Politika

"Pad" Ive Sanadera nije bio slučajan

Kakav povratak?! Sanader je pokušao srediti dozvolu za stalni boravak u Austriji

Kakav povratak?! Sanader je pokušao srediti dozvolu za stalni boravak u Austriji

Svoj je bijeg Sanader očito planirao...

Sanader, kako je u nedjelju za Index potvrđeno iz hrvatske policije, nije imao nikakav dogovor da ga čekaju na granici. Iz DORH-a smo, pak, neslužbeno doznali Sanader nije imao nikakvu namjeru vratiti se u Hrvatsku. Svoj bijeg je bivši šef HDZ-a jako dobro isplanirao. Nije slučajnost da je nakon što mu je propao pokušaj odlaska u SAD uhićen baš u Austriji.

Austrija je Sanaderova druga domovina. Tamo je studirao, radio, tamo je krajem osamdesetih osnivao ogranak HDZ-a... S brojnim austrijskim političarima obitelj Sanader već godinama njeguje bliske, prijateljske odnose.

Posebno se to odnosi na dužnosnike Austrijske pučke stranke (ÖVP), koje sa sestrinskim HDZ-om povezuje "kršćansko-demokratsko" usmjerenje.

Pogledajmo činjenice. Ivo Sanader u Austriji ima brata Miroslava, koji je bio s njim u automobilu u trenutku uhićenja. Miroslav Sanader i sam je blisko povezan s ÖVP-om, na čijoj stranačkoj listi se kandidirao za pokrajinske izbore u Tirolu 2008. godine. Pokrajinu Tirol Sanader je posjetio samo nekoliko dana prije uhićenja, tvrdi lokalni dnevnik Tiroler Tageszeitung.

U Innsbrucku se Sanader susreo s bivšim guvernerom te pokrajine Herwigom van Staaom, koji ga je svojevremeno i odlikovao. Sanader je Van Staau kazao da se u Hrvatskoj protiv njega vodi politički montirani proces i zatražio pomoć. Navodno je pokušao srediti dozvolu za stalni boravak u Austriji. "Očito je da netko tko je tako dugo živio ovdje, ima puno veza", izjavio je Van Staa.

Sanadera s ÖVP-om povezuje i njegova austrijska savjetnica za odnose s javnošću Heidi Glück, koja je bila i glasnogovornica bivšeg austrijskog kancelara Wolfganga Schüssela za vrijeme njegovog mandata na čelu austrijske vlade. Indikativan je, uostalom, i Sanaderov izbor austrijskog odvjetnika.

Wernera Suppana Sanader poznaje već godinama, što nije iznenađujuće s obzirom da se radi o uglednom članu ÖVP-a koji je djelovao kao čelnik lokalne stranačke organizacije u bečkome 16. gradskom okrugu Ottakring i koji je već na sudovima zastupao stranačke interese. Jedan takav proces u ime ÖVP-a Suppen je vodio protiv austrijskog satiričnog internetskog portala Raketa.

Za kraj, vrijedi spomenuti i Sanaderovo gostovanje na Europskom forumu u Wachau u lipnju 2008. Tadašnji premijer u Austriju je došao upravo na poziv ranije spomenutog Schüssela. Na konferenciji pod nazivom "Novi zamah za Europu" Sanader je "prikladno" govorio o temi pod naslovom "Pučke stranke kao čvrsta utvrda u borbi protiv sveprisutnog urušavanja moralnih vrijednosti".

Sanader se, sasvim je jasno, u Austriji mogao osjećati sigurno s obzirom da veliki broj "europskih prijatelja" kojima se volio hvaliti dolazi upravo iz te države.

Austrijski pravosudni sustav dodatni je razlog zbog kojeg Sanader ne bi mogao poželjeti bolju državu da bude uhićen, ako baš već mora biti uhićen. Osim što bi utjecaj svojih političkih prijatelja iz ÖVP-a mogao iskoristiti za pokušaj stjecanja političkog azila, od njih može i naučiti kako vrlo vješto izbjegavati zatvorsku kaznu za korupcijske malverzacije.

Sanader preko svog odvjetnika, doduše, trenutno najavljuje da će pristati na izručenje Hrvatskoj. Ali zbog čega bi mu vjerovali? Mogao je to reći sucu već u nedjelju, ali umjesto toga zatražio je da se o izručenju očituje kad mu istekne pritvor u Austriji. Mora, kaže, malo razmisliti.

Podsjeća to na odugovlačenje kakvom su Austrijanci ranije svjedočili u slučaju bivšeg ministra financija Karla-Heinza Grassera, također člana ÖVP-a, koji već mjesecima uspješno zavlači istragu oko afere BUWOG u kojoj ga se tereti za zlouporabu položaja i ovlasti i kršenje tajnosti postupka javne nabave. Zvuči poznato?


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.