Zbog dogovora Kosor-Pahor
Davorin Rudolf dao ostavku
Rehnov prijedloga od 15. lipnja 2009 u Hrvatskome saboru nije prihvaćen, napominje Rudolf, dodajući kako je, po njegovu mišljenju, on za Hrvatsku neprihvatljiv te da o tome dodatnom hrvatskom stajalištu nije bio obaviješten
Ministarstvo vanjskih poslova jučer je potvrdilo da je dogovorom Kosor-Pahor određeno kako će početna točka u pregovorima o granici sa Slovenijom biti drugi prijedlog europskog povjerenika za proširenje Rehna, onaj iz lipnja.
To je izazvalo žestoke reakcije oporbe. Predsjednik hrvatskoga dijela Mješovite hrvatsko-slovenske komisije za sastavljanje nacrta sporazuma o rješavanju graničnog spora pred međunarodnim pravosudnim tijelom, akademik Davorin Rudolf, podnio je ostavku na tu dužnost, javlja HTV .
Rehnov prijedloga od 15. lipnja 2009 u Hrvatskome saboru nije prihvaćen, napominje Rudolf, dodajući kako je, po njegovu mišljenju, on za Hrvatsku neprihvatljiv te da o tome dodatnom hrvatskom stajalištu nije bio obaviješten.
Budući da ne želim otežati hrvatsko-slovenske pregovore, a jednako tako ni snositi bilo kakvu odgovornost za moguće učinke prihvaćanja Rehnova prijedloga od 15. lipnja 2009. kao podloge u nastavku pregovora, podnosim ostavku i na položaj osobnoga savjetnika ministra vanjskih poslova Republike Hrvatske na koji me Vlada svojedobno imenovala, stoji u tekstu Rudolfove ostavke koju je poslao i hrvatskomu ministru vanjskih poslova i europskih integracija Goranu Jandrokoviću.
Što je Rehn predložio i kada?
Hrvatska strana 8. svibnja je prihvatila Rehnov prijedlog od 22. travnja koji je razdvajao pitanje razgraničenja od pristupa Slovenije otvorenomu moru. Granica se trebala odrediti pred međunarodnim sudom, a pitanje iskorištavanja pomorskih područja i dodira Slovenije s otvorenim morem prema međunarodnom pravu, načelu pravičnosti i u duhu dobrosusjedskih odnosa. Slovenija ga nije izravno odbila, nego je njegovo prihvaćanje uvjetovala prihvaćanjem pet njezinih amandmana kojima traži teritorijalni pristup otvorenom moru, pri čemu je osnovni zahtjev da se u arbitražu uključi načelo pravičnosti (ex aequo et bono).
Iako je i sam Rehn više puta izjavljivao da je njegov prijedlog, koji je Hrvatska prihvatila, konačan, on je 15. lipnja predstavio donekle promijenjenu verziju toga prijedloga u kojem je djelomično prihvatio slovenske zahtjeve. Sadržaj toga, donekle promijenjenog prijedloga nikad nije dospio u javnost, osim nekih pojedinosti. Rehn je u novom tekstu riječ kontakt (slovenskih voda s otvorenim morem) zamijenio riječju junction, koja se na hrvatski može prevesti kao spojnica. Budući da ni nakon toga nije postignut dogovor, Rehn je objavio da je iscrpio svoje kreativne mogućnosti i da je vrijeme da dvije zemlje bilateralno riješe taj problem.
Vezane vijesti
-
'Kao predsjednica Vlade Republike Hrvatske ponovno podsjećam da su se obje strane na prošlotjednom sastanku suglasile da se o detaljima dogovora ne izlazi u javnost. U tom kontekstu odbacujem i sve dosadašnje medijske špekulacije vezane za temu tog razgovora
-
Rudolf ne zna zbog čega su se hrvatska premijerka Jadranka Kosor i slovenski premijer Borut Pahor nakon razgovora u Trakošćanu zakleli na šutnju? "Ne moraju iznositi sve detalje razgovora, ali hrvatska i slovenska javnost imaju pravo znati osnove na kojima počiva njihov dogovor", izjavio je
-
-
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Reci što misliš!