Više štete nego koristi
Hrvati bi na referendumu odbili Sporazum
Prema istraživanju Pulsa građani misle da će imati više štete nego koristi od arbitraže.; U Zagrebu i okolici 45 posto anketiranih glasovalo bi protiv, 36 posto za, a 19 posto ne bi znalo što zaokružiti.
Nesumnjivo najzanimljivije pitanje koje se sada može postaviti hrvatskoj javnosti jest - odobravaju li građani potpisivanje Sporazuma o arbitraži granica između Hrvatske i Slovenije, piše Večernji list
Prema istraživanju agencije "Puls", provedenom na uzorku od 840 ispitanika diljem RH, polovica građana (49 posto) smatra da će Hrvatska imati više štete nego koristi od dogovora Kosor-Pahor. Građani žele o predloženoj arbitraži odlučivati na referendumu (57 % njih), dok 35 posto smatra da je to posao za Hrvatski sabor.
Kada bi državni vrh organizirao referendum o Arbitražnom sporazumu, predsjednica Vlade RH Jadranka Kosor morala bi svom kolegi slovenskom premijeru Borutu Pahoru javiti lošu vijest - tek bi trećina anketiranih rekla svoje za na referendumu, 44 posto onih koji bi izišli na referendum glasovalo bi protiv, dok njih 23 posto ne zna što bi izabralo.
Najviše pobornika tvrdnje da je taj sporazum štetan za RH ima u Istri i Primorju (64 posto), dok su "najravnodušniji" u Lici i na Banovini, gdje njih 35 posto sporazum smatra štetnim, a 36 posto njih - korisnim. Ženama je sporazum štetniji nego muškarcima (55 posto prema 42 posto).
Statistički, najžešći protivnik sporazuma jest - Istranka ili Primorka mlađa od 30 godina! Na referendum bi izišlo gotovo 80 posto ispitanika, većinski opredijeljenih protiv sporazuma. I ovdje bi građani Istre i Primorja bili najjači protivnici sporazuma (55 posto protiv, 32 posto za).
U Zagrebu i okolici 45 posto anketiranih glasovalo bi protiv, 36 posto za, a 19 posto ne bi znalo što zaokružiti. U Dalmaciji tek je nešto više protivnika sporazuma (37 posto), a 35 posto ispitanika je za sporazum. Najviše pobornika dogovor Kosor-Pahor imao bi u Slavoniji (45 posto za, 29 protiv) te u Lici i na Banovini (33 posto za, 28 protiv, uz 38 posto suzdržanih).
Vezane vijesti
-
Sabor je jučer, osim parafiranja arbitražnog sporazuma, prihvatio i Izjavu o neprejudiciranju koja je u Sloveniji izazvala lavinu kritika upućenih premijeru Pahoru
-
Naprotiv, naša je strana, pri prijevodu dokumenta Sporazuma učinila krupnu i neoprostivu pogrešku - u originalu dokumenta, na engleskom, u dijelu u kojemu se govori o ulozi Europske komisije, piše da ona 'establish the list', dakle 'utvrđuje listu'. Naši su, u hrvatskoj verziji teksta taj dio preveli: 'EK sastavlja listu'
-
Slovenski predsjednik Borut Pahor izjavio je u četvrtak da je granični spor s Hrvatskom riješen donošenjem arbitražne presude i da podržava odluku o podizanju tužbe protiv Hrvatske koja arbitražu ne priznaje, no da bi bilo dobro da tužbu uloži sljedeća vlada kako bi se održao politički i pravni kontinuitet slovenskog pogleda na to pitanje
-
Podsjetimo, hrvatska će Vlada prilično duboko morati posegnuti u vreću s državnim novcem kako bi podmirila trošak arbitraže za određivanje granice između Slovenije i Hrvatske
Izdvojeno
-
Bilo koja aktivnost, čak i spavanje ili stajanje, zapravo gotovo svaka fizička aktivnost u danu pokazala se boljom i korisnijom za zdravlje srca i krvožilnog sustava od dugog sjedenja, pokazalo je novo istraživanje međunarodnog tima znanstvenika.
-
Plesna udruga Gesta i ove je godine prošla selekciju stručnog povjerenstva Hrvatskog sabora kulture na 35. Susretima hrvatskih plesnih ansambala koji će se održati sutra u nedjelju u Dvorani Pučkog otvorenog učilišta Sveti Ivan Zelina s početkom u 17:30.
-
Odjel za povijest organizira javno predavanje dr. sc. Mirka Sardelića "Renesansni brodovi kao ploveći sustavi i posrednici međukulturne razmjene".
-
Odgojno-obrazovni djelatnici osjećaju se pod sve većim pritiskom ponajviše roditelja, ali i nadležnih institucija, o čemu svjedoči i porast prijava na njihov rad Agenciji za odgoj i obrazovanje, kojih je preklani bilo 607, lani 718, a od početka ove godine do prošlog tjedna 758.
Reci što misliš!