Zapošljavanje
Nakona ulaska u EU većina zemalja otvara tržišta rada radnicima iz RH
Njemačka, Slovenija, Rumunjska liberalno, Grčka već najavila moratorij
Nakon ulaska Hrvatske u EU 27 zemalja članica odlučit će hoće li dopustiti da se hrvatski radnici na njihovom tržištu zapošljavaju sasvim slobodno, bez radnih dozvola i drugih birokratskih prepreka, ili će pak još nekoliko godina nakon što se Hrvatska priključi EU njezini radnici biti tretirani kao stranci.
Konačnu odluku članice EU donijet će pred sam ulazak Hrvatske, no već sad iz nekih zemalja najavljuju da vjerojatno neće uvesti nikakva ograničenja za zapošljavanje hrvatskih radnika. Među njima je i susjedna Slovenija.
U slovenskom Ministarstvu za rad, obitelj i socijalne poslove kazali su da je moguće da će Slovenija, kao što je to učinila u slučaju Bugarske i Rumunjske, odlučiti odmah otvoriti svoje tržište rada i tako omogućiti da se državljani Slovenije i Hrvatske slobodno, odnosno bez radnih dozvola, zapošljavaju u jednoj i drugoj zemlji.
S obzirom na trenutnu situaciju, ocjenjuju da uvođenje prijelaznog razdoblja za Hrvatsku "neće biti potrebno", no napominju da će "konačnu odluku o tome donijeti Vlada Republike Slovenije".
Članice EU-a mogu ograničiti slobodno zapošljavanje hrvatskih radnika na najmanje dvije, a najviše sedam godina. U onim državama koje budu uvele ograničenja, Hrvati će i dalje biti tretirani kao strani radnici kojima, treba radna i boravišna dozvola, odnosno bit će u istoj situaciji kao danas kada Hrvatska još uvijek nije članica. Onim zemljama koje budu ograničile slobodno zapošljavanje, Hrvatska može učiniti jednako.
Prema riječima veleposlanstava u Zagrebu, Njemačka i Rumunjska mogle bi se naći na popisu članica u kojima će hrvatski radnici bez posebnih dokumenata moći tražiti posao. Još je prerano reći hoće li Njemačka donijeti ograničenja, ali najvjerojatnije ih neće biti, poručili su iz njemačkog veleposlanstva. Isti odgovor dala je i rumunjska ambasada.
Grčka već sada odlučila zabranu pristupa hrvatskih radnika
Grčka je već sad izričito odlučila da se hrvatski radnici neko vrijeme neće zapošljavati pod istim uvjetima kao njezini državljani.
"Grčka je odlučila uvesti dvogodišnje ograničenje pristupa radnika iz Hrvatske, kad ona postane članica EU-a, na grčko tržište rada", poručili su preko veleposlanstva. No, razlog za takvu odluku nije strah od vala radne snage iz Hrvatske, nego su odlučili da će svaku buduću članicu EU-a tretirati jednako kako su tretirali druge zemlje, primjerice, Bugarsku i Rumunjsku.
Međutim, upravo bi kriza mogla utjecati na zemlje koje još nisu donijele konačnu odluku da ta odluka bude nepovoljna za hrvatske radnike.
"Svakako će zemlje članice biti opreznije. Međutim, ono što smo dosad vidjeli u gospodarstvu, nije samo pitanje opreza, nego i određenog protekcionizma koji će se osjetiti i kad je riječ o radnoj snazi", kazao je predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever. Kako raste nezaposlenost, tako će se zemlje odricati strane radne snage, a u tom kontekstu mogle bi iskoristiti i pravo koje im daje EU da se, barem na neko vrijeme, zaštite i od hrvatskih radnika. Mada je malo vjerojatno da im iz Hrvatske prijeti velika migracija radnika, piše Novi list.
"Kad je riječ o maloj zemlji kao što je Hrvatska, koja ima nisku brojku radno sposobne populacije, ne vidim razloga da se Europa štiti, no ona se štiti načelno", istaknuo je Sever.
Vezane vijesti
-
Europska komisija prihvatila je u utorak propis o valjanosti covid potvrda u trajanju devet mjeseci od primarnog cijepljenja, rekao je za Reuters dužnosnik Europske unije.
-
Pandemija koronavirusa posebno je negativno utjecala na mlade zbog čega će sljedeća godina biti posvećena problemima s kojima se suočavaju, od uskraćivanja obrazovanja do porasta problema s mentalnim zdravljem, upozorili su europarlamentarci u raspravi o proglašenju 2022. Europskom godinom mladih.
-
Premijer Andrej Plenković istaknuo je u srijedu kako je Hrvatska u osam godina članstva u EU povukla 50 milijardi kuna više nego je uplatila, naglasivši kako problema u povlačenju novca iz europskih fondova ima u svim zemljama.
-
Hrvatska je kao i svih 27 članica EU-a po novoobjavljenom DESI indeksu Europske komisije napredovala u digitalizaciji gospodarstva i društva, no umjereno, za jedno mjesto, te je sada na 19., a najveći pomak ostvarila je u povezivosti, većinom zbog ulaganja u mreže i 5G.
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Reci što misliš!