Politika

Proširenje EU

EU: Danas sastavljanje pristupnog ugovora s RH?

EU: Danas sastavljanje pristupnog ugovora s RH?

Švedsko predsjedništvo smatra da su pregovori s Hrvatskom odmakli do točke u kojoj je opravdano početi pripremati tekst Ugovora o pristupanju, te prihvatiti financijski paket za buduću, 28. članicu europslkoga kluba

U Bruxellesu će se poslijepodne održati sastanak ministara vanjskih poslova Europske unije. Jedna od tema je proširenje EU-a. Očekuje se da će šefovi diplomacije donijeti zaključke o strategiji proširenja koje je u listopadu objavila Europska komisija, te o napretku svake pojedine zemlje kandidata i potencijalnog kandidata, javlja HTV

Vijeće bi trebalo prihvatiti prijedlog financijskog paketa i uspostavu radne skupine za izradu nacrta ugovora o pristupanju Hrvatske EU-u.

Švedsko predsjedništvo smatra da su pregovori s Hrvatskom odmakli do točke u kojoj je opravdano početi pripremati tekst Ugovora o pristupanju, te prihvatiti financijski paket za buduću, 28. članicu europslkoga kluba. Posebna radna skupina Unije uskoro će prionut pisanju teksta pristupnog ugovora za Hrvatsku kojeg će, po završetku pregovora, potpisati čelnici svih zemalja članica. Hrvatska će tada dobiti status države pristupnice, a Ugovor će se uputiti na potvrđivanje u nacionalnim parlamentima.

Bruxelles je već pripremio i temeljnu računicu, takozvanu financijsku omotnicu, za prve dvije godine hrvatskog članstva. Siječanj 2012. Europska komisija navodi kao pretpostavljeni datum ulaska Hrvatske, no to nije službena odluka Unije. Datum pristupanja ovisit će o ispunjavanju svih obveza prije dvije godine članstva Hrvatska bi iz Unijinih fondova mogla povući više od 3 milijarde eura.

Hrvatski problem - korupcija i dnevnici

Ministrima, koji nastavljaju sastanak koji je počeo u petak, pridružit će se i haški tužitelj Serge Brammertz. Ministri bi mogli Brammertza pitati i o hrvatskoj suradnji budući da zbog topničkih dnevnika neke zemlje, među njima Nizozemska i Velika Britanija, odbijaju dati zeleno svjetlo za otvaranje pregovora u poglavlju Pravosuđe i temeljna prava.

Podsjetimo, Brammertz je u svom istupu pred Vijećem sigurnosti UN-a u četvrtak pozdravio napore koje ulaže hrvatska vlada na pronalaženju nestalih topničkih dnevnika iz operacije Oluje 1995. Pozvao je i da se hitno poduzmu sve potrebne mjere kako bi se dovršila sveobuhvatna i vjerodostojna istraga o tim dokumentima, čiju dostavu njegov ured traži od Hrvatske od 2007.

Najavljeno je i odmrzavanje Privremenog sporazuma sa Srbijom, čemu se dosad protivila Nizozemska zbog nedovoljne suradnje s Haškim sudom. Brammertz je u izvješću UN-u ocijenio da je Srbija nastavila poboljšavati suradnju, iako nisu uhićeni Ratko Mladić i Goran Hadžić.


Reci što misliš!