Politika

Arbitražni sporazum

Premijerka potpisala jednostranu Izjavu o neprejudiciranju

Premijerka potpisala jednostranu Izjavu o neprejudiciranju

Klasinc: Teško će doći do ratifikacije prije nove godine

Predsjednica Vlade Jadranka Kosor potpisala je danas Izjavu Republike Hrvatske uz Sporazum o arbitraži između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Slovenije u kojoj se ističe da ništa u tom Sporazumu neće se smatrati kao pristanak Hrvatske na zahtjev Slovenije za teritorijalnim kontaktom s otvorenim morem.

 

Kao što je dogovoreno sa slovenskom stranom tijekom pregovora, a o čemu su hrvatska i slovenska strana zajednički izvijestile švedsko Predsjedništvo Europske unije i Sjedinjene Američke Države, predsjednica Vlade je potpisala Izjavu Republike Hrvatske nakon potpisivanja Sporazuma o arbitraži a prije njegove ratifikacije u Hrvatskoj i Sloveniji, u skladu s člankom 11, stavak 1 Sporazuma o arbitraži, stoji u priopćenju Vlade.

 

Klasinc: Teško će doći do ratifikacije prije nove godine

Predsjednica slovenskog parlamentarnog odbora za vanjsku politiku Janja Klasinc je ocijenila da će Arbitražni sporazum između Slovenije i Hrvatske teško biti ratificiran prije kraja godine.

"Prema našim procedurama bit će jako teško da dođe do ratifikacije prije kraja godine, ali ćemo učiniti sve što je u našoj moći. Na sjednici u studenome ratifikacija nije moguća, a za sjednicu u prosincu možda bude moguća ratifikacija", rekla je Klasinc i objasnila da zbog božićnih i novogodišnjih blagdana sjednica nije, kao u ostalim mjesecima, u trećem tjednu već će se održati tjedan dana ranije. "Ako budemo željeli sporazum ratificirati u prosincu, najvjerojatnije ćemo to morati učiniti na dodatnoj, izvanrednoj sjednici", pojasnila je predsjednica odbora za Delo.

Prema uobičajenoj proceduri, zakon o ratifikaciji najprije mora izglasati odbor za vanjsku politiku kao matično tijelo, a nakon toga zakon ide na glasanje u parlament. Budući da se radi o međunarodnom ugovoru za njegovo izglasavanje je potrebna obična većina, osim ako ustavni sud ne presudi da se radi o promjeni slovenske granice, kad bi za ratifikaciju bila potrebna dvotrećinska većina u parlamentu, pojasnila je Klasinc.

"Hoćemo li poslušati Rupela i napasti Hrvatsku?"

Također, državni savjet može dati veto ratifikaciji Sporazumu. U tom slučaju bi parlament još jedanput morao izglasati sporazum, a državni savjet bi izglasao referendum. Klasinc je iznijela svoje neslaganje s referendumom jer smatra da glasači neće biti dovoljno upoznati sa samim Sporazumom da bi o njemu mogli odlučivati. Prema njenom mišljenju, to bi bio samo način prenošenja odgovornosti sa države, na građane.

Klasinc je izrazila svoju uvjerenost da je Slovenija Arbitražnim sporazumom dosegla ono što nikad dosad nije, te da će arbitražni sud presuditi u korist Slovenije. "Garant za ovaj sporazum su SAD, za njegovu realizaciju se zauzela Europska unija, Švedska koja je trenutno na čelu EU i tajnik za proširenje", naglasila je Klasinc i dodala da se u slučaju neuspjeha Sporazuma države ne bi mogle dogovoriti u sljedećih 20 godina.

"Koja je druga opcija? Opcija Dimitrija Rupela? Hoćemo li Hrvatsku napasti?", upitala se Klasinc dodajući da bi Rupel, zbog dugogodišnje karijere u političkom vrhu, trebao snositi i neku odgovornost za riječi koje izgovara.


Reci što misliš!