Ulazak u EU
Za 10 dana znat će se kad i gdje potpisujemo ugovor
Veleposlanik je pojasnio da određivanje datuma ovisi o vremenu koje će biti potrebno skupini koja radi na izradi ugovora da ga dovrši
Za deset dana znat ćemo prijedlog poljske strane kada i gdje će se potpisati pristupni sporazum Hrvatske s Europskom unijom. Tako je barem najavio poljski veleposlanik Wieslaw Tarka na zajedničkoj konferenciji za novinare povodom početka poljskog predsjedanja, ali i novog 18-mjesečnog predsjedanja triju država, Poljske, Danske i Cipra.
U srijedu je poljski premijer Donald Tusk bio u Europskom parlamentu, a u petak je sjednica Europske komisije i poljske vlade u Varšavi. 'Nakon ovih obaveza koje svako predsjedavanje ima na početku mi ćemo moći krenuti s konkretnim pitanjima. Nadam se da ćemo još u prvoj polovini srpnja moći reći gdje i kada će se potpisati', rekao je Tarka.
Veleposlanik je pojasnio da određivanje datuma ovisi o vremenu koje će biti potrebno skupini koja radi na izradi ugovora da ga dovrši. Podsjetio je i da je izrada ugovora kada je Poljska ulazila u Europsku uniju trajala tri mjeseca i deset dana. Toliko otprilike očekuje da će trajati i izrada hrvatskog ugovora, uz napomenu da nam uskoro dolazi kolovoz kada su gotovo svi na godišnjim odmorima. 'Ovdje nekog prostora za velike spekulacije nema', poručio je poljski veleposlanik.
Osim toga, Tarka je predstavio i glavne ciljeve poljskog predsjedavanja Europskom unijom rekavši da je u Poljskog potpora Europskoj uniji sedam godina nakon ulaska iznimno visoka i kreće se između 75 i 82 posto. Tri su osnovna prioriteta kojima će se Poljska baviti - europska integracija kao izvor rasta, prednosti od europske otvorenosti, dio koji se odnosi na podupiranje daljnjeg procesa proširenja, i europska sigurnost, s naglascima na energetskoj i prehrambenoj sigurnosti.
'Ovom predsjedanju pristupamo optimistično, ali realistično. Gurat ćemo naprijed što više stvari budemo mogli. Europa treba poljski dinamizam i optimizam', rekao je poljski veleposlanik.
Tarka smatra, a s njim su se složili i veleposlanici Danske i Cipra, Bo Eric Weber i Marios Lyssiotis, da najteži posao poljsko, ali i zajedničko 18-mjesečno poljsko-dansko-ciparsko predsjedanje Europskom unijom čeka prilikom postizanja dogovora oko novog budžeta za razdoblje od 2014. do 2020. godine.
Vezane vijesti
-
Europska komisija prihvatila je u utorak propis o valjanosti covid potvrda u trajanju devet mjeseci od primarnog cijepljenja, rekao je za Reuters dužnosnik Europske unije.
-
Pandemija koronavirusa posebno je negativno utjecala na mlade zbog čega će sljedeća godina biti posvećena problemima s kojima se suočavaju, od uskraćivanja obrazovanja do porasta problema s mentalnim zdravljem, upozorili su europarlamentarci u raspravi o proglašenju 2022. Europskom godinom mladih.
-
Premijer Andrej Plenković istaknuo je u srijedu kako je Hrvatska u osam godina članstva u EU povukla 50 milijardi kuna više nego je uplatila, naglasivši kako problema u povlačenju novca iz europskih fondova ima u svim zemljama.
-
Hrvatska je kao i svih 27 članica EU-a po novoobjavljenom DESI indeksu Europske komisije napredovala u digitalizaciji gospodarstva i društva, no umjereno, za jedno mjesto, te je sada na 19., a najveći pomak ostvarila je u povezivosti, većinom zbog ulaganja u mreže i 5G.
Izdvojeno
-
Izložba je otvorena za posjetitelje do 31. siječnja 2025. godine. Ne propustite priliku da uronite u ljepotu Velebita!
-
Nakon Splita, 15.12.predstava “Bolna djeca u cvijeću” u režiji Vinka Radovčića dolazi u HNK Zagreb.
-
Za unaprjeđenje sustava podrške roditeljstvu osigurat će se 431 milijun eura, odnosno više od 60 posto proračuna Ministarstva.
-
Premijer Andrej Plenković i ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić predstavili su u četvrtak na prvoj sjednici Vijeća za demografsku revitalizaciju četiri skupine demografskih mjera kojima se od iduće godine želi potaknuti rađanje više djece, kao i povratak iseljenika.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.