Politika

Burna rasprava

Ustavne promjene na referendum?!

Ustavne promjene na referendum?!

'Odbor za Ustav predložio je da se pristupi promjenama Ustava koje se tiču završetka pregovora i ulazak Hrvatske u EU, nezastarjevanja pretvorbenog kriminala i ratnog profiterstva, te uvođenja u preambulu Ustava svih nacionalnih manjina', pojasnio je na početku jutrošnje rasprave šef Odbora Vladimir Šeks

Saborski su zastupnici započeli dugo očekivanu raspravu o ustavnim promjenema, no, unatoč stranačkom pregovaranju koje je trajalo još od prošle godine, ipak se neće ići na sve promjene Ustava.

'Odbor za Ustav predložio je da se pristupi promjenama Ustava koje se tiču završetka pregovora i ulazak Hrvatske u EU, nezastarjevanja pretvorbenog kriminala i ratnog profiterstva, te uvođenja u preambulu Ustava svih nacionalnih manjina', pojasnio je na početku jutrošnje rasprave šef Odbora Vladimir Šeks.

Naime, u preambulu bi se uvrstili Bošnjaci, Slovenci, Crnogorci, Makedonci, Rusi, Bugari, Poljaci, Romi, Rumunji, Turci, Vlasi i Albanci. Prema usaglašenom prijedlogu Odbora za Ustav kaznena djela vezana uz pretvorbu i privatizaciju te ratno profiterstvo ne bi mogla pasti u zastaru, omogućila bi se primjena europskoga uhidbenog naloga, a HNB bi dobila posebnu poziciju. Što se pak tiče promjena vezanih uz Europsku uniju,predlaže se da se kao izvor prava uvede i pravo EU, da se osigura o politici neovisan izbor pravosudnih dužnosnika, a da se državljanima članica EU omogući glasovanje na lokalnim izborima u Hrvatskoj. Vezano uz referendumu o pristupanju EU, prema prijedlogu, odlučivala bi većina onih koji iziđu na referendum.

Ovako predložene izmjene podržao je i Klub zastupnika nacionalnih manjina, čiji je šef Furio Radin pozdravio vraćanje nacionalnih manjina u prembulu Ustava, no upozorio i na pitanje dopunskog prava glasa za manjine.

'Zbunjuje nas nešto što nije spomenuto u ovom prijedlogu. Zbunjuje nas da ni Vlada ni predlagač, odnosno Odbor za Ustav nije rekao ništa. Naime, mi jesmo dogovarali da se to pitanje riješi ustavnim zakonom no ne znamo ni službeni stav Vlade ni vladajuće stranke i zbog toga smo suzdržani u definiciji ustavnih promjena', poručio je Radin.

Oporbu i vladajuće kritizirao je i zbog natezanja oko pitanja glasanja dijaspore. 'Zbunjuje nas više ono što nije rečeno nego ono što je rečeno. Zbunjuje nas polemika koja se vodila oko glasovnja Hrvata koji ne žive u Hrvatskoj. Tu se govorilo i o profilaciji i o redukciji, a za nas je to izborni inženjering koji ne bi trebao biti ustavna materija. Stoga nađite oko toga kompromis', rekao je Radin.

'Mi ne želimo ni profilaciju ni redukciju nego definiciju', pokušao je inzistiranje na dijaspori pojasniti šef SDP-a Zoran Milanović.

'Ovo što je došlo s Odbora za Ustav nije europski paket nego je to europski paket plus još nešto. To je meni koji je rađen po nečijem političkom ukusu i okusu', upozorio je Milanović, pozvavši pritom vladajuće na kompromis jer, kako kaže, 'sve ostalo bi bilo nasilje'.

Na kulinarske opaske Milanoviću je odgovorio Šeks. 'Kuhinje su u modi. Ja to ocijenjujem kao jedan veliki kompliment jer ja pratim emisiju na HTV-u od gospođe Ane Ugarković. Tako da vidim da i vi kolega Milanović to isto pratite', pokušao se našaliti Šeks.

Dok o ustavnim promjenama raspravljaju saborski klubovi zastupnik Hrvatskih laburista Dragutin Lesar podnio je prvi amandman na prijedlog odluke o pristupanju promjeni Ustava. Kako stoji u obrazloženju amandmana: 'Iz izvješća Odbora za Ustav vidljivo je da paritetna radna skupina nije postala suglasje o svim predloženim promjenama. Prema prijedlogu Odbora, promjene Ustava koje se predlažu od velikog su značaja za državljane Republike Hrvatske te smatram da o njima mogu odlučivati samo državljani na referendumu, to tim više što o njima postoje ozbiljni prijepori i u samom Saboru'.


Reci što misliš!