Politika

Sabor

Saborski odbor podijeljen oko izvješća Vijeća za elektroničke medije

Saborski odbor podijeljen oko izvješća Vijeća za elektroničke medije

Oporba je, naime, glasovala protiv podnesenog izvješća, tvrdeći da je ono manjkavo

Članovi saborskog Odbora za medije danas su ostali podijeljeni oko godišnjeg Izvješća o radu Vijeća za elektroničke medije.

Oporba je, naime, glasovala protiv podnesenog izvješća, tvrdeći da je ono manjkavo.

Oporbenjaci su upozorili da je Vijeće evidentiralo i velik broj od 409 prekršaja, ali da je tek manji broj nakladnika prekršajno gonjen, dok ni jednom nije oduzeta koncesija.

Željka Antunović (SDP) ustvrdila je i da se velik broj lokalnih postaja služi reketom prema gradovima i općinama, tako da ignoriraju događaje vezane uz lokalne vlasti, ako im se to dodatno ne plati.

Strože kažnjavanje prekršitelja zatražili su i vladajući zastupnici, a predsjednik Vijeća Zdravko Kedžo suglasio se s ocjenom da će se stanje popraviti nakon oduzimanja prve koncesije, ali i naglasio da je to njegov osobni, a ne stav Vijeća.

Na pitanje kako Vijeće klasificira povike "Za dom - spremni" na nogometnim utakmicama, odgovorio je da se Vijeće u promatranom razdoblju nije bavilo tim pitanjem, ali da nije isključeno da će to učiniti.

Odbor je utvrdio i tekst javnog poziva za izbor novog člana Programskog vijeća HRT-a, koji će u vijeću zamijeniti preminulog Juraja Njavru.

Odbačen je prijedlog saborskog tajništva da se poziv zbog štednje objavi samo u Vjesniku, Narodnim novinama i na webu Sabora.

Odbor za Hrvate izvan domovine prihvatio je izvješće o provedbi Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, a članovi Odbora upozorili su da hrvatska manjina u drugim zemljama ostvaruje znatno manje prava od manjina u Hrvatskoj.

Predstojnica Vladina Ureda za nacionalne manjine Milena Klajner istaknula je da su prava manjina u Hrvatskoj na najvišoj mogućoj razini, te navela da je lani za ostvarivanje programa nacionalnih manjina izdvojeno 131,5 milijuna kuna, što je za 55 posto više nego u 2006.

Čak 180 posto više novca izdvojeno je za vijeća i predstavnike nacionalnih manjina u jedinicama lokalne samouprave, rekla je Klajner.

Ustvrdila je da manjine često ne razumiju na kojoj su razini njihova prava u Hrvatskoj, pa traže, primjerice, dvostruko pravo glasa, pozivajući se pritom na Europu, iako u Europi nema takvih rješenja.

"Hrvati u Sarajevu nemaju zastupnika u gradskoj ni u kantonalnoj skupštini, iako su konstitutivan narod", primijetio je vanjski član Odbora Ivica Lučić, na što mu je predsjednik Ivan Bagarić (HDZ) uzvratio kako se nada da Hrvati u BiH neće postati manjina i tako ostvariti pravo na zastupnika.

Odbor je jednoglasno prihvatio i prijedlog zakona o javno-privatnom partnerstvu te izvješće o radu Upravnog vijeća Hine.


Reci što misliš!