Britanska vlada želi postupni Brexit - ministar financija
Viši vladini dužnosnici uvjerili su se u potrebu postupnog izlaska iz Europske unije kako bi se zaštitilo gospodarstvo Velike Britanije, rekao je britanski ministar financija Philip Hammond u nedjelju.
Ministar za Brexit David Davis odlazi u Bruxelles u ponedjeljak na prvi cjeloviti krug pregovora, a dužnosnici EU-a nadaju se da britanska vlada, koja će sada iznijeti precizne prijedloge o nekoliko važnih pitanja, ima namjeru požuriti kada se radi o postizanju dogovora prije izlaska Britanije iz EU-a 2019.
Hammond, koji je podržavao ostanak u EU na prošlogodišnjem referendumu, smatra se glasom tzv. 'mekog Brexita' u vladi premijerke Therese May. On se zalaže da se prednost da trgovinskim vezama s EU, a ne zaustavljanju imigracije.
Pošto je May oslabila nakon neuspjeha na izborima prošli mjesec kada su njezini konzervativci izgubili parlamentarnu većinu, britanski listovi su tijekom vikenda bili puni priča o unutrašnjoj borbi u vladi dok se kolege navodno otimaju za njezin posao.
Hammond, na kojeg se gleda kao na potencijalnog nasljednika Therese May, opetovano je govorio o potrebi tranzicijskog dogovora u koji bi se unijelo što je više moguće postojećih odredbi i tako smanjio utjecaj na gospodarstvo.
Hammond je rekao da većina njegovih kolega sada prepoznaje da je to "ispravan i osjetljiv put kojime treba ići".
"Prije pet tjedana ideja o tranzicijskom razdoblju bila je dosta nov koncept. Mislim da će se sada vidjeti kako gotovo svi u vladi prihvaćaju da će biti neka vrsta tranzicije", rekao je Hammond za televiziju BBC.
Vezane vijesti
-
Osobna iskaznica od petka više neće vrijediti za ulazak u Ujedinjeno Kraljevstvo koje ubuduće traži od europskih i od švicarskih građana da pokažu putovnicu, što je među novijim posljedicama brexita
-
Škotska nacionalna stranka (SNP), koja se zalaže za neovisnost od Velike Britanije, zatražila je od premijera Borisa Johnsona da škotskom gospodarstvu isplati milijarde funti kao kompenzaciju zbog nagomilanih troškova uzrokovanih Brexitom.
-
Škotska premijerka Nicola Sturgeon izrazila je u subotu nadu da će Škotska postati neovisna i ponovno se pridružiti Europskoj uniji, podsjetivši da Škoti nisu željeli brexit protiv kojeg su većinski glasali na referendumu 2016.
-
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen i britanski premijer Boris Johnson održat će u nedjelju još jedan krizni razgovor kako bi odlučili hoće li napustiti trgovinske pregovore nakon brexita.
Izdvojeno
-
Istezanje svako jutro može poboljšati fleksibilnost i opskrbiti vas energijom za dan koji je pred vama. Većina ljudi ima potrebu protegnuti se nakon buđenja kako bi ublažili ukočenost zglobova i poboljšali cirkulaciju.
-
Gostujući kod Mile Moralić u Točki na tjedan, predsjednička kandidatkinja Ivana Kekin otkrila je što najviše zamjera aktualnom predsjedniku Zoranu Milanoviću
-
Širom Izraela u nedjelju su se oglasile sirene nakon čega je uslijedilo više raketnih napada iz smjera Libanona u kojima je ranjeno više ljudi, objavila je izraelska vojska.
-
Hrvatska još uvijek previše energenata uvozi te i dalje prevladavaju fosilni izvori, no ima sve uvjete za dobru zelenu tranziciju u kojoj će prevladavati energija iz obnovljivih izvora, naglasci su s konferencije Energetski sektor - prilike i izazovi.
Reci što misliš!