Politika

Nova revolucija na vidiku?

Jučer Egipat, danas Iran?

Jučer Egipat, danas Iran?

Američki State Department je u nedjelju počeo slati poruke preko Twittera na farsiju u nadi da će doprijeti do korisnika društvenih mreža u Iranu, piše Jerusalem Post

Prosvjednici u Iranu danas će se okupiti na zabranjenom skupu na trgu Slobode u središtu Teherana u znak potpore egipatskom narodu, unatoč zabranama i upozorenjima vlasti i sigurnosnih službi. Američki State Department je u nedjelju počeo slati poruke preko Twittera na farsiju u nadi da će doprijeti do korisnika društvenih mreža u Iranu, piše Jerusalem Post.

Ardeshir Amir-Arjomand, glasnogovornik bivšeg iranskog predsjedničkog kandidata Mira Hosseina Mousavija i Mehdija Karroubija, je optužio iransku vladu za licemjerje jer daje potporu prosvjedima u Egiptu i Tunisu, dok istovremeno zabranjuje demonstracije kod kuće. 'Naši diktatori u Teheranu vladaju zemljom pomoću terora i panike', rekao je Amir-Arjomand.

'Oni se boje svog naroda. Postavljaju sankcije gdje god im se prohtije i ne odobravaju ništa što nije pod njihovom prismotrom. Poziv na ponovne ulične prosvjede u Iranu je jasan znak da je Zeleni pokret još uvijek živ, i to je razlog zašto se oni boje'.

Iranski predsjednik Mahmud Ahmadinedžad i vrhovni vođa Irana, ajatolah Ali Hamnei, uspoređuju ustanke u Tunisu i Egiptu s iranskom islamskom revolucijom 1979. No, istovremeno poduzimaju sve mjere kako bi spriječili prosvjede u Teheranu. Vlasti su dosad uhitile već nekoliko desetaka novinara i aktivista, a Karroubi je stavljen u kućni pritvor. Blogeri se žale zbog cenzure,a pristup stotinama web stranica je blokiran, piše Guardian.

Amir-Arjomand je rekao kako su događanja u Tunisu i Egiptu je inspirirali iransku oporbu, te ih je usporedio s valom protuvladinih prosvjeda koji su uzdrmali Iran 2009. godine.

'Zeleni pokret je pod utjecajem događaja u Egiptu i Tunisu, puno možemo naučiti iz njihovih pokreta, a ovo danas u Iranu pokazuje da postoji historijska želja za demokracijom u našoj regiji', izjavio je Amir-Arjomand. Amir-Arjomand je rekao kako su Mousavi i Karroubi odsječeni od svojih pristaša, te je izjavio kako nemaju nikakve komunikacije s vanjskim svijetom, piše Guardian.

Kako Zeleni pokret ne smatra Ahmadinedžadovu vlast legitimnom, tako im nije potrebna ni njegova dozvola za popodnevno okupljanje na trgu Slobode u Teheranu. Osim toga, iranski ustav dopušta mirne prosvjede, piše Guardian.

Zeleni pokret u Iranu je nastao kao reakcija na sporne predsjedničke izbore 2009. godine na kojima je za iranskog predsjednika ponovno bio izabran Mahmud Ahmadinedžad.

Američki State Department je u nedjelju počeo slati poruke preko Twittera na farsiju u nadi da će doprijeti do korisnika društvenih mreža u Iranu.

Na Twitter računu 'SAD darFarsi' State Department je poručio Irancima: 'Želimo da se pridružite razgovoru.' State Department je optužio iranske vlasti da zabranjuju prosvjede u Iranu, dok istovremeno podržavaju egipatske demonstracije.

SAD je pozvao Iran 'da omogući ljudima da uživaju univerzalna prava na mirno okupljanje, kao što je to bilo i u Kairu', piše Jerusalem Post.
U samo dva sata otkad je pokrenut Twitter na farsiju, pridružilo mu se 60 sljedbenika.

Prošli tjedan, State Department je pokrenuo Twitter na arapskom u nastojanju da komunicira s egipatskim prosvjednicima koji su na kraju doveli do ostavke predsjednika Hosnija Mubaraka.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.