Politika

Crkva i politika

Na slovenskoj političkoj sceni bitka za "kršćanski etos"

Na slovenskoj političkoj sceni bitka za

Na osnivanje nove Stranke kršćanskih demokrata (NSKD) najprije je reagirao ministar financija u sadašnjoj vladi Andrej Bajuk čija je stranka Nova Slovenija (NSI) prema trenutačnim ispitivanjima daleko ispod praga od 4 posto za ulazak u parlament

Osnivanje nove "demokršćanske" stranke uzbudilo je slovensku političku scenu, osobito stranke koje se pozivaju na "kršćanski etos" jer analitičari ocjenjuju da nova "strančica" dodatno smanjuje izglede desnice na parlamentarnim izborima 21. rujna.

Na osnivanje nove Stranke kršćanskih demokrata (NSKD) najprije je reagirao ministar financija u sadašnjoj vladi Andrej Bajuk čija je stranka Nova Slovenija (NSI) prema trenutačnim ispitivanjima daleko ispod praga od 4 posto za ulazak u parlament.

Bajuk je izrazio sumnju da iza osnivanja nove stranke stoji bivši slovenski predsjednik Milan Kučan, podsjetivši na Kučanovu izjavu od prije osam godina da bi bio sretan da Slovenija dobije "plemenitu konzervativnu stranku" koja bi okupila sposobne političare desnice i pripadajuće biračko tijelo, ali da takve stranke nema na vidiku.

Bajuk je rekao da je sretan što njegova stranka nikad neće biti Kučanova "plemenita stranka", aludirajući tako da je osnivanje novih kršćanskih demokrata pokušaj stvaranja "disidentske" stranke od nezadovoljnih političara iz njegova kruga i "krađa" dijela biračkog tijela.

Reagirala je i Slovenska pučka stranka (SLS) koja se poziva na svoj kongres ujedinjenja sa Slovenskim kršćanskim demokratima (SKD) Lojza Peterlea iz 2000. godine, kada je stvorena jedinstvena stranka koja se poziva na "kršćanski etos" i zagovara normalizaciju odnosa crkve i države. Slovensku pučku stranku sada vodi gradonačelnik Celja Boško Šrot kojega više povezuju s "tehnomenadžerskom" strujom u stranci, pa su se pojavila i nagađanja da iza nove stranke stoji slovenska katolička crkva, no ona to nije željela komentirati.

Pučka stranka upozorava da je ona po važećem zakonu jedina pravna nasljednica "starih" kršćanskih demokrata koji su na prvim "slobodnim" izborima 1989. godine osvojili relativnu većinu u parlamentu, zbog čega je Lojze Peterle, sada zastupnik u Europskom parlamentu, onda preuzeo koalicijsku vladu koja je Sloveniju odvela u samostalnost.

Osvrćući se na žalce slovenske eurozastupnice Ljudmile Novak da su novi demokršćani redom "bivši komunisti", jedan od osnivača stranke Marko Štrovs rekao je u utorak na konferenciji za novinare da je cilj nove stranke postati europska stranka koju će podržati "tiha većina" slovenskih katolika i ljudi s kršćanskim etosom.

"Velike stranke računaju na birače kojima su nešto dali, mi računamo na one koji su to morali platiti", rekao je Štrovs, aludirajući na neke proračunske poteze ministra financija i predsjednika NSI-a Bajuka koje su neki protumačili kao "kupovanje" potencijalnih birača.

Priznao je da je bio u Savezu komunista, a kako se našalio i u "Titovim pionirima", ali je odbio tumačenje da iza osnivanja nove stranke stoji ljevica ili da se radi o osveti predsjedniku NSI-a Andreju Bajuku koji je na sugestiju premijera Janeza Janše smijenio Štrovsa s mjesta državnog tajnika za socijalnu skrb, nakon što je neoprezno u jednom nastupu pred kamerama rekao:

"Slovenski umirovljenici žive odlično u usporedbi s radnicima i nemaju se čega bojati, osim iznenadne smrti, čime je želio reći da umirovljenici imaju redovita primanja i da ne mogu ostati bez posla.


Reci što misliš!