Politika

Arbitraža

Kosor i Pahor potpisali arbitražu

Kosor i Pahor potpisali arbitražu

Kao svjedok Sporazum je potpisao švedski premijer i predsjedatelj Europskog vijeća Fredrik Reinfeldt

Premijerka Jadranka Kosor i njezin slovenski kolega Borut Pahor u Stockholmu su potpisali sporazum o arbitraži. Sporazum je potpisan u prostorijama švedske vlade Rosenbad u Stockholmu. Kao svjedok Sporazum je potpisao švedski premijer i predsjedatelj Europskog vijeća Fredrik Reinfeldt, javlja HTV .

Reinfeldt je čestitao Jadranki Kosor i Pahoru rekavši da je sporazum dokaz političke hrabrosti i odlučnosti da se riješi ovaj dugotrajni spor. Predsjedavajući Europske unije istaknuo je da je otvoreno novo poglavlje u odnosima dviju zemalja, koje će koristiti objema.

Kosor: Korak za dobrobit Hrvatske

Premijerka Kosor izjavila je da je zadovoljna što je dogovor postignut. Istaknula je da je sporazum dobar za obje zemlje, ali i za Europsku uniju, te da je u pitanju "win-win-win" situacija.

Švedskomu premijeru i EU je zahvalila na suradnji i podršci te dodala da očekuje od oba parlamenta da će ratificirati sporazum. Odaslala je poruku Hrvatima: Ovo je korak koji smo napravili za dobrobit hrvatske budućnosti i za dobro naše djece, ali je to i korak koji je otvorio vrata i našim susjedima. Hrvatska će pružiti potporu svim susjednim zemljama koje se žele priključiti uniji. Danas mi je jako sretan dan.

Presuda arbitara kad Hrvatska bude u EU

Sporazum predviđa uspostavu međunarodnog arbitražnog suda koji će odrediti tijek granice na moru i kopnu, vezu Slovenije prema otvorenom moru i korištenje relevantnih morskih područja.

Za određivanje granične crte, arbitražni sud primjenjivat će međunarodno pravo. Za točku koja govori o vezi Slovenije prema otvorenom moru primjenjivat će se međunarodno pravo, načelo pravičnosti (equity) te načelo dobrosusjedskih odnosa.

Arbitražni sud imat će pet članova. Slovenija i Hrvatska imenovat će svaka po jednog, a predsjednika i još dvojicu članova, koji su priznati stručnjaci međunarodnog prava, dvije će države imenovati međusobnim dogovorom s popisa koji sastavlja predsjednik Europske komisije i povjerenik za proširenje.

Svi procesni rokovi počinju s danom kada Hrvatska potpiše ugovor o pristupanju Europskoj uniji. To znači da će presuda biti poznata kada Hrvatska već bude punopravna članica EU-a.

Sporazum trebaju ratificirati obje zemlje i unaprijed se obvezati da će prihvatiti presudu arbitražnog suda, kakva god ona bila.

Mišljenja podijeljena i u Hrvatskoj i Sloveniji

U Hrvatskoj je Sporazum izazvao različite reakcije - od onih da je to važan korak, do toga da predstavlja popuštanje pred ucjenama Slovenije.

I slovenski premijer u Stockholm je otišao bez potpore oporbe i javnosti. Pahor je najavio da će njegova vlada, prije nego što arbitražni sporazum bude ratificiran u parlamentu, od Ustavnog suda tražiti prosudbu ustavnosti.

Za sada se ne zna da li je premijerka Kosor uz Sporazum priložila i izjavu o neprejudiciranju. Ako bi tu hrvatsku izjavu arbitražni suci uzeli u obzir, Slovenija je pripremila svoju u kojoj izjavljuje da ništa u arbitražnom sporazumu ne može biti shvaćeno kao odricanje Slovenije od njezina prava na teritorijalni kontakt s otvorenim morem.

 

 


Reci što misliš!