Postupak arbitraže na engleskom
U ponedjeljak na snagu stupa Arbitražni sporazum između Hrvatske i Slovenije
Podsjetimo, hrvatska će Vlada prilično duboko morati posegnuti u vreću s državnim novcem kako bi podmirila trošak arbitraže za određivanje granice između Slovenije i Hrvatske
Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija priopćilo je kako su danas razmijenjene diplomatske note između Republike Hrvatske i Republike Slovenije kojima su se međusobno izvijestile o okončanju unutarnjih postupaka potrebnih za stupanje na snagu Sporazuma o arbitraži između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Slovenije, potpisanog u Stockholmu, 4. studenoga 2009. godine.
Sporazum će stupiti na snagu prvog dana tjedna koji slijedi nakon razmjene diplomatskih nota, odnosno u ponedjeljak, 29. studenoga 2010. godine, stoji u priopćenju iz Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija.
Svi procesni rokovi navedeni u ovom Sporazumu počet će se primjenjivati od datuma potpisa Ugovora o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji.
Podsjetimo, hrvatska će Vlada prilično duboko morati posegnuti u vreću s državnim novcem kako bi podmirila trošak arbitraže za određivanje granice između Slovenije i Hrvatske. Konačna odluka međunarodne arbitražne komisije Hrvatsku će, naime, koštati oko pet milijuna eura.
Sjedište arbitražnog suda je u Bruxellesu, a postupak arbitraže vodit će se na engleskom, pa će sve dokumente, koje će obje strane koristiti pred sudom, biti potrebno prevesti. Voditeljica sektora za međunarodno pravo u slovenskom Ministarstvu vanjskih poslova Simona Drenik Financama je potvrdila da će najveći dio tog novca otići na honorare sudaca arbitara i za naknadu odvjetnicima koje će dvije države angažirati u postupku.
Slovenija je u lipnju održala referendum o Arbitražnom sprazumu. Na referendumsko pitanje "Jeste li za to da se potvrdi zakon o ratifikaciji Arbitražnoga sporazuma između Vlade Republike Slovenije i Vlade Republike Hrvatske koji je izglasao parlament na sjednici 19. travnja 2010?" je potvrdno odgovorilo 51,54 posto glasača, dok je protiv bilo 48,46 posto glasača.
Vezane vijesti
-
Prema istraživanju Pulsa građani misle da će imati više štete nego koristi od arbitraže.; U Zagrebu i okolici 45 posto anketiranih glasovalo bi protiv, 36 posto za, a 19 posto ne bi znalo što zaokružiti.
-
Kao svjedok Sporazum je potpisao švedski premijer i predsjedatelj Europskog vijeća Fredrik Reinfeldt
-
Naprotiv, naša je strana, pri prijevodu dokumenta Sporazuma učinila krupnu i neoprostivu pogrešku - u originalu dokumenta, na engleskom, u dijelu u kojemu se govori o ulozi Europske komisije, piše da ona 'establish the list', dakle 'utvrđuje listu'. Naši su, u hrvatskoj verziji teksta taj dio preveli: 'EK sastavlja listu'
-
Potpisivanju sporazuma u Rosenbadu će nazočiti i predsjednik švedske vlade
Izdvojeno
-
Čovjek je ključ uspjeha u turizmu - poruka je akcije "Nasmiješeno sunce" kojom su nagrađeni najuspješniji u ostvarenju protekle turističke sezone.
-
Iz zadarskog rodilišta stiže jedna lijepa vijest; zaključno s jučerašnjim danom brojimo ukupno 1.403 rođene bebe i sasvim ćemo sigurno do konca godine nadmašiti brojku od 1.421 djeteta koliko je rođeno u 2023.
-
Hepatolozi vjeruju da ne postoji "zdrav" alkohol, ali odabir sigurnijih pića s njihovog popisa može vam pomoći da svom organizmu nanesete najmanju moguću štetu.
-
Događanja u Gradskoj knjižnici Zadar u tjednu od 16. do 21. prosinca.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.