Politika

Štednja za ubuduće?

SDP i HSS bi ‘rezali’ saborske mirovine, ali tek iza izbora 2015.

SDP i HSS bi ‘rezali’ saborske mirovine, ali tek iza izbora 2015.

Ni SDP ni HSS ne nude ništa 'revolucionarno', ali ipak postoje blagi pomaci prema realnijem sagledavanju stanja državnih financija, a treba očekivati kako će slično nastupati i HDZ i HNS

Socijaldemokratska partija i Hrvatska seljačka stranka smatraju kako bi trebalo ukinuti institut saborske mirovine za sve zastupnike Hrvatskog sabora koji će to postati u godinama poslije predstojećih parlamentarnih izbora. To bi značilo da od 2012. pa nadalje političarima više ne bi saborska mirovina bila jedna od motivacija za parlamentarno natjecanje, a i državna blagajna bi u budućnosti bila rasterećenija za stotinjak milijuna kuna godišnje, piše slobodnadalmacija.hr

No, HSS nije za smanjivanje aktualnih povlaštenih mirovina, od saborskih zastupnika do branitelja, dok u SDP-u tvrde kako bi trebalo provesti “preraspodjelu između najviših (povlaštenih) i najnižih mirovina”. To su neki od zanimljivijih odgovora koje su ove dvije stranke poslale u okviru ankete od 11 pitanja vezanih uz pitanja državnih financija, koju je Slobodna Dalmacija poslala SDP-u, HSS-u, HNS-u i HDZ-u.

Nažalost, iz HDZ-a su rekli kako će odgovori na 11 pitanja biti sastavni dio njihova izbornog ekonomskog programa te da ne žele s tim programom izaći u javnost prije nego što službeno počne izborna kampanja. Iz HNS-a su nam, pak, poručili kako se radi o previše složenoj tematici da bi na 11 pitanja odgovarali sa “da” ili “ne” ili uz kratka obrazloženja, kako smo sve stranke zamolili u upitu.

Prvo pitanje odnosilo se na to hoće li, ako osvoje vlast, zamrznuti rashodovnu stranu državnog proračuna do 2013., a interesantno je da je HSS odgovorio kako je “rashodovna strana već zamrznuta”.

Istina je, pak, kako je rashodovna strana proračuna zamrznuta u 2011. u odnosu na 2010., ali da se Vladinim planom u 2012. i 2013. predviđa povećanje rashoda za nekoliko milijardi kuna. Možda, pak, u HSS-u smatraju kako je plan ove Vlade da se “veliko zamrzavanje” nastavi i do 2013. ili su, pak, oni štedljiviji od HDZ-a i Ministarstva financija koje je objavilo fiskalne planove od 2011. do 2013.

U SDP-u je odgovore “autorizirao” Branko Grčić, profesor na splitskom Ekonomskom fakultetu, ustvrdivši kako ta stranka nije za održavanje rashoda na brojkama iz 2010., nego drže kako bi rashodi trebali rasti, ali manje od nominalnog rasta bruto domaćeg proizvoda.

HSS je, međutim, za zamrzavanje plaća u javnom sektoru u 2012., dok u SDP-u tvrde kako plaće vjerojatno neće moći rasti.  Ni jedni ni drugi, pak, ne smatraju vjerojatnim mogućnost smanjivanja broja zaposlenih u državnoj upravi, iako u SDP-u napominju kako je za sada prerano za takve ocjene.

Nadalje, HSS ne bi mijenjao stopu PDV-a, a SDP tvrdi kako bi bilo moguće razmišljati samo o eventualnom smanjenju te stope, nikako o povećanju. HSS također ne bi smanjivao ni stopu poreza na dobit kao ni zdravstveni doprinos, dok bi SDP smanjio stopu poreza na reinvestirani dio dobiti poslodavaca, a stope doprinosa bi smanjivao sukladno prilikama u državnom proračunu.

Jednako tako HSS nije ni za mijenjanje stopa za prvi i drugi stup mirovinskog sustava, dok bi SDP postupno (za 0,5 posto godišnje) povećavao stope za drugi stup, dok ne bi smanjivao stope za prvi stup. Kada je u pitanju poljoprivredna tematika, bilo je za očekivanje da će HSS odgovoriti kako nije za promjenu sustava subvencija na način da se iste dobivaju i temeljem kriterija prinosa po hektaru, a ne samo po veličini zemljišta.

No, isti odgovor je ponudio i SDP, tvrdeći kako zloupotrebu subvencija treba smanjiti dosljednijim nadzorom, što je u suprotnosti s javno iznesenim stavom partnerskog HNS-a, koji se zalaže i za uvođenje “kriterija prinosa”. Ipak, HSS je iznenadio kada je potvrdno odgovorio na pitanje o tome trebaju li staračka poljoprivredna domaćinstva iz sustava subvencija ući u sustav socijalne skrbi, dok su iz SDP-a poručili kako “ne treba unaprijed odbaciti takvu mogućnost”.

Kako se vidi iz ponuđenih odgovora, ni SDP ni HSS ne nude ništa “revolucionarno”, ali ipak postoje blagi pomaci prema realnijem sagledavanju stanja državnih financija, a treba očekivati kako će slično nastupati i HDZ i HNS.Vidljivo je i da je SDP radikalniji u ispravljanju “krivih Drina” u mirovinskom sustavu te da je spreman i na neke druge porezne promjene kako bi se pomoglo gospodarstvu.

Ipak, i jedni i drugi su u odgovoru na pitanje o ukidanju saborskih mirovina kazali kako bi tu povlasticu ukinuli samo budućim “sabornicima” (iako je i to skoro pa revolucionarna promjena), dok bi sadašnje zastupnike (i one koji će to postati u izborima 2011.) ostavili da uživaju u toj povlastici.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.