bruxelles
Picula organizirao konferenciju o budućnosti EU otoka
Potpredsjednik Međuskupine zadužen za otoke, zastupnik Tonino Picula, otvorio je konferenciju o budućnosti europskih otoka u okviru novog višegodišnjeg programa kohezijske politike, u Europskom parlamentu u Bruxellesu. Konferenciju je organizirala Međuskupina u suradnji s Otočnom komisijom Konferencije perifernih pomorskih regija (CPMR).
Na konferenciji visoke razine „Kako kohezijska politika nakon 2020. može pomoći izazovima otoka u EU“, zastupnik Picula ugostio je ovom prilikom EU povjerenicu za regionalni razvoj, Corini Crețu i okupio predstavnike Europskog parlamenta, Ministarstva regionalnog razvoja RH, Europskog odbora regija za otoke, Europskog ekonomskog i socijalnog odbora za otoke te predstavnike otoka iz Grčke, Malte, Portugala, Cipra, Švedske, Korzike...
Zastupnik Tonino Picula pozvao je na pravedniji odnos institucija EU prema europskim otocima i očuvanje kohezijske politike kao glavnog instrumenta za investiranje na otocima. To je najvažniji instrument koji EU ima da bi se ojačala iznutra.
“Europska komisija objavit će novi financijski plan krajem svibnja ili početkom lipnja 2018. i tada ćemo dobiti odgovore na tri pitanja koja su u sjeni nove kohezijske politike: KOLIKO, KOME i KAKO će novac biti dodjeljivan? ”, poručio je Picula.
Istaknuo je i da trenutni način prikupljanja podataka o otocima nije najbolji te da BDP kao pokazatelj nije dovoljan jer se regionalne razlike u EU povećavaju, a otočne regije zaostaju ili čak ispadaju u usporedbi s kopnenim područjima.
Corina Crețu, povjerenica Europske komisije za regionalni razvoj, upozorila je da nam predstoji borba za kohezijsku politiku prema kojoj postoji otpor od strane zemalja koje uplaćuju više u proračun EU.
„Svjesni razlika između otoka i kopna, kao i među samim otocima, trebamo učinkovitiji način alokacije sredstava koji će u oblik uzeti okoliš, zaposlenost, životni standard... Dobrom kohezijskom politikom svi dobivaju, a s manje ne možemo napraviti više!“, rekla je Cretu te također naglasila potrebu pojednostavljivanja procedura bez kreiranja novih izvora financiranja, ali i za snažnijom ulogom nacionalnih i regionalnih vlada u poticanju razvoja.
Gilles Simeoni, predsjednik Korzike i predsjednik CPMR-ove Otočne komisije, istaknuo je da je potrebno više fleksibilnosti u kohezijskoj politici, više autonomije za otoke te više konzultacija s otočanima.
Kao dokaz da se različite maritimne regije unutar EU nose s potpuno jednakim izazovima naveo je problem povezanosti između Korzike i Sardnije: među tim otocima koji su udaljeni 18 kilometara, povezanost je takva da moraš letjeti preko Pariza!
Vezane vijesti
-
Zastupnik Tonino Picula je na plenarnoj sjednici u Europskom parlamentu u Strasbourgu istaknuo da zbog problema nedostatka statističkih podataka za otoke na kojima živi čak 17 milijuna ljudi, njihov status nije adekvatno priznat što im između ostalog, otežava i povlačenje sredstava.
-
„Europska unija mora surađivati sa SAD jačajući svoju autonomiju u odlučivanju i djelovanju u sigurnosnoj i vanjskoj politici, ali to znači i veću odgovornost. Sjedinjene Države ostaju jedan od naših najvažnijih partnera, no moramo stalno na umu imati činjenicu kako nemamo iste interese u trgovini, zaštiti podataka ili odnosu prema nekim trećim zemljama“, poručio je hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu i izvjestitelj za odnose Europske unije sa SAD-om Tonino Picula po povratku iz jednotjednog radnog posjeta Washingtonu.
-
U Bruxellesu je osnovano Tajništvo za otoke kao rezultat amandmana vrijednog dva milijuna eura koji je prošle godine podnio zastupnik Tonino Picula.
-
Rezutat je to projekta "Water Saving Challenge" koji otočane stavlja u središte kreiranja rješenja s naglaskom na mjere uštede vode, a koji je lani dobio i prestižnu nagradu "Greening the Islands" za najbolji projekt u kategoriji održivog upravljanja vodom.
Izdvojeno
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
-
Ove subote, 14. prosinca, Zadar će oživjeti u šarenilu uniformi, plesu i ritmovima mažoret glazbe!
-
Nema sumnje da je retinol jedan od najučinkovitijih sredstava za borbu protiv bora i znakova starenja kože. Taj skup sintetičkih molekula dobivenih iz vitamina A, sveti je gral pomlađujućih sastojaka - pomlađuje, obnavljaja strukturu i kvalitetu kože, zaglađuje bore, smanjuje hiperpigmentacijske mrlje, ublažava akne…
-
Hrvatska je u 2024. bila među deset ''najguglanijih'' odredišta za putovanja, odnosno na 10. mjestu, dok je na prvom Turska, objavio je globalni magazin Conde Nast Traveler prema redovnom istraživanju i podacima Googlea o pretraživanju odredišta za putovanja u proteklih 12 mjeseci.
Reci što misliš!