Politika

Analitičari upozoravaju: S EU će biti teško postići kompromis

Beograd ne želi povući Rezoluciju o Kosovu

Beograd ne želi povući Rezoluciju o Kosovu

Pojedini politički analitičari u Srbiji tvrde kako će visoka predstavnica UN Ashdown na susretu sa Tadićem i dalje inzistirati da Srbija povuče rezoluciju, te da će biti vrlo teško postići kompromis na tom susretu

Srbija i dalje odbija povući Rezoluciju o Kosovu, koju je predala Glavnoj skupštini UN-a, no istovremeno snažnim diplomatskim aktivnostima nastoji izgladiti sukobe koji su zbog toga nastali sa Europskom unijom.

Beogradske večernje novosti tvrde da će se "odlučujuća bitka oko srpske rezolucije o Kosovu" narednih dana voditi paralelno u New Yorku i Bruxellesu, te navodi da su sve opcije otvorene osim jedne - da Beograd povuče dokument iz Generalne skupštine Ujedinjenih nacija.

Srpski predsjednik Boris Tadić već sutra putuje u Bruxelles kako bi u razgovoru sa visokom predstavnicom EU Catherine Ashdown pokušao izgladiti očiti sukob između Srbije i EU nastao nakon što je EU od Beograda zatražila da odustane od zahtjeva da se o rezoluciji o Kosovu raspravlja pred vrhovnim tijelom UN-a, što je Beograd odbio. Ukoliko Tadić uspije postići kompromisno rješenje, tvrdi list, tekst rezolucije bi ipak mogao biti "dorađen" amandmanima na samoj sjednici Glavne skupštine UN-a, najavljenoj za petak.

U isto vrijeme Srbija "napada" i UN. U SAD je, naime, već danas otputovao ministar vanjskih poslova Vuk Jeremić. On će, kako se tvrdi, u New Yorku obaviti niz konzultacija i razgovora sa predstavnicima država članica Glavne skupštine, ne bi li tako osigurao što širu podršku rezoluciji, ali i kako bi pokušao spriječiti nova priznanja Kosova. Srpski mediji tvrde da su pritisci zemalja zapada na zemlje koje još nisu priznale Kosovo vrlo intenzivni.

Pojedini politički analitičari u Srbiji tvrde kako će visoka predstavnica UN Ashdown na susretu sa Tadićem i dalje inzistirati da Srbija povuče rezoluciju, te da će biti vrlo teško postići kompromis na tom susretu. Dio analitičara upozorava i kako je unutar zemalja članica EU-a primjetna nervoza zbog nejedinstvenog stava i neslaganja oko pitanja Kosova, ali i zbog činjenice da, suprotno očekivanjima, nedavna odluka međunarodnog suda pravde o legalnosti proglašenja neovisnosti Kosova, nije izazvala val novih priznanja u Europi i svijetu. Iz toga izvlače zaključak kako je Sud očito donio političko, a ne pravno mišljenje.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.