Politika

Održano nekoliko sastanaka

SAD priprema zakon za "prisluškivanje" interneta

SAD priprema zakon za

Istražitelji se već godinama žale na to da im revolucija u komunikacijskoj tehnologiji sve više oduzima mogućnost pribavljanja dokaza prisluškivanjem

Administracija Baracka Obame namjerava pomoći saveznim istražnim tijelima da lakše nadziru kriminalne aktivnosti preko interneta, a nagodinu će predložiti zakon koji će FBI-u i drugim službama omogućiti lakše "prisluškivanje" i nabavljanje komunikacijskih dokaza preko komunikacijske platforme koju kriminalci sve više koriste za planiranje svojih ilegalnih poslova.

U suštini, istražni organi bi voljeli da Kongres zatraži od svih pružatelja komunikacijskih usluga - kao što su BlackBerry, Facebook ili Skype - da omoguće tehničke preduvjete za priključivanje i praćenje enkriptiranih razgovora ukoliko se izda sudski nalog. Ako zakon bude donesen, piše New York Times, to bi moglo imati ozbiljne globalne implikacije.

Istražitelji se već godinama žale na to da im revolucija u komunikacijskoj tehnologiji sve više oduzima mogućnost pribavljanja dokaza prisluškivanjem. U SAD-u je još od 1994. na snazi zakon koji pružatelje broadband usluga tjera da pruže tehničku mogućnost prisluškivanja, ali pružatelji komunikacijskih usluga nisu obuhvaćeni tim zakonom. Neki od njih imaju mogućnost presretanja komunikacije, ali drugi jednostavno čekaju zakonski okvir koji će ih prisiliti da tu mogućnost uvedu.

Zadnjih nekoliko mjeseci, piše NYT, dužnosnici američkog ministarstva pravosuđa, FBI-a i NSA su održali nekoliko sastanaka na ovu temu. Trenutno ne postoji suglasnost oko svih detalja, ali svi se slažu da bi zakon trebao imati široku primjenu, čak i na kompanije koje imaju servere izvan SAD-a, kao što je Research in Motion, kanadski proizvođač BlackBerryja, koji je već imao probleme s vladama Indije i Dubaija zbog nemogućnosti praćenja poruka preko svojih enkriptiranih usluga.

FBI navodi kako je u prošle dvije godine potrošio blizu 20 milijuna dolara na pomaganje pružateljima komunikacijskih usluga pri prelasku na nove tehnologije praćenja. Ipak, navode kako su često znali naići na probleme. Primjerice, početkom godine su gotovo morali odustati od istrage narkokartela jer su krijumčari koristili enkriptirani peer-to-peer softver. Navodi se i primjer Faisala Shahzada, bombaša s Times Squarea, koji je komunicirao preko mreže koja nije imala mogućnost praćenja.

Neki od ključnih zahtjeva koje će novi zakon vjerojatno uvesti uključuju obvezu pružatelja komunikacijskih usluga da dekriptiraju zaštićene poruke, obvezu pružatelja sa serverima izvan SAD-a da u zemlji osnuju ured koji će moći pratiti komunikaciju i obvezu svima koji razvijaju peer-to-peer softver da u svoje programe uključe mogućnost praćenja.

Kritičari tvrde da prijedlog novog zakona ne samo da otvara mogućnost zadiranju istražnih organa u privatne komunikacije, i to bez prave kontrole, nego da bi sve kompanije koje budu morale uvoditi promjene mogle otvoriti opasne rupe koje bi hakeri mogli iskoristiti.

FBI odbacuje takve navode i tvrdi da se radi o jednostavnom usklađivanju zakonskog mandata istražnih tijela s tehnološkom revolucijom.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.