Politika

Zabranite fašiste, ali ne i četnike!

Rasprava u parlamentu BiH: Četnici su bili osloboditelji!

Rasprava u parlamentu BiH: Četnici su bili osloboditelji!

Rasprava o principima predloženog zakona je okončana, a izjašnjavanje će uslijediti nakon što bude obavljena rasprava i o preostalim točkama dnevnog reda

Tijekom rasprave u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH o Prijedlogu zakona o zabrani svih fašističkih i neofašističkih organizacija srpski su se zastupnici usprotivili da se na popisu fašista nađu četnici, piše Fena.

Zamjenik predsjednika Predstavničkog doma Milorad Živković kazao je da SNSD neće podržati zakon, jer su u Vijeću ministara BiH preglasani svi ministri iz srpskog naroda.

Zastupnica SNSD-a Vesna Šain je kazala da joj se ne sviđa predloženi zakon jer smatra da se radi o prekrajanju povijesti.

Prema njenim riječima, četnički pokret je u stvari oslobodilački pokret nastao u borbi protiv Otomanskog carstva.

Zabranite fašiste, ali ne i četnike!

"Četnički pokret ne može se svrstati u ove dvije fašističke organizacije koje želimo zabraniti", kazala je Šain, dodajući kako se zalaže da se zabrane fašističke i neofašističke organizacije, ali ne na ovakav način.

Na njenu diskusiju replicirao je zastupnik SDP-a BiH Denis Bećirović.

"Svašta smo čuli u ovom parlamentu, ali baš ovako, da javno, naglas netko izjavi da je zločinački pokret Dragoljuba Draže Mihajlovića oslobodilački pokret, za to još nitko u ovom parlamentu dosad nije imao snage. Ali eto, i to smo čuli", rekao je Bećirović, dodajući da misli da je to najprije uvreda za blizu 100 tisuća žrtava četničkog pokreta samo u Drugom svjetskom ratu.

Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma PSBiH Beriz Belkić pozvao je na prekid rasprave "iz jednostavnog razloga što bi na taj način izbjegli situaciju i mogućnost da vodimo ovakvu vrstu rasprave za koju odgovorno tvrdi da ne rješava problem, nego potiče na neki način i iz ove sale šalje poruke koje potiču i ohrabruju i fašističke i neofašističke ideologije i pokrete".

Zakon bi trebao zabraniti bilo koji oblik djelovanja i registriranja fašističkih i neofašističkih organizacija, kao i upotrebu fašističkih i neofašističkih simbola u BiH. U tu skupinu svrstane su organizacije koje se oslanjaju na ustašku, četničku i tradiciju tzv. Handžar divizije koja je u 2. svjetskom ratu operirala na području BiH pod njemačkim okriljem.

Rasprava o principima predloženog zakona je okončana, a izjašnjavanje će uslijediti nakon što bude obavljena rasprava i o preostalim točkama dnevnog reda.


Reci što misliš!