Politika

Granični spor

Slovenska vlada danas o konačnim dopunama na Rehnov prijedlog

Slovenska vlada danas o konačnim dopunama na Rehnov prijedlog

Hrvatska je strana prihvatila prijedlog prošlog tjedna i poslala u Bruxelles bez ikakvih dopuna

Slovenska vlada danas će odlučivati o amandmanima na prijedlog povjerenika Europske komisije za proširenje Ollija Rehna za rješenje hrvatsko-slovenskog graničnog spora. Europska komisija ponavlja da je riječ o konačnom prijedlogu i da neće biti novih. Hrvatska ga je strana prihvatila prošlog tjedna i poslala u Bruxelles bez ikakvih dopuna, javlja HTV

Konačni Rehnov prijedlog

Vodeći slovenski mediji navode da su se premijer Borut Pahor i vođe parlamentarnih stranaka usuglasili oko pet amandmana koji uključuju i da se pitanje kopnene i morske granice te kontakt slovenskih teritorijalnih voda s otvorenim morem rješavaju zajedno te da arbitražni tribunal o granici presuđuje po načelu pravičnosti - ex aequo et bono. Imaju i primjedbe na sastav Arbitražnog suda u kojem bi, smatraju, trebali sjediti političari.

Slovenske primjedbe Rehnu

U petak bi se dopune na Rehnov prijedlog raspravile u parlamentarnom Odboru za vanjsku politiku, a odgovor Europskoj komisiji mogao bi biti poslan potkraj tjedna. Idućeg tjedna u Bruxellesu bi se trebao održati sastanak predsjedničke trojke EU-a s povjerenikom Rehnom i ministrima vanjskih poslova Hrvatske i Slovenije.

Novih prijedloga neće biti

U rješavanje pitanja slovenske blokade hrvatskih pristupnih pregovora od početka travnja uključila se i predsjednička trojka EU-a - Francuska, Češka i Švedska. Ona je u potpunosti poduprla posljednji Rehnov prijedlog i zatražila od obiju strana konstruktivan pristup. Taj prijedlog dobio je potporu i na sastanku ministara vanjskih poslova zemalja članica EU-a, 27. travnja u Luxembourgu.

"Do kada će Bruxelles trpjeti slovenske prgavce"

Predsjednik hrvatskog dijela Mješovite komisije za rješavanje graničnog spora između Hrvatske i Slovenije, akademik Davorin Rudolf izjavio je jučer Hini da je Slovenija svojim dopunama praktički odbila Rehnov plan i najvjerojatnije onemogućila Hrvatsku da ove godine završi pregovore o učlanjenju u EU.

Tim činom Slovenija se ne inati samo Hrvatskoj, nego i Europskoj uniji, ako hoćete i međunarodnoj zajednici, jer sprječava ostvarivanje politike širenja EU-a koju je svojedobno i sama poduprla, kazao je Rudolf.

Dodao je da bi volio da premijer Pahor objasni što razumijeva pod načelom pravičnosti budući da od 1920. Međunarodni sud pravde u Haagu nikad nije donio nijednu presudu na temelju tog načela. Rudolf je napomenuo da bit spora sa Slovenijom nije u povlačenju granice, nego u slovenskim teritorijalnim pretenzijama.

Po njegovim riječima, hrvatsko-slovenska granica može se povući u roku od pet minuta, uz crnu kavu i dobru političku volju, a pita se i do kada će Bruxelles trpjeti slovenske prgavce.

 


Reci što misliš!