Zbog ukidanja radničkih prava
Sindikati traže referendum
Uspiju li sindikati sakupiti 450 tisuća potpisa, Vlada mora raspisati referendum na kojem će se građani odlučiti stoje li iza namjere Vlade da se dopusti poslodavcima mogućnost da za 1,5 milijun građana koji rade ukidaju božićnicu, regres, plaćeni prekovremeni rad, dodatak za prijevoz, a u većini slučajeva mijenjaju i osnovice te koeficijente za plaće.
Kao odgovor na namjeru Vlade da ukine kolektivne ugovore u državnim i javnim službama sindikati će zatražiti referendum. Ako sakupe potrebnih 450 tisuća potpisa, o izmjeni Zakona o radu više neće odlučivati Vlada i poslodavci nego građani Hrvatske.
Kao odgovor na namjeru Vlade da ukine kolektivne ugovore u državnim i javnim službama sindikati će zatražiti referendum na kojem bi hrvatski građani trebali izjasniti pristaju li na to da poslodavci ubuduće kroje sva radnička prava donoseći pravilnike o radu.
Uspiju li sindikati sakupiti 450 tisuća potpisa, Vlada mora raspisati referendum na kojem će se građani odlučiti stoje li iza namjere Vlade da se dopusti poslodavcima mogućnost da za 1,5 milijun građana koji rade ukidaju božićnicu, regres, plaćeni prekovremeni rad, dodatak za prijevoz, a u većini slučajeva mijenjaju i osnovice te koeficijente za plaće.
U slučaju da Zakon o radu ipak prođe, materijalna prava radnika štitit će tek Zakon o minimalnoj plaći koji propisuje da trenutno nitko u Hrvatskoj ne može imati plaću manju od 2.814 kuna.
Odluku o tome da se organizira prikupljanje potpisa za referendum sindikati su donijeli na sindikalnom sastanku, a službeno bi je trebali objaviti na konferenciji za novinare, piše Novi list.
Sindikati će se boriti protiv Vladine namjere o raskidanju kolektivnih ugovora bez ikakvih posljedica, a time i mogućnosti ukidanja većine prava koja su regulirana tim ugovorima, a ne u Zakonu o radu.
Tako je, moguće, da poslodavac odluči da će radniku za rad nedjeljom ili za prekovremeni rad platiti jednu lipu, jer Zakon o radu govori samo o tome da za takav rad radnik mora biti plaćen, ali je nadnica uglavnom određena u kolektivnim ugovorima.
Svi dosadašnji pokušaji prikupljanja potpisa za organiziranje referenduma su propali.
Sindikalne vođe su svijesni da neće biti lako skupiti 450 tisuća potpisa, s obzirom da se mogu prikupljati samo 14 dana i na za to određenim mjestima.
Sindikati ne odbacuju niti druge oblike borbe za svoja prava, pa tako najavljuju generalni štrajk, a akcije protiv izmjena Zakona o radu uključivat će i kontakte sa svim saborskim zastupnicima te njihovo izjašnjavanje o položaju radnika.
Sindikalisti upozoravaju i na to da je Hrvatska kolektivne ugovore dobila još 1992. godine, dok je zemlja bila u ratu.
Hrvatska je svoje radno zakonodavstvo koncipirala na njemačkim zakonskim rješenjima, gdje se kolektivni ugovori mogu suspendirati, ali sve njihove odredbe koje su unesene u ugovore o radu, poslodavac je dužan poštivati dok se ne sklope novi ugovori.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
I ovom je čekanju konačno stigao kraj! U domaćim kinima se proteklih dana 'ukazao' najnoviji film jednog od najistaknutijih i najznačajnijih američkih indie autora posljednjih dvadesetak godina – Seana Bakera, 'Zlatnom palmom' ovjenčana ''Anora''.
-
Pag II uputio je JAVNI POZIV za davanje u zakup montažnih drvenih kućica, klizališta i prostora za vrijeme božićnih i novogodišnjih praznika.
-
Nakon što nas je sve skupa dobrano uzdrmao potresni dokumentarac ''Jedina zemlja'', u srijedu 13. studenog u vašu omiljenu kinoteku stiže jedan od najkontroverznijih filmova godine, biografska drama Alija Abbasija o friško izabranom američkom predsjedniku naslova – ''The Apprentice: Priča o Trumpu''!
-
Osim same sfinge, i perivoj budi zanimanje posjetitelja. Ondje su zasađena stabla, grmlje i cvijeće, a među bogatom vegetacijom pronaći ćete i mali ribnjak, klupe te umjetnu spilju.
Reci što misliš!