama jučer na neformalnom sastanku Europskoga vijeća, pri čemu je naglašena namjera da se u novoj financijskoj perspektivi više sredstava odredi za ta područja.
Što se tiče Irana i odnosa s SAD-om, jedinstven je stav Europske unije kako je potrebno da Iran ostane u sporazumu nakon što ga je američka administracija odlučila jednostrano napustiti, a s druge strane zadržati partnerstvo s SAD-om, osobito u pogledu trgovinskih odnosa.
Očekuje se napredak u pregovorima o pitanju imena, između Grčke i Makedonije, što bi trebalo konačno odblokirati put Makedonije prema EU i NATO-u.
Što se tiče odnosa sa Srbijom, predsjednik Vlade smatra kako je važno da se oni relaksiraju.
Vezane vijesti
-
Europska komisija prihvatila je u utorak propis o valjanosti covid potvrda u trajanju devet mjeseci od primarnog cijepljenja, rekao je za Reuters dužnosnik Europske unije.
-
Pandemija koronavirusa posebno je negativno utjecala na mlade zbog čega će sljedeća godina biti posvećena problemima s kojima se suočavaju, od uskraćivanja obrazovanja do porasta problema s mentalnim zdravljem, upozorili su europarlamentarci u raspravi o proglašenju 2022. Europskom godinom mladih.
-
Premijer Andrej Plenković istaknuo je u srijedu kako je Hrvatska u osam godina članstva u EU povukla 50 milijardi kuna više nego je uplatila, naglasivši kako problema u povlačenju novca iz europskih fondova ima u svim zemljama.
-
Hrvatska je kao i svih 27 članica EU-a po novoobjavljenom DESI indeksu Europske komisije napredovala u digitalizaciji gospodarstva i društva, no umjereno, za jedno mjesto, te je sada na 19., a najveći pomak ostvarila je u povezivosti, većinom zbog ulaganja u mreže i 5G.
Izdvojeno
-
Istezanje svako jutro može poboljšati fleksibilnost i opskrbiti vas energijom za dan koji je pred vama. Većina ljudi ima potrebu protegnuti se nakon buđenja kako bi ublažili ukočenost zglobova i poboljšali cirkulaciju.
-
Gostujući kod Mile Moralić u Točki na tjedan, predsjednička kandidatkinja Ivana Kekin otkrila je što najviše zamjera aktualnom predsjedniku Zoranu Milanoviću
-
Širom Izraela u nedjelju su se oglasile sirene nakon čega je uslijedilo više raketnih napada iz smjera Libanona u kojima je ranjeno više ljudi, objavila je izraelska vojska.
-
Hrvatska još uvijek previše energenata uvozi te i dalje prevladavaju fosilni izvori, no ima sve uvjete za dobru zelenu tranziciju u kojoj će prevladavati energija iz obnovljivih izvora, naglasci su s konferencije Energetski sektor - prilike i izazovi.
Reci što misliš!