Politika

Povlaštene mirovine

Josipović: Zašto bi političari imali povlaštene mirovine?

Josipović: Zašto bi političari imali povlaštene mirovine?

Predsjednik traži ispitivanje sustava 'povlaštenih mirovina', izdvajajući iz te skupine branitelje, a naglasak je stavio na političke mirovine

Predsjednik Ivo Josipović održao je drugi sastanak Vijeća za socijalnu pravdu na kojem je zatražio preispitivanje povlaštenih mirovina političara.

'Danas smo se fokusirali na mirovinsku reformu s aspekta pravednosti', istaknuo je predsjednik Ivo Josipović nakon sjednice Vijeća za socijalnu pravdu.

Vijeće je dovoljno realno i zna da se ono čega nema ne može ni dijeliti, ali upozorili smo na to da će mirovinski fond biti u sve težoj situaciji s obzirom na omjer zaposlenih i umirovljenih, piše SEEbiz.

'U perspektivi će biti još teža situacija, jer će u mirovinu otići baby boom generacija', kazao je Josipović.

Vijeće je upozorilo i da drugi i treći mirovinski stup nisu funkcionalni, pa smo zaključili da moramo ići u sveobuhvatnu reformu, a ne izmjene i dopune zakona. U postojećim rješenjima postoje nepravde, poručuje predsjednik, a među njima je penalizacija umirovljenika koji su prisiljeni otići u prijevremenu mirovinu.

'Penaliziranje od čak 20 posto je nepravedno, a isto tako bilo bi pravedno da se nakon 40 godina radnog staža može otići u punu mirovinu bez obzira na životnu dob', zaključio je Josipović.

Predsjednik traži ispitivanje sustava 'povlaštenih mirovina', izdvajajući iz te skupine branitelje, a naglasak je stavio na političke mirovine.

'Nema nikakvog razloga da oni koji su obavljali političke funkcije imaju povlaštene mirovine', ističe.

Nepravednim, prema osobnom sudu, vidi i ograničavanje gornje granice za plaćanje doprinosa na 40 tisuća kuna, već drži da bi trebalo dozvoliti da se uplaćuje pun iznos doprinosa, sukladno primanjima.

Osim rasprave o mirovinskoj reformi, Vijeće je istaknulo da je nužno proučiti položaj nekih socijalnih skupina u društvu, posebno onih ranjivih. Tu Josipović ističe nezaposlene, stanare u privatnim stanovima i učitelje, a kao posebnu temu naglašava da je nužno osigurati poticanje razvoja malih poduzeća te riješiti pitanje ravnopravnog roditeljstva.


Reci što misliš!