Politika

Referendum

Šeks priznao: Valjano je više od 717 tisuća potpisa!

Šeks priznao: Valjano je više od 717 tisuća potpisa!

Nepriznati su potpisi stranaca, osoba lišenih radne sposobnosti, maloljetnika, jedne osobe kojoj je prestalo hrvatsko državljanstvo, 56 umrlih, 5.000 čije se ime na peticiji razlikovalo od onoga na dokumentima te preko 14.000 višestruko upisanih birača

Predsjednik saborskog Odbora za Ustav Vladimir Šeks je izjavio da kao valjane i vjerodostojne treba prihvatiti 717.149 potpisa za referendum o Zakonu o radu. Taj broj znatno premašuje potrebnih deset posto upisanih birača.

Na sjednici se okupilo 12 od 13 članova, i to po šest oporbenih i šest HDZ-ovih. Utvrđeno je da će se eliminirati 92.229 potpisa koje su Ministarstvo uprave i Ministarstvo unutarnjih poslova isključili zbog toga što se nije radilo o osobama registriranim u popisu birača.

Josipović uz sindikate: Ne možemo zanemariti impresivan broj građana koji želi referendum

"Iz sažetka izvješća proistječe da je prijedlog na valjani način poduprlo 717.149 birača. To je brojka kojom se može baratati, a 92.229 osoba iz ovih izloženih nedostataka ne bi trebalo imati status birača i stoga bi trebalo kao vjerodostojne prihvatiti 717.149 birača, što je 15,95 posto ukupnog broja birača", rekao je Šeks, dodavši da "ostale neurednosti" nisu dovoljno značajne da bi se izuzeli iz popisa birača.

Nepriznati su potpisi stranaca, osoba lišenih radne sposobnosti, maloljetnika, jedne osobe kojoj je prestalo hrvatsko državljanstvo, 56 umrlih, 5.000 čije se ime na peticiji razlikovalo od onoga na dokumentima te preko 14.000 višestruko upisanih birača.

Nakon glasanja o broju ispravnih potpisa na redu je rasprava o tome je li potrebno provesti referendum, budući da je Vlada u međuvremenu povukla izmjene ZOR-a iz saborske procedure.

Vlada se uplašila referenduma i povuka izmjene ZOR-a

Vlada je ovih dana iznenadno povukla izmjene ZOR-a iz procedure, a premijerka je to objasnila činjenicom da "ništa ne žele lomiti preko koljena". Podsjećamo, prošloga tjedna je Vlada objavila da sindikati nisu prikupili dovoljno potpisa, odnosno, da su učinjene tehničke pogreške poput ispravljanja rednih brojeva, umetanja listova i slično.

Ustavni stručnjak i član Odbora za Ustav Branko Smerdel je rekao za HTV da Vlada prema Ustavu nije smjela prebaciti odgovornost za ocjenu valjanosti potpisa na parlament.

"Parlament koji drži do sebe bi to odbio i vratio Vladi neka mu pošalje prijedlog i svoje mišljenje. Vlada koja nema o tome mišljenje treba podnijeti ostavku", smatra. Potpredsjednik Odbora za Ustav SDP-ovac Josip Leko također smatra kako Vlada nema vjerodostojnosti te podupire raspisivanje referenduma.

Potpredsjednik Sabora Ivan Jarnjak smatra da se na Gospodarsko-socijalnom vijeću moraju dogovoriti Vlada, poslodavci i sindikati. Vlada bi o novom prijedlogu ZOR-a već počela pregovarati, a od referenduma, kako kaže premijerka Jadranka Kosor - ne bježe.

Matijašević: Ako treba, ići ćemo i na Ustavni sud

Koordinator sindikalnih središnjica Ozren Matijašević je najavio da će sindikati, ako Sabor odluči da referenduma neće biti, tražiti mišljenje Ustavnog suda i struke.

Rekao je da oni prema Zakonu o referendumu više ne mogu odustati od zahtjeva za njegovo raspisivanje. "Sindikati će ustrajati na donošenju zakona prema kojem Vlada neće moći bez pristanka sindikata mijenjati ZOR niti ostale zakone od posebnog interesa za hrvatske građane", rekao je jučer te naglasio da će sindikati također ustrajati u jačanju kolektivnog ugovora i donošenju općeg kolektivnog ugovora kojim bi bili zaštićeni svi zaposlenici u Hrvatskoj.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.